Pomieszczenie konserwatorskie w muzeum wyposażone zostało w urządzenia i sprzęty służące do prowadzenia prac z zakresu podstawowej konserwacji obiektów, głównie z metalu, drewna i papieru.

Pomieszczenie konserwatorskie w muzeum wyposażone zostało w urządzenia i sprzęty służące do prowadzenia prac z zakresu podstawowej konserwacji obiektów, głównie z metalu, drewna i papieru. (fot. Joanna Młynarczyk)

W Muzeum Historycznym Skierniewic uruchomiona została pracownia wstępnego zabezpieczenia konserwatorskiego. Wyposażona w specjalistyczny sprzęt pozwala na zabezpieczenie w kontrolowanych warunkach spływających do muzeum eksponatów.

– Stworzenie stanowisk pozwalających ocenić eksponat, który trafia do muzeum było głównym celem projektu – informuje Radosław Stefanek z Muzeum Historycznego Skierniewic.

Pracownia wyposażona została m. in. w: lampy światła dziennego, lupy na statywach o dużym powiększeniu, mikroskop, myjki. Ponadto zakupiono zasilacz laboratoryjny, profesjonalny osuszacz powietrza, dwa termohigrometry, służące do mierzenia temperatury, wilgotności powietrza. Jest też mikropiaskarka oraz urządzenia pozwalające na osuszanie eksponatów w kontrolowanej temperaturze.

– Dzięki zakupionym specjalistycznym urządzeniom jesteśmy w stanie ocenić, czy dany eksponat może być bezpiecznie składowany w archiwum czy też wymaga prac ratunkowych bądź zabezpieczających – mówi Radosław Stefanek. – Do czyszczenia zabytków możemy stosować metody nieinwazyjne. A po wstępnych zabiegach myjących, zabezpieczających, możemy zabytek wysłać do dalszej konserwacji. Tak samo możemy postąpić w przypadku dokumentów – informuje.

Do obsługi urządzeń w pracowni muzeum nie zatrudniło nowej osoby, prace wykonywać będą pracownicy muzeum.

– Do tej pory, mimo, że część sprzętu do konserwacji zabytków mieliśmy na wyposażeniu muzeum, brakowało stałego miejsca do pracy z zabytkami. Teraz to się zmieniło – zwraca uwagę Radosław Stefanek.

Na stworzenie i wyposażenie pracowni konserwatorskiej muzeum pozyskało środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Całkowity koszt zadania to 36 880 zł, w tym dotacja ministerialna to 28 tysięcy zł.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

fotoreportaże

Gminny Dzień Seniora w Lipcach Reymontowskich

Onkospacer rozpoczął akcję "Jak dbam tak mam"

Zadebiutował sąsiedzki grill w Miedniewicach

Varius Manx z Kasią Stankiewicz oraz Kasia...

To już szósta Dycha z hakiem

90-lecie Amatorskiego Zespołu Regionalnego z...

28. Święto Budowlańca w Skierniewicach

OSP Maków najlepsza w powiecie

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA