Wystawa dokumentuje pierwszy oficjalny przyjazd ks. prymasa Wyszyńskiego do Skierniewic.

Wystawa dokumentuje pierwszy oficjalny przyjazd ks. prymasa Wyszyńskiego do Skierniewic. (fot. Joanna Młynarczyk)

64 lata po wizycie Prymasa Tysiąclecia w Skierniewicach, o wydarzeniu tym przypomina wystawa „Kardynał Wyszyński wśród skierniewiczan w 1957 roku”. W kościołach św. Jakuba oraz w Garnizonie umieszczonych zostało po trzynaście plansz, z których składa się wystawa.

Z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego Muzeum Historyczne Skierniewic przygotowało wystawę dotyczącą wizyty Prymasa Tysiąclecia w Skierniewicach w 1957 r.

Pół roku po uwolnieniu z więzienia, Kardynał Stefan Wyszyński udał się w drogę do Rzymu, aby z rąk Ojca Świętego Piusa XII otrzymać kapelusz kardynalski. W drodze powrotnej do Warszawy, 26 czerwca 1957 r. na kilka minut pociąg zatrzymał się w Skierniewicach. To wtedy właśnie kolejarze zaprosili prymasa do Skierniewic na poświęcenie swojego sztandaru – opowiada Radosław Stefanek, kurator wystawy z muzeum.

Kardynał Wyszyński obiecał przyjechać, tym bardziej, że w 1957 roku przypadała 500. rocznica nadania praw miejskich Skierniewicom. Obietnicy dotrzymał. Miasto odwiedził 8 września 1957 r. Na spotkanie z nim przybyły tłumy, około 20 tys. wiernych. Wyszyński wygłosił kazanie, a na koniec mszy udzielił wiernym uroczystego błogosławieństwa. Po południu grupa 1750 młodzieży, dzieci i dorosłych otrzymała z jego rąk sakrament bierzmowania. W drodze powrotnej prymas wstąpił do kościoła garnizonowego, gdzie zapowiedział niedługo utworzenie nowej parafii.

To piękna fotograficzna wystawa, podczas której można wspomnieć nie tylko prymasa, ale również skierniewiczan, dlatego zachęcam wszystkich, którzy uczestniczyli w uroczystościach do odszukania się na zdjęciach z 1957 r. – zachęca Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

fotoreportaże

To był barwny i huczny Dzień Reymonta

Ekologiczny piknik w „Iskierce”

Dzień Dziecka: Młodzi opanowali miasto [ZDJĘCIA]

Dzień Dziecka w Zagrodzie Ludowej

Skierniewicki sezon biegowy rozpoczęty

Charytatywny zlot samochodów i motocykli w...