Stawiają na innowacyjność

(fot. Bartosz Nowakowski)

Choć w historii firmy były ciężkie chwile to dziś udaje się wychodzić na długą prostą. Przedsiębiorstwo Jagoda stawia przede wszystkim na innowacyjność w sektorze produkcji maszyn sadowniczych. Nie boją się zdobywać kolejnych rynków na świecie.

Ubiegły rok właściciele firmy Jagoda zapewne zaliczą do jednych z najlepszych w ostatnim czasie. Na początku listopada Magdalena Placek, prezes firmy odebrała prestiżową nagrodę „Eksportowy produkt roku” podczas Gali Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Biznes Plus”. Produkt, za który przedsiębiorstwo otrzymało nagrodę do kombajn Jarek 5, który jest maszyną posiadającą wiele innowacyjności w branży sadowniczej.

To jednak nie koniec. W listopadzie firma miała okazję brać udział w targach Expo, które tego roku odbywały się w Dubaju, gdzie również mogła zaprezentować swoje maszyny.

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego odwiedza stoisko firmy JAGODA na EXPO w Dubaju.

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego odwiedza stoisko firmy JAGODA na EXPO w Dubaju.

– Dla nas to niezwykle prestiżowe wyróżnienie i możliwość zawiązania nowych kontaktów. To właśnie w trakcie tych dni mieliśmy zaplanowane chociażby spotkania z biurem jednego z szejków, gdzie mogliśmy dowiedzieć się o możliwościach wejścia na rynek Zimbabwe – mówi Magdalena Placek.

Firma mieszcząca się w gminie Skierniewice była jedną z sześciu z województwa łódzkiego, które mogły się zaprezentować w Dubaju. Z powiatu skierniewickiego była jako jedyna.

Za główny cel przedsiębiorstwo stawia sobie przede wszystkim wspomnianą innowacyjność.– W tej kwestii na rynku jest jeszcze bardzo dużo możliwości. My co roku staramy się wprowadzać nowe elementy do naszych maszyn – przyznaje Basel Saraya, współwłaściciel firmy.
 

Jakoś tak się złożyło, że większe maszyny posiadają męskie imiona, a te mniejsze mają imiona żeńskie. To już pomysł naszych inżynierów.
Magdalena Placek, prezes firmy Jagoda

W ostatnim czasie firma z Pamiętnej bardzo mocno pracuje nad wdrożeniem swojego nowego produktu, który zarówno na rynku polskim, ale także zagranicznym może stać się przełomowy. Chodzi o produkcję kombajnu do zbierania borówek.

– Przeprowadziliśmy już pierwsze testy w Chile i są one bardzo optymistyczne. Zobaczymy, co przyniosą kolejne sprawdziany – przekonuje Magdalena Placek.

Właściciele firmy nie ukrywają radości, że wszystko zaczyna się układać. I choć przedsiębiorstwo na rynku istnieje od ponad 20 lat to 2018 roku, jak sami przyznają, nastąpiło nowe rozdanie. Wcześniej firma należała do mamy Magdaleny, która zmarła. Oprócz mamy byli także dwa wspólnicy, którzy też już nie żyją.

– To nie były łatwe decyzje w moim życiu, ale postanowiłam kontynuować dzieło mojej mamy. Dziś mamy w zasadzie nowy zespół, choć w naszych szeregach są także osoby, które pracują od momentu powstania firmy – opowiada Magdalena Placek.

Obok innowacyjności przedsiębiorstwo stawia także na ekspansje zagranicznych rynków.

Regularnie, od wielu lat maszyny eksportowane są na rynek niemiecki, który charakteryzuje się stabilnym podejściem.

Jedno z binesowych spotkań podczas EXPO w Dubaju.

Jedno z binesowych spotkań podczas EXPO w Dubaju.

– Dla nas to bardzo ważny wyznacznik, ponieważ Niemcy stawiają przede wszystkim na jakość. Nie dostajemy od nich żadnych reklamacji i to jest niezwykle optymistyczne – mówi prezes firmy.

Maszyny dostarczane są także do Francji, Włoch, a także na inne kontynenty, głównie Ameryka Łacińska.

– Celujemy także w rynek chiński, który jest bardzo chłonny. Jednak mamy jeszcze pewne obawy. Chodzi o kopiowanie produktów. Jednak nie zamierzamy się zamykać na te kierunki – kończy Magdalena Placek.

FIRMA JAGODA

Obecnie zatrudnia około 30 pracowników. Rocznie produkcja maszyn wynosi ponad 500 sztuk. 60 procent produktów przeznaczonych jest na eksport, choć jeszcze 10 lat temu tylko 5 procent maszyn wyjeżdżało poza Polskę.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 15

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS