W kolejce do mammografu

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Choć trudno sobie to wyobrazić, wcale do rzadkości nie należą sytuacje, gdy kobieta przed badaniem mammograficznym pyta techniczkę o jej orientację seksualną. Tak, jakby miało się okazać, że obsługująca urządzenie „inaczej” patrzy na kobiece piersi.

Irmina Górecka, starszy technik radiologii w WSZ w Skierniewicach niestosowne uwagi łatwo puszcza mimo uszu. Praca sprawia jej ogromną przyjemność.

– Bardzo lubię swoje obowiązki, wiem, że robię coś ważnego – mówi.

Przyznaje również, że kilka razy zdarzyło jej się robić mammografię mężczyznom.

Diagnoza raka piersi u mężczyzn zwykle następuje później niż u kobiet. Tymczasem wczesne rozpoczęcie leczenia, zwiększa możliwości terapii i poprawia rokowania.

Czy mammografia mężczyzn różni się od badań kobiet?

– Jest często dokładniejsza dlatego, że mężczyźni nie mają tak dużo tkanki gruczołowej ani innych zmian, które mogą prowadzić do zaburzeń wyników – wyjaśnia Irmina Górecka.

Na szczęście nowe technologie pozwalają wykonywać mammografie, które nie są uciążliwe dla większości pacjentów, a wykonanie pojedynczego obrazu trwa zaledwie 5 sekund.

Od zawsze panie boją się odbierać wyniki badań. Robią mammografię, ale nie zgłaszają się po zdjęcie. Nikt nie prowadzi statystyk, ale to w naszej pracowni się nie zmienia. Strach przed złą diagnozą.

Gdy ktoś z pracowni obrazowej dzwoni z zaproszeniem na badanie mammograficzne zdarza się, że panie w trakcie rozmowy odkładają słuchawki.

– Boją się. To silniejsze od nich – mówi radiolożka.

Może i mammografia nie jest badaniem doskonałym, ale jest w stanie wykryć zwapnienia i nawet niewielkie zmiany w tkance.

– Pracowałam na dwóch aparatach. Urządzenie, które szpital wycofał z eksploatacji na pewno było mniej skomplikowane w obsłudze. Zdecydowanie lepsze obrazy są teraz na cyfrówce – cieszy się nowym sprzętem techniczka.

Jasnym jest, że samo badanie mammograficzne do komfortowych nie należy, jednak urządzenie, które trafiło do szpitala w Skierniewicach pozwala zrobić zdjęcia bezboleśnie.

– Pacjentki nie narzekają – przyznaje pani Irmina. – Ważny jest sprzęt, ale z pewnością pomaga również dobry kontakt z technikiem. Staram się rozluźnić atmosferę, rozmawiamy przed badaniem.

Jeszcze dekadę, dwie temu na badanie zgłaszały się panie w tzw. wieku dojrzałym. Znalezienie zmiany na zdjęciu było wyrokiem bez odroczenia. Gdy była potrzeba badania celowanego, panie wiedziały, że ich rokowania nie są najlepsze. Dziś zmieniła się diagnostyka, możliwości leczenia. Rak też nie jest wyrokiem i o tym kobiety wiedzą. Wcześnie wykryty, daje się leczyć.

– Twierdzę, że trzydzieści lat temu więcej było profilaktyki. Zakłady pracy przysyłały swoje pracownice autokarami. Szefowie dbali o zdrowie pań.

Dyrektor szpitala Jacek Kaniewski informuje, że nową aparaturę  diagnostyczną do wczesnego wykrywania  nowotworów udało się zakupić dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia. Na zakup mammografu szpital otrzymał dofinansowanie w wysokości  600 000 złotych.

– Celem realizowanego projektu jest  dążenie do zapewnienia dostępu  do najnowszych osiągnięć technicznych  i technologicznych w zakresie diagnostyki  i leczenia chorób nowotworowych – podkreśla dyrektor Kaniewski.

 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 10

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Pościg ulicami Skierniewic

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Biblioteka ma swoją łąkę kwietną

Znamy gwiazdy. W tym roku scena Święta Kwiatów...

To będzie fantastyczny weekend w Skierniewicach

Sportowa rywalizacja integruje społeczność VEKA...

Połączyli kropki, żeby przełamać stereotypy i...