Dworek Konstancji składają od nowa

(fot. Joanna Młynarczyk)

Od nowa zostały wylane fundamenty, postawione ściany zewnętrzne i kładziony jest dach. Zabytkowy budynek, w którym mieszkała pierwsza miłość Fryderyka Chopina, Konstancja Gładkowska został rozłożony całkowicie i składany jest ponownie. Powoli nabiera kształtów. Jak się okazuje jednak, koszt prac rewitalizacyjnych wzrośnie, w pierwszym etapie wyniesie około 470 tysięcy złotych.

Kominy zostały już wyciągnięte na zewnątrz, położone krokwie, a w przyszłym tygodniu przykryjemy dach. W stanie surowym będzie zabezpieczony matą, odeskowany i będzie można robić w środku obiektu – informuje Andrzej Babula z zakładu budowlano-remontowego w Kozienicach, które podjęło się zadania.

Z okna ratusza widzę, że inwestycja idzie dobrze, bo pogoda sprzyja pracom – mówi Eugeniusz Góraj, wiceprezydent Skierniewic.

Do końca miesiąca będziemy mieć stan surowy zamknięty – zapewnia Andrzej Babula

Od fundamentów po dach, niemal wszystko jest nowe.

Zakładano 30 procent materiału z rozbiórki do wymiany, a jest już wymienionych nawet do 80 procent starych bali, bo po odkryciu elewacji i dotarciu do konstrukcji stałej okazało się, że bale są bardzo zniszczone i dużo więcej musi zostać wymienionych

– mówi Andrzej Babula.

Prace remontowe przy rewitalizacji dworku Konstancji Gładkowskiej rozpisane zostały na dwa lata. Na pierwszy etap prac Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznało 260 tysięcy zł. Wiadomo już jednak, że ten koszt wyniesie co najmniej 470 tysięcy zł.

Po rewitalizacji zabytkowy dworek wróci do muzeum jako jego oddział.

Wiele osób pyta o ten obiekt, o wydarzenia, które tu miały miejsce, bo dworek ma specyficzny klimat. Zgodnie z naszym statutem dworek będzie oddziałem Muzeum Historycznego Skierniewic – zapowiada Agata Niedziółka, dyrektor muzeum. – Chcielibyśmy, by odbywały się tu raz lub dwa razy w tygodniu kameralne wydarzenia – spotkania, wystawy, wykłady, a w przyszłości planujemy, by część obiektu poświęcona została wystawie dotyczącej Konstancji Gładkowskiej.


 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Gość 0 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Można było dać sobie spokój z tą ruderą . Wiadomo było że przekroczy koszty nowego w tym stylu. Na miejscu rudery wystarczyłaby tablica informacyjna , coś w tym stylu że tu mieszkała Konstancja Gładkowska jedna z setek kochanek Fryderyka Chopina .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Nawadnianie kropelkowe w ogrodzie

Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa

Regionalne Centrum Bioróżnorodności to kapsuła...

Ten owoc ma niezwykłe właściwości zdrowotne

Kolejny sukces na koncie zespołu

Ruszył plebiscyt Młodzieżowa Drużyna...

Sześć medali Wojowników w ostatnim starcie przed...

Mycie i konserwacja instalacji fotowoltaicznych

Rajd Lata w upale