„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syka to film biograficzny, dramat wojenny, historia księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego, przyszłego Prymasa Polski. Przed premierą (17.09), słowem, świadectwem o księdzu, błogosławionym prymasie, podzielił się biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba.

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syka to film biograficzny, dramat wojenny, historia księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego, przyszłego Prymasa Polski. Przed premierą (17.09), słowem, świadectwem o księdzu, błogosławionym prymasie, podzielił się biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba. (fot. Joanna Młynarczyk)

W kinie Polonez w Skierniewicach odbyła się (17.09) skierniewicka premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Podczas seansu, młodzieży z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego, na widowni towarzyszył m. in. ks. biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba.

Na widowni zasiedli najstarsi uczniowie skierniewickiego Klasyka. Gość honorowy, ks. biskup Andrzej Franciszek Dziuba, osobisty świadek księdza prymasa Wyszyńskiego, który był przez niego wyświęcony, podzielił się z młodzieżą wspomnieniami o błogosławionym prymasie.

Kończył seminarium we Włocławku, odbył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie ja też się uczyłem. Uzyskał doktora z prawa kanonicznego. Potem studiował poza granicami kraju, mogę powiedzieć, że to dzięki niemu dane mi było studiować w Rzymie – wspominał ks. biskup Andrzej Franciszek Dziuba.

Przez niemal 20 lat mieszkałem w domu, w którym pracował, żył i zmarł prymas Wyszyński. Niemal codziennie bywałem w pokojach, w których mogliśmy razem z jego następcą kardynałem Józefem Glempem, dotykać pamiątek po prymasie tysiąclecia – opowiadał.

Prymas Wyszyński znajduje się na liście honorowych obywateli Skierniewic. Przywołując jego sylwetkę, wszyscy wskazują na jeden obraz – jego uwięzienie przez komunistów w latach 50-tych. Na ten rozdział życia prymasa zwrócił także uwagę biskup Dziuba.

Podczas uwięzienia jako największy skarb, jaki zdobył Wyszyński, to przestał się bać. Mimo, że go prześladowano, nie pozwalano pisać, nie miał wiadomości od chorego ojca, nie miał odwiedzin, był odosobniony w więzieniu, osadzony bez wyroku, mówił, że się nie bał i to było jego wielkie zwycięstwo – podkreślił. – A przez to, że się nie bał, agenci, którzy go otaczali stracili wielką szansę niszczenia go.

Drugą rzeczą, jaką posiadał Wyszyński, był brak nienawiści.

Nienawiść była mu obca. Modlił się nawet za głównego sprawcę swojego uwięzienia, za prezydenta Bieruta. Kiedy dotarła do niego ta informacja, już następnego dnia sprawował za niego mszę świętą prosząc o przebaczenie – wspominał biskup łowicki.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Wiktor 0 2 miesiące temu

  Nadzwyczajne prześladowanie kleru rzymskokatolickiego ! dzieci i młodzież nie znają . Pamiętny 3 sierpnia 1976 gdy towarzysz premier Piotr Jaroszewicz przekazuje bukiet z 75 kwiatów z okazji urodzin. Za to 31 sierpnia 1981 uroczysta , państwowa PRL ceremonia pogrzebowa hierarchy Wyszyńskiego jakiej nie miał Cyrankiewicz czy Gomółka nawet z udziałem komunistycznych dygnitarzy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Mikołajki na sportowo z Akademią Sztuk Walki...

Akcja trwa! Bez ustanku pomagamy Agacie

40 lat jazzu w Skierniewicach na kartach książki...

Lider potwierdził siłę w I lidze futsalu

Pewne zwycięstwo trzecioligowych siatkarek...

Nagła śmierć agresywnego mężczyzny

"Malujemy sercem". Plener zdjęciowy w parku

Połączył ich jazz. W Skierniewicach wystartował...

Mleczarnia stawia na zielone projekty

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA