Ponad 90 proc. hospitalizowanych pacjentów to osoby niezaszczepione. Z 12 tysięcy miejsc w łódzkich szpitalach aż 2300 jest przeznaczonych dla chorych na covid-19 – informują służby wojewody.

Ponad 90 proc. hospitalizowanych pacjentów to osoby niezaszczepione. Z 12 tysięcy miejsc w łódzkich szpitalach aż 2300 jest przeznaczonych dla chorych na covid-19 – informują służby wojewody. (fot.arch)

Wszystkie oddziały w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach pracują w podwyższonym reżimie sanitarnym mówi Dariusz Diks, zastępca dyrektora WSZ ds. opieki zdrowotnej. Aktualnie 11 lekarzy oraz 19 pielęgniarek jest nieobecnych w pracy.
 

Dyrektor Dariusz Diks informuje – zabiegi planowe wykonuje oddział laryngologii, ortopedyczno-urazowy, okulistyczny. Pracownia endoskopii oraz dział diagnostyki obrazowej pracują bez zmian.

Na oddziałach COVID (+) w Skierniewicach hospitalizowanych jest (dane na 7.12) 70 pacjentów.

Decyzją wojewody łódzkiego szpital w Skierniewicach jest jednym z tzw. kowidowych placówek w regionie.

Dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 zabezpieczono łącznie 85 łóżek obserwacyjno-zakaźnych oraz cztery łóżka intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Wszystkie stanowisko dla pacjentów wymagających tlenoterapii są aktualnie zajęte.

– Jeśli chodzi o zabezpieczenie bazy łóżkowej, posiadamy cały czas bufor bezpieczeństwa. W tym momencie mamy co najmniej 15 proc. wolnych łóżek, są również wolne respiratory. Nie ma zagrożenia jeżeli chodzi o personel medyczny i sprzęt czy miejsca w szpitalach – podkreślił na konferencji prasowej (9.12) wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Jedynym szpitalem jednoimiennym w województwie jest obecnie szpital zakaźny im. Biegańskiego. W żadnym innym szpitalu województwa nie zostały zaprzestane inne aktywności medyczne dla pacjentów niecovidowych. Szczególną uwagą otoczone są oddziały onkologiczne, kardiologiczne, urazowe i psychiatryczne.

Wojewoda łódzki apelował także o szczepienia, ponieważ większość pacjentów covidowych w ciężkim stanie, to osoby niezaszczepione:

Od 2 do 24 grudnia w punktach szczepień powszechnych będzie możliwość zaszczepienia się bez konieczności wcześniejszego zapisywania się, natomiast od 13 grudnia rozpocznie się proces szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.

Od dwóch tygodni nie wydałem żadnej decyzji przekształcającej oddziały szpitalne w covidowe dzięki temu, że funkcjonuje szpital tymczasowy. Niemniej z 272 miejsc w tym szpitalu - w tym 100 respiratorowych zostało nam obecnie 200 wolnych. Jeżeli dynamika przyrostu zachorowań i hospitalizacji utrzyma się, to w ciągu najbliższych 21 dni będę zmuszony wydać decyzje o przekształceniu łóżek, które w tym momencie służą leczeniu innych chorób, na covidowe – zapowiedział wojewoda Tobiasz Bocheński.

Wojewoda łódzki apeluje o szczepienia. Podkreśla, że większość pacjentów covidowych w ciężkim stanie, to osoby

Wojewoda łódzki apeluje o szczepienia. Podkreśla, że większość pacjentów covidowych w ciężkim stanie, to osoby niezaszczepione. "Aby móc leczyć wszystkie pozostałe, istotne choroby w sposób standardowy, aby sprawować normalną opiekę nad zdrowiem mieszkańców województwa łódzkiego, potrzeba nam tych szczepień, aby nie wydawać decyzji zmieniających zwykłe oddziały szpitalne na oddziały covidowe." - podkreśla wojewoda.

 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 14

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS