Polacy kochają wojsko, politycy pomogą wrócić mu do Skierniewic

Minister obrony poinformował o złożeniu projektu ustawy o obronie ojczyzny. W planach jest realizacji w ciągu najbliższej dekady wielkiego planu modernizacji polskiej armii, która ma liczyć… 250 tys. żołnierzy zawodowych (dziś ok. 113 tys.)  i 50 tys. terytorialsów. W zapowiedziach MON środowisko upatruje szans na powrót armii do miasta.

Ppłk. Piotr Mitkowski, komendant WKU w Skierniewicach mówi: – Projekt został skierowany do konsultacji, wnosimy swoje uwagi. Na razie znam szczegółów – także dotyczących finansowania tego projektu. Jeśli natomiast ktoś szuka odpowiedzi na pytanie, czy wojsko wróci do Skierniewic, jestem co do tego przekonany. Trwają na ten temat zaawansowane rozmowy. Zaangażowani są samorządowcy, ale również parlamentarzyści, m.in. Grzegorz Wojciechowski.

Skierniewice, jak przekonuje szef WKU, nie straciły swojej atrakcyjności dla wojska, strategiczne położenie pozwoli w niedalekiej przyszłości wrócić do tradycji miasta mundurowych.

Wojsko Obrony Terytorialnej będą stacjonować w Skierniewicach. Mam duże wsparcie dla planu utworzenia w mieście batalionu 9 Łódzkiej Brygady. Nie mam również wątpliwości, że nie będziemy mieć problemu z naborem. Dodatkowym argumentem jest fakt, że mimo ogromnej, nieuzasadnionej krytyki, terytorialsi sprawdzili się jako ważne ogniwo niesienia pomocy ludności cywilnej w czasie pandemii

– mówi ppłk Mitkowski.

Pewnym problemem może być zabezpieczenie koszar dla formowanego batalionu. Nieruchomości przy ulicy Kilińskiego/Strobowskiej zajmuje wojskowy kontrwywiad. Gospodarzem budynków przy ulicy Batorego jest Państwowa Uczelnia im. S. Batorego. Część nieruchomości zajęły tzw. NGO’sy. Ratusz potwierdza, że uczelnia podjęła z samorządem rozmowy na temat planów związanych z rozwojem szkoły. Pozostaje dawny klub garnizonowy.

Przebudowa wojskowego budynku przy ul. Batorego, przynależnego do dawnego zespołu koszarowego, była brana pod uwagę w projekcie planu inwestycji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Kiedy nastąpi przydział środków finansowych na realizację inwestycji, trudno w tej chwili powiedzieć, powtórzę jednak – powrót wojska do Skierniewic do kwestia czasu – mówi ppłk Mitkowski.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Dawid 0 ponad rok temuocena: 71% 

  Tylko współpraca gospodarcza ze wschodem i zachodem może przynieś na wiele lat pokój, dobrobyt i rozwój w Europie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

samorząd

Rząd da pieniądze na odrestaurowanie biurka...

Do 2040 roku – przy dobrych wiatrach – azbestu...

Łódzkie na plus. Podsumowanie tygodnia w skrócie

Sejmik Mazowsza pomaga bezdomniakom!

Kobiety są obecne, widoczne i skuteczne

Czekamy na Wasze projekty

Prezes PKP Cargo z tytułem Honorowego Ambasadora...

Unijne, rządowe i własne – Łódzkie jest na...

Ulica Poniatowskiego do remontu. Skierniewice mają...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA