W Skierniewicach powstaną „Ogrody Nauki”

Warszawa może być inspirująca, ale wyraźnie Skierniewice nie chcą dłużej pozostawać w jej cieniu. Instytut Ogrodnictwa – PIB przygotowuje projekt utworzenia Centrum Edukacji Ekologicznej „Ogrody Nauki”. Ośrodek ma być zorganizowany na powierzchni ponad 5 hektarów i tym samym stanowić największy ośrodek edukacyjno-warsztatowy w tej części Europy.

Jeżeli tempo prac nad realizacją założeń zostanie utrzymane to, jak słyszymy, projekt zostanie zrealizowany do 2026 roku.

Instytut chce na nowo zagospodarować teren zespołu pałacowo-parkowego i obiektów Osady Pałacowej. Jak słyszymy – misją „Ogrodów Nauki” będzie promocja wiedzy o przyrodzie oraz sformułowanie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące problemów środowiskowych i racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych.

Koncepcja zakłada modernizację istniejących obiektów i ulokowanie w nich multimedialnych wystaw tematycznych. Ich celem ma być skupienie uwagi gości na kluczowych składnikach środowiska naturalnego i prezentacja zależności między nimi.

Zgodnie z założeniami projektowymi, centralną częścią kompleksu będzie przeszklony pawilon warsztatowo-ekspozycyjny. Obiekt będzie sąsiadował z Pałacem Prymasowskim, którego wnętrza służyć będą prezentacji historii nauk ogrodniczych, które na polskim gruncie rodziły się właśnie w Skierniewicach.

Nowy pawilon zostanie uzupełniony o nowoczesne centrum konferencyjne, gdzie mają być organizowane wydarzenia branżowe i wykłady ekspertów z całego świata.

Wśród największych atrakcji „Ogrodów Nauki” znajdą się interaktywne instalacje, laboratoria pokazowe i eksperymentalne, a także wyjątkowe „Wiszące Ogrody”, prezentujące życie roślin i owadów.

Na terenie osady zorganizowany zostanie warsztat ogrodnika, w którym będą się odbywać zajęcia i pokazy dotyczące uprawy roślin, z propozycją doświadczenia tego procesu. Całość kompleksu dopełni widowiskowa ekspozycja  świetlna, towarzysząca prezentacjom tematycznym, ukazującym zależności między światłem a ziemią, wodą, powietrzem, roślinami.

Centrum Edukacji Ekologicznej będzie działało w formule „żywego laboratorium”, gdzie kreowane są rewolucyjne rozwiązania problemów naukowych i środowiskowych. Do kreatywnej współpracy zostaną zaproszeni przedsiębiorcy zainteresowani rozwojem swoich firm i wprowadzaniem do oferty nowych, oryginalnych produktów.

Twórcy koncepcji stworzenia w Skierniewicach Centrum zapewniają, że w „żadnym stopniu nie zostanie naruszona historyczna zieleń, ani żaden z zabytków Osady Pałacowej”.

Teren zostanie udostępniony  zwiedzającym w formie ścieżki edukacyjnej, poprowadzonej na specjalnych pomostach, zawieszonych nawet 8 metrów nad ziemią, co pozwoli na odbycie nadzwyczajnego spaceru w koronach drzew i obejrzenie osady z nowej perspektywy.

Centrum ma łączyć w sobie tradycyjny charakter muzealny z nowoczesnym podejściem do przekazywania wiedzy.

Dotychczasowa siedziba Instytutu Ogrodnictwa – PIB odżyje, otwierając się na gości z całej Europy i oferując niezapomniane  wrażenia – nie tylko dzieciom, ale także dorosłym.

 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 13

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS