7 lutego, mija trzecia rocznica śmierci premiera Jana Olszewskiego.

7 lutego, mija trzecia rocznica śmierci premiera Jana Olszewskiego.

Niewielu dziś pamięta, w jak gorącej atmosferze wykuwała się samorządowa rzeczywistość w Polsce. Pod sejmem przeciwko planowanej reformie jesienią 1996 roku protestował m.in. prezydent Skierniewic. Samorządowcy nie chcieli trójszczeblowego podziału kraju. Krócej – miasta wojewódzkie nie chciały być powiatami. Mecenas Jan Olszewski miał wspierać obronę województwa skierniewickiego.

Trudno dziś ustalić, jak faktycznie było, pewne jest to, że Jan Olszewski tworzył na naszym terenie listy ROP w wyborach parlamentarnych. Rada miasta przyjęła uchwałę dotyczącą zmiany statutu Muzeum Historycznego Skierniewic, konsekwencją będzie nadanie instytucji imienia Jana Olszewskiego.

 „Inicjatywa w zamyśle pomysłodawców ma wpisać się w koncepcję tworzenia przestrzeni będących nośnikiem idei konstytutywnych dla całej wspólnoty. Działalność instytucji, której statutowym celem jest dbałość o dziedzictwo społeczności, polega na krzewieniu i upowszechnianiu wartości społecznych i obywatelskich zwłaszcza wśród młodych ludzi. W tym kontekście Muzeum Historyczne Skierniewic bez wątpienia zasługuje na patrona tej rangi; patrona którego życie i działalność stanowią niepodważalne świadectwo miłości do ojczyzny

” – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta Skierniewice w sprawie zmiany statutu Muzeum Historycznego Skierniewic.
7 lutego, mija trzecia rocznica śmierci premiera Jana Olszewskiego. Mecenas Olszewski był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników oraz Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. Jako ekspert strony solidarnościowej w podzespole ds. reformy prawa i sądów uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.
Od 6 grudnia 1991 roku do 5 czerwca 1992 roku pełnił funkcję premiera. Potem mimo kilkukrotnych prób nie udało mu się wrócić do krajowej polityki.

Uchwała nie wzbudziła dyskusji radnych, wszak w Skierniewicach obrady toczą w kuriozalnej formule – korespondencyjnej. Znów trudno zatem przysłuchiwać się debacie, która, wydaje się, powinna towarzyszyć podejmowaniu tak ważnej decyzji.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Obsewrator 1 ponad rok temuocena: 50% 

  Dobrze pamiętam tamten czas i zaangażowanie Prezydenta Skierniewic wspólnie z dwoma Posłami RP w obronę pozycji miasta na mapie regionu. Dobrze też pamiętam ślepe parcie Wojewody Olejniczaka i AWS do pilnego przejęcia władzy wszędzie, gdzie się da na podstawie pseudoreform: administracyjnej, szkolnictwa i systemu opieki zdrowotnej. Dobrze pamiętam wojnę Olejniczaka o fortepian, który stojąc w sali sejmikowej dzisiejszego Starostwa szkodził wizerunkowi sali a po przewiezieniu do Łowicza miał odzyskać blask. Dobrze pamiętam pewnego Senatora RP ze Skierniewic, który w berecie na głowie przekonywał, że tylko likwidacja województwa skierniewickiego będzie prawdziwym dopełnieniem zmian demokratycznych w Polsce. ALE NIE PAMIĘTAM ZAANGAŻOWANA ZAANGAŻPWANIA MEC. OLSZEWSKIEGO W OBRONĘ SKIERNIEWIC. Ten zacny skąd inąd człowiek ma wiele zasług dla II RP, ale obrona województwa skierniewickiego? W całej tej przezabawnej sytuacji więcej komizmu i koniunkturalizmu niż zdrowego rozsądku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kordian 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Muzeum Historyczne Skierniewic ma Patrona? Prima Aprilis. Takiego nazwiska nie ma na liście: Honorowy Obywatel Miasta Skierniewice Rozumiem - Stanisław Rybicki (16 kwietnia 1843 r. – 1920 r.) Szczepan Aleksander Pieniążek (27 grudnia 1913 r.- 1 lipca 2008 r.) Tadeusz Sułkowski (15 października 1907 r.- 26 lipca 1960 r.) Władysław Strakacz (1881 r. – 1951 r.) GDZIE KONSULTACJE SPOŁECZNE?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec -1 ponad rok temuocena: 50% 

  No tak mecenas Jan Olszewski był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników ,a obecny wiceprezydent zapożyczony z Rawy wtedy I sekretarz komitetu wojewodzkiego robotniczej partii pewnie wydawał nakazy internowania. Czy to nie jakieś kuriozum ,cz chęć przypodobania się PIS i zdobycia jakiś korzyści.Ludzie są zdolni do wszystkiego!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kuriozum -2 ponad rok temu

  Czy korespondencja ma miesięczny termin na odpowiedź? Ciekawe jak oni sie w ten sposób dogadują.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Paranoja -3 ponad rok temuocena: 60% 

  ,,,,,,,to nie kaczyńskiego.....?????????????.......lub maciarewicza....???????? A znacie postać Paderewskiego....!!!!!!!!!!!!.......kto to był.......

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~papa -4 ponad rok temuocena: 75% 

  Dobrze powiedziane w "kuriozalnej atmosferze". Ale jakże pomocnej dla rządów Jażdżyka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Rozmowa z Konradem Gwoździem

Mikołajki w Lipcach Reymontowskich

Świąteczna magia na jarmarku w Makowie

Subregion żyrardowski ze wsparciem sejmiku...

Wywołał fałszywy alarm w skierniewickim szpitalu

Mikołajkowy marsz coraz liczniejszy

Nastrój Świat Bożego Narodzenia

Lokalne podatki w górę o 15 procent

Porwali kobietę. Po kilku godzinach zostali...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA