Trendy w projektowaniu sypialni dla seniora

Podobnie jak dzieci i dorośli, również osoby starsze mają swoje upodobania dekoracyjne. Wolą niektóre kolory od innych lub niektóre tekstury od innych. Ale przede wszystkim chcą się czuć komfortowo w swojej sypialni. Dlatego, aby zapewnić osobom starszym odpowiedni odpoczynek i dostosować pokój do ich potrzeb, wskazujemy najlepsze trendy dotyczące urządzania sypialni osoby starszej.

Duży stolik nocny dla wygodnego korzystania z rzeczy

Leki, zegarek, a nawet telefon na wypadek sytuacji awaryjnych. Osoby starsze muszą mieć wszystko pod ręką w swojej sypialni. Dlatego właśnie duży stolik nocny jest absolutnie niezbędny. Powinien on pozwolić na wygodne ułożenie wszystkiego, bez konieczności wstawania z łóżka. Wysokość tej szafki nocnej nie powinna być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Musi być na wysokości łóżka. Idealny rozmiar to 50×35 cm.

Wieszak na płaszcze i garderobę

Starsi ludzie lubią mieć wszystko w zasięgu wzroku, zwłaszcza ubrania. Stąd tak ważne jest posiadanie wieszaka na płaszcze. Na nim zawiesza się spodnie, koszule, szalik, czapkę lub beret. Gdy tylko wstaną z łóżka, nie będą musieli otwierać drzwi szafy. Wieszaki są lekkie i wygodne, co pozwoli im na większą samodzielność i poczucie komfortu. Na rynku jest duży wybór. To także trend w dekoracji. Są one dostępne w stylu skandynawskim, wykonane z drewna, z bardziej minimalistycznym lub klasycznym akcentem.

Podłogi i dywany dla osób starszych

Urządzając sypialnię dla osoby starszej, zawsze trzeba dbać o jej bezpieczeństwo. Stąd znaczenie podłóg, najlepiej jest wybrać podłogi winylowe. Ponieważ są one antypoślizgowe, starsze osoby unikną upadków i potknięć. Idąc tym tropem, najlepiej jest zrezygnować z dywanów. Dlaczego? Ponieważ często są one pułapką, o którą można się zaplątać i przewrócić. Co więcej, jeśli nie będziemy ich na bieżąco czyścić, staną się źródłem kurzu. A przecież nie chcemy brudnych pokoi dla osób starszych.

Wysokie łóżko - najlepsza opcja

Z upływem lat coraz częściej cierpimy z powodu problemów z kręgosłupem i nerkami. Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych obciążeń, najlepszym rozwiązaniem dla osób starszych są wysokie łóżka. Zaleca się, aby nie były one niższe niż 43 cm i nie wyższe niż 58 cm. Nie będą musieli się pochylać podczas leżenia ani wysilać, aby wstać, za co ich stawy będą wdzięczne. Ważne są także wygodne materace nawierzchniowe renomowanego producenta Hilding, które możesz kupić na: materacelodz.eu.

Kolory pomieszczenia

A jeśli chodzi o kolor, jaki jest najbardziej odpowiedni do sypialni osoby starszej? Niewątpliwie jasne kolory, choć wszystko zależy od ich gustów. Łagodniejszy ton przynosi radość i ukojenie. Czystość bieli i błękitów lub jasnych zieleni przenosi w czasy dzieciństwa. Do tych chwil, kiedy starsze osoby biegały po swojej okolicy, nie martwiąc się o nic. Jeśli jednak użyje się tylko jasnej palety, być może sypialnia nabierze szpitalnego tonu. Aby uzyskać bardziej przyjazny wygląd, można użyć jasnych kolorów w niektórych akcesoriach dekoracyjnych.

Dobre oświetlenie

Sypialnia osoby starszej to pomieszczenie, które potrzebuje najwięcej światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. W przypadku tego pierwszego unikaj używania zasłon, które są zbyt ciemne. Należy również unikać wysokich mebli przy oknie. To samo dotyczy światła sztucznego. Osoby starsze mają problemy ze wzrokiem. Jeśli zależy nam na ich niezależności i wygodzie, najlepiej umieścić lampy. Lampę nocną do czytania, lampę sufitową do oglądania ulubionego programu telewizyjnego i lampę stojącą, która ułatwi szycie sweterka wnuka.

 

ARTYKUŁ PARTNERA

ARTYKUŁ PARTNERA

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Przed nami mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce

Czas na udany urlop na Mazowszu!

Prezentujemy koncepcje zazielenienia miejskiego...

Prezentują nowoczesną wizję sportu. Akademii...

Perspektywa budowy nowego basenu odsuwa się w...

Plener malarski u Chełmońskiego

Ruszają piłkarskie rozgrywki o Puchar Starosty...

Wybieramy MDP roku 2022 - Gmina Głuchów

Zespoły MKS Ósemka w mistrzostwach Polski w...