z powiatu

Głuchów

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 listopada 2021 | 16:31 komentarzy 1
Próby odbywają się w małej salce, jednak to nie przeszkadza, aby ćwiczyć nowe elementy do repertuaru.

Próby odbywają się w małej salce, jednak to nie przeszkadza, aby ćwiczyć nowe elementy do repertuaru. (fot. Bartosz Nowakowski)

Zespół „Białyńskie nutki” nieustannie pracuje nad nowym repertuarem śpiewno-tanecznym. Wszyscy gorąco liczą, że pandemia po raz kolejny nie wyhamuje ich młodej działalności.

W świetlicy wiejskiej w Białyninie jedno pomieszczenie to mała salka, która kilka lat temu przeszła lekki remont. Nie jest duża, ale jak na razie wystarczająca, aby przeprowadzić próby zespołu dziecięco-młodzieżowego „Białyńskie nutki”.

– Może nie mamy jakiś super nadzwyczajnych warunków, ale cieszymy się z tej salki, ponieważ jest kameralna i na razie spełnia nasze oczekiwania – przyznaje Agnieszka Fabijańska członkini zarządu.

Zespół jest dość młodą organizacją. Wszystko rozpoczęło się w 2019 roku. Było wiele planów, pomysłów, które miały przejść do realizacji.

– I niestety przyszła nieszczęsna pandemia, która mocno wyhamowała naszą działalność. Przede wszystkim bolał brak możliwości spotykania się, a przecież w naszym przypadku to stanowi priorytet – tłumaczy Agnieszka Fabijańska.

Krystyna Fałowska, prezes zespołu, a także osoba odpowiadająca za przygotowanie chorograficzne i muzyczne również przyznaje, że były to dość bolesne momenty.

– Wprowadzaliśmy nowe układy i potrzebowaliśmy prób, a tu nagle taka wiadomość. To przecież przyszło także ze szkodą dla tych dzieciaków, które na dobry rok musiały zostać zamknięte w czterech ścianach – mówi Halina Fałowska.

Może nie jesteśmy zamożnym zespołem, ale nie chcemy jednak narzekać. Najważniejsze, żeby w tych dzieciach i młodzieży była ciągle pasja.

Halina Fałowska, prezes dziecięco-młodzieżowego zespołu „Białyńskie nutki”

Na szczęście zdecydowanie lepszy był już rok 2021, gdzie letnią porą „Białyńskie nutki” mogły zaprezentować swój repertuar na dużych scenach. A wystąpiły między innymi na targach ekonomicznych w łódzkiej Manufakturze, a także podczas rodzinnych pikników w Brzezinach i Miedniewicach, gdzie reprezentowały gminę Głuchów.

– Po tych występach było widać w nich iskrę. Długo jeszcze dyskutowały nawet między sobą. To niezwykle ważny czynnik motywujący – dodaje Halina Fałowska.

W zespole aktualnie występuje dziewiętnastu młodych artystów. Rozpiętość wiekowa waha się od trzeciej klasy szkoły podstawowej do drugiej klasy szkoły średniej. Przeważają dziewczęta, choć w grupie jest też dwóch młodych panów. Wszyscy pochodzą z Białynina.

– Z Białynina wywodzi się także zespół Relaks. Jednym z głównych celów powstania tej młodej grupy było wyszukiwanie talentów, ale także chętnych, którzy w dalszej kolejności właśnie zasilą seniorską grupę – wyjaśnia Halina Fałowska.

Dlatego młody zespół postawił na jeszcze jedną kwestię, która ma ich odróżniać od innych grup ludowych. Chodzi o kwestię strojów.

– Nie postawiliśmy na tradycyjne wełniaki, które są kosztowne. Jednak dobór sukienek, a także wianków jest dość charakterystyczny. Podczas ostatnich występów otrzymaliśmy miłe sygnały, że jest to wyróżniające nas w regionie – wyjaśnia prezes Białyńskich Nutek.

Zarząd zespołu nie ukrywa, że marzy im się rozwój, a także przeprowadzenie kolejnych naborów, jednak wszystko ograniczają finanse.

– Niestety, ale nasz budżet nie jest duży i musimy sobie radzić na tyle, na ile pozwalają możliwości. Bardzo duże wsparcie otrzymujemy od rodziców, gminy, a także od lokalnej społeczności. Szukamy także innych możliwości – kończy prezes zespołu.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 17

 • 16
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Myszor 0 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Witam. Fałowska Halina :) proszę poprawić . Pozdrawiam i życzę samych sukcesów !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS