z powiatu

Jeżów

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 września 2021 | 10:56 komentarzy 1
Czy ulica przed siedzibą urzędu gminy zmieni nazwę?

Czy ulica przed siedzibą urzędu gminy zmieni nazwę?

Jakub Przyłuski ps. Jeżowita, to drugi, po Stanisławie Kiernerze, sławny obywatel Jeżowa. Jakub Przyłuski był pisarzem politycznym, prawnikiem, poetą i tłumaczem. Stanisław Kierner jest śpiewakiem operowym. Choć historia obu panów dzieli ponad 500 lat, obaj rozsławili Jeżów.

Postać Jakuba Przyłuskiego Jeżowity była tematem konferencji naukowej, która odbyła się w Jeżowie. Wykłady poświęcone Przyłuskiemu przedstawia zarys życia i twórczości literackiej na tle epoki, w której żył. A był to początek XVI wieku, bo Jeżowita urodził się w 1512 roku. Tę ciekawą lekcję języka polskiego i historii przygotowali wybitni przedstawiciele świata nauki. Zdaniem wójta Jakub Przyłuski Jeżowita mógłby patronować ulicy przebiegającej przy siedzibie urzędu gminy.

– Wówczas imię człowieka, który tworzył prawo byłoby patronem ulicy przy której stoi siedziba urzędu gminy – miejsca, gdzie prawo się stanowi – mówi wójt. – Dodatkowym argumentem za takim rozwiązaniem jest możliwość uporządkowania numeracji, bo mamy coraz więcej uwag w tej sprawie z obecnej ulicy Kwiatowej.

To wybitna postać, druga po znakomitym mieszkańcu Stanisławie Kiernerze, którą należałoby uczcić w wyjątkowy sposób. Dobrym pomysłem byłoby nazwanie jednej z ulic jego imieniem. Oczywiście zdecydują o tym radni, ale pomysł jest godny zastanowienia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~zatroskany 1 9 miesięcy temu

  A nie święty papież z nieba albo uczestnik katastrofy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS