Głuchowiacy chcą wkroczyć na taneczne parkiety

(fot. Bartosz Nowakowski)

Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca "Głuchowiacy" mocno liczy, że 2022 rok będzie znacznie lepszy od poprzedniego. Wszyscy przede wszystkim wierzą, że uda się w końcu nadrobić artystyczny repertuar.

Członkowie zespołu bez dwóch zdań przekonują, że 2021 rok był zdecydowanie lepszy od poprzedzającego.

– Choć wcale nie wystartowaliśmy z jakimś wielkim hurra optymizmem, bo w zasadzie przez pierwsze pół roku nasza działalność z powodu koronawirusa również była wyciszona – tłumaczy Jacek Malczewski, instruktor w Młodzieżowym Zespole Pieśni i Tańca "Głuchowiacy".

Nadrobiono za to w drugiej części, choć też przeważały bardziej kwestie organizacyjne niż artystyczne. Przede wszystkim udało się w pełni zrealizować dwa projekty, na które pozyskano fundusze.

Pierwsze dofinansowanie z budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego wynosiło blisko 40 tys. złotych i udało się zakupić wyposażenie. Zespół w końcu może pochwalić się profesjonalnym nagłośnieniem. Zakupiono baletki, a także drążki baletowe, które mają usprawnić naukę tańca klasycznego.

– Przede wszystkim za te pieniądze udało nam się zorganizować dwie ciekawe imprezy. Zarówno potańcówki jak i śpiewanki patriotyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem i niewykluczone, że takie imprezy zostaną wpisane na stałe do kalendarza gminnych imprez – mówi Jacek Malczewski.

W 2021 roku zabrakło nam personalnego kontaktu. Chcielibyśmy mieć przede wszystkim możliwość przygotowania pokazów artystycznych, które nie będą zakłócone przez pandemię.

Jacek Maleczewski, instruktor tańca

Jednak zespół nie ukrywa, że jeszcze większą satysfakcję sprawia zakup 18 pełnych kompletów strojów, które były szyte specjalnie pod zamówienie. Wykonanie kostiumów to pełna manufaktura, dlatego oczekiwanie było dość długie. Pracami zajmowała się firma Folk-Art z Opoczna.

– Długie oczekiwanie nie było dla nas problemem, ponieważ zależało nam na jakości. Wygląd strojów był długo omawiany i przedyskutowany. Chodziło nam przede wszystkim na zachowaniu ludowego charakteru i powrotu do tradycji – mówi Jacek Maleczewski.

Pieniądze na stroje udało się pozyskać z Narodowego Centrum Kultury i była to kwota 41 tys. złotych.

Zespół ma ambitne plany na 2022 rok. W pierwszym kwartale, poza cyklicznymi zajęciami (każdy piątek w Szkole Podstawowej w Głuchowie), mają odbyć się specjalne czterodniowe warsztaty, które zaplanowane są wraz ze współpracą łódzkiego zespołu Poltex. Aktualnie trwają uzgodnienia, co do konkretnego terminu.

– Pod kątem artystycznym chcemy przygotować się do dożynek, które przecież w tym roku odbędą się w Głuchowie – dodaje instruktor tańca.

Jednak zespół chce także powrócić do sportowej strefy i jeśli tylko nadarzy się sytuacja, wziąć udział w konkursach tańca narodowego.

– W tym roku zgłaszamy nasz zespół do Polskiego Związku Tanecznego, co pozwoli naszym tancerzom łapać także punkty rankingowe. Podobnych planów jest więcej, ważne żeby tylko pandemia znów ich nie zakłóciła – kończy Jacek Malczewski.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Głuchów

Święto Rodziny w Strobowie

Pierwsza komunia święta w Białyninie

Pierwsza komunia święta w Głuchowie

Pierwsza komunia święta w Wysokienicach

OSP Złota ma nowy wóz

Wsparcie dla przyszłych rodziców i zachęcanie do...

Czołowe zderzenie pod Głuchowem

Powiatowy Dzień Sołtysa

Łódzkie na plus. Podsumowanie tygodnia w skrócie

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA