Oświetlenie uliczne jest najbardziej kosztochłonną składową gminnych rachunków za prąd.

Oświetlenie uliczne jest najbardziej kosztochłonną składową gminnych rachunków za prąd. (fot. Beata Pierzchała)

Ceny prądu szybują w całym kraju. Więcej zapłacą zarówno odbiorcy indywidualni, jak i firmy. Przed podwyżkami nie uchroniły się też samorządy. W Jeżowie za kilowatogodzinę będzie trzeba zapłacić ponad trzy razy więcej.

Rozstrzygnięty w Jeżowie przetarg na dostawę energii elektrycznej jasno pokazał, jak bardzo zdrożał prąd. W ubiegłym roku gmina zapłaciła w sumie blisko 130 tysięcy złotych za prąd, za 1kWh cena wynosiła 0,2758 zł netto. Od 1 marca stawka jednostkowa będzie niemal czterokrotnie wyższa.

– Na przetarg wpłynęły dwie oferty. Dotychczasowy operator – Elektra S.A., nie stanął w przetargu – informuje Anna Bąkowska z urzędu gminy w Jeżowie. – Oferty zostały otwarte 31 stycznia, a 11 lutego wybraliśmy najlepszą z nich. Umowa została podpisana i zacznie obowiązywać 1 marca.

Na przetarg ogłoszony przez gminę Jeżów wpłynęła oferta firmy Entrade z miejscowości Jawczyce za łączną kwotę 410 894 złotych brutto oraz firma Green S.A. z Wrocławia za łączną kwotę 329 516 złotych brutto.  Gmina spodziewając się znacznej podwyżki zabezpieczyła na realizację umowy ponad 342 tys. złotych. Obecna cena jednostkowa za 1kWh to według nowej umowy 0,9852 zł netto. Mimo podpisanej umowy gmina nie może być pewna stałości ceny. To Towarowa Giełda Energii i ceny tam notowane mają być ostatecznym wyznacznikiem ceny prądu dla samorządów i firm. Na giełdzie ceny mogą iść zarówno w dół, jak i w górę.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS