Po wystawie oprowadzał gości sam autor – Paweł Jabłoński. Pokazując poszczególne zdjęcia przywoływał historie i okoliczności ich powstawania.

Po wystawie oprowadzał gości sam autor – Paweł Jabłoński. Pokazując poszczególne zdjęcia przywoływał historie i okoliczności ich powstawania. (fot. Joanna Młynarczyk)

Kadry ze skierniewickich ulic sprzed kilkudziesięciu lat, ale też z Makowa i innych miejscowości z całego powiatu można odnaleźć na najnowszej wystawie w Akademii Twórczości. Ich autorem jest Władysław Paweł Jabłoński, fotografik pochodzący z Makowa.

Zawsze musiało się coś dziać ciekawego, wtedy fotografowałem – mówi Paweł Jabłoński, który podczas wernisażu wystawy (18.11) sam oprowadzał po niej gości. – Zacząłem fotografować w 1954 roku, od tego czasu nazbierało się około 20 tysięcy negatywów – zwraca uwagę autor.

Władysław Paweł Jabłoński pochodzi z Makowa, gdzie mieszkał, wychował się i chodził do szkoły podstawowej. Podczas wojny przeniósł się do Skierniewic, tu w 1947 roku zrobił maturę w liceum im. B. Prusa. Następnie ukończył studia na wydziale grafiki na Akademii Sztuk Pięknych, a po nich rozpoczął pracę w Polskiej Akademii Nauk. Tu zaczął fotografować i dokumentować najważniejsze woluminy. To wtedy rozpoczęła się jego pasja fotografowania. Kolejnym krokiem wtajemniczenia w fotografię było pismo „Młody Technik”, w którym pracował przez 30 lat. Wtedy zaczął podróżować po świecie, przywoził tysiące zdjęć, a w wolnym czasie fotografował rodzinne okolice i właśnie z tego czasu pochodzą zdjęcia znajdujące się na wystawie w Akademii Twórczości w Skierniewicach.

Zobaczyć można zdjęcia z Makowa, ale też ze Skierniewic – odnajdujemy m. in. ulice Floriana, Rawską, park miejski, rzekę Łupię i wiele innych miejsc.

Wystawę fotografii Pawła Jabłońskiego „Tak daleko, tak blisko. Zatrzymane w kadrze” można oglądać do końca roku.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA