Poświęcony sztandar odebrał Piotr Paradowski, prezes Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty.

Poświęcony sztandar odebrał Piotr Paradowski, prezes Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty. (fot. Joanna Młynarczyk)

Z inicjatywy Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty, w niedzielę (7.11) w kościele garnizonowym w Skierniewicach miała miejsce uroczystość poświęcenia i przekazania stowarzyszeniu ufundowanej przez społeczeństwo repliki chorągwi 18 pułku piechoty.

W ten sposób nawiązujemy do chlubnej tradycji pułku i wydarzenia, które miało miejsce sto lat temu, bowiem 10 lipca 1921 r., w 511 rocznicę wiktorii grunwaldzkiej, w Koninie miało miejsce wręczenie 18 pułkowi, a ufundowanej przez społeczeństwo chorągwi. Dokonał tego sam marszałek Józef Piłsudski – przypomniał Andrzej Krysiak, członek stowarzyszenia 26 DP.

Wręczenie pułkowi chorągwi przez samego marszałka było docenieniem jego działań na szlaku bojowym w walkach o obronę Polski II RP w latach 1919 – 1920.

Andrzej Krysiak przypomniał też bogatą historię pułku sięgającą końca XVII wieku, kiedy to po raz pierwszy staraniem rodziny Ossolińskich ppor. Izydor Krasiński utworzył 18 regiment pieszy koronny, dający początek 18 pp. Przez kolejne 120 lat, po przegranych powstaniach listopadowym i styczniowym, pułk upadał i odradzał się aż do czasu odzyskania niepodległości w 1918 r.

Jestem głęboko przekonany, że replika sztandaru, którą dziś otrzymaliśmy, będzie dla młodego pokolenia symbolem pamięci o bohaterskich żołnierzach i oficerach pułku, a wypisane na jego płacie hasła Honor i Ojczyzna będą drogowskazem do działania na rzecz kultywowania chlubnej tradycji 18 pułku piechoty – mówił Andrzej Krysiak.

Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli: Janina Pasik, córka Jana Paradowskiego, żołnierza 18 pp, zamordowanego w Twerze oraz Andrzej Skrzat, syn kapitana Józefa Skrzata, oficera 18 pp.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Gość 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Gdyby uroczystość miała bardziej { ŚWIECKI } charakter to mogłaby się podobać. Tak to nadmiar tych kościelnych rzymskokatolickich ceremonii przypominał raczej święto 21 marca 1933 w kościele rzymskokatolickim św. Piotra i Pawła w Poczdamie i 20 lipca 1933 podpisanie przez arcybiskupów rzymskokatolickich z papieżem na czele tzw. " Reichskonkordatu " co w Skierniewicach 3 września 1939 o godzinie 16 było widać że samoloty nie bombardują ołtarza gdzie znajdują się duchowni rzymskokatoliccy tylko tylnie wyjścia w prezbiterium kościoła św. Jakuba przy ul Senatorskiej gdzie znajdowało się najwięcej ludności cywilnej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewicki Plener Filmowy: kino objazdowe...

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Duże sukcesy pływaków UKS Nawa podczas...

Pościg ulicami Skierniewic

Ochłoda w cieniu tropików

Ważą się losy Dariusza Guzka. Kiedy będą...

Gospodarz stratowany przez byka nie żyje

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Nowa inwestycja zmieni oblicze regionu