Skierniewice pomagają walczącym Ukraińcom

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Całodobowy punkt koordynujący miejską akcję wsparcia, uruchomienie specjalnych numerów oraz zbiórka darów akcja pomocy całodobowo koordynowana jest przez sztab kryzysowy, zorganizowany w budynku urzędu przy ulicy Senatorskiej 12. Do dyspozycji są dwa numery telefonów, pod które można zgłaszać zarówno formy oferowanej pomocy, jak i alarmowo informować o uchodźcach potrzebujących zakwaterowania.

Oczywiście, że dostarczyliśmy kobietom środki higieniczne. Mają podpaski, tampony, pieluchy dla dzieci – tłumaczy cierpliwie komuś po drugiej stronie słuchawki urzędniczka. – Dziękuję za zainteresowanie.

Dyżur telefoniczny w biurze kryzysowym w urzędzie miasta pełni m.in. radna Dorota Bogatko. Między kolejnym połączeniami udaje nam się zamienić kilka słów…

Przepraszam, tłumaczyłam pani, co zrobić, gdy chce przyjąć do swojego domu rodzinę z Ukrainy. Dopytywała o koszty utrzymania uchodźców oraz, czy może liczyć na pomoc ze strony urzędu miasta. Może – wyjaśnia.

Uchodźcy z Ukrainy to kobiety z dziećmi. Mężczyźni w wieku 16 - 60 lat od dnia wybuchu wojny mają zakaz opuszczania Ukrainy, mają obowiązek zaciągnąć się do armii. Część z tych, którzy do tej pory pracowali w Skierniewicach, zadbała, by ich rodziny bezpiecznie pokonały granicę, dotarły do miasta, wtedy ruszyli do kraju, na wojnę.

Putin nie wziął pod uwagę niesamowitego bohaterstwa naszego narodu, krwawimy, ale mamy godność i zadajemy rany – mówi drobna blondynka w korytarzu hotelu Start w Skierniewicach. To tu miasto w pierwszej kolejności kwateruje uchodźców.

Rząd przygotowuje specjalną ustawę, która ma uregulować kwestie związane z leczeniem, opieką socjalną i edukacją dla Ukraińców. Lekarze w Skierniewicach już przyjmują ich za darmo, ale recepty muszą wypisywać na 100 proc. W mieście nie czekano na wytyczne z góry, skierniewicki samorząd jako jeden z pierwszych w kraju ruszył z kompleksową pomocą uchodźcom.

Problemem systemowym jest posłanie do szkół dzieci. Matki, które uciekły przed wojną mówią: – Mają kanikuły, może zdążymy wrócić do Ukrainy?

Konsultowaliśmy sytuację z kuratorium oświaty, dyrektorzy naszych szkół przygotują zajęcia, organizacje pozarządowe mają zaopiekować się małymi uchodźcami. Na treningi dzieci i młodzież z Ukrainy już zaprosiły klub lekkoatletyczny VIS, Unia Skierniewice oraz MKS Judo. Jestem przekonany, że w najbliższych dniach ta oferta będzie dużo bogatsza

– mówi prezydent Krzysztof Jażdżyk. – Widzimy problemy, ale szukamy optymalnych rozwiązań. Ci ludzie pomocy potrzebują dziś, nie mogą czekać – dodaje samorządowiec.

Pierwszą grupa, która dotarła do miasta to 20 Ukraińców, sześć mam i czternaścioro dzieci w różnym wieku. Potem jeszcze dojechały kolejne rodziny. W grupie, którą mamy pod swoją opieką są kobiety w ciąży oraz naprawdę małe dzieci. Trzymiesięczny maluch wymagał pomocy lekarskiej, okazało się bowiem, że jest zakażony koronawirusem. Rozmawiałam z młodą dziewczyną w zaawansowanej ciąży, zaopiekował się nią lekarz, bo bardzo niepokoiła się o maleństwo, z którym uciekała przed wojną – opowiada Dorota Bogatko.

Edyta Cieślak, sekretarz miasta: – W samym hotelu Start mamy zakwaterowane 60 osób, ale wiele osób jest już na kwaterach prywatnych. Cały czas spływają oferty pomocy. Uruchomiony  adres mejlowy pięknie zafunkcjonował w świadomości mieszkańców naszego miasta, ale również okolicznych miejscowości. Dostajemy oferty pomocy z terenu powiatu skierniewickiego, ale również powiatu żyrardowskiego oraz rawskiego. To bardzo buduje.

Skierniewice pomagają Ukrainie. Telefony alarmowe

 • 885 909 902 – sprawy migrantów, zgłaszanie pilnych spraw kwaterunkowych, numer interwencyjny
 • 885 605 999 – numer informacyjny, zgłaszanie chęci wsparcia, udostępnianie lokali, wolontariat, pytania
 • poczta elektroniczna: ukraina@um.skierniewice.pl
 • profil społecznościowy: www.fb.com/SKIERNIEWICEDLAUKRAINY

W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Pomologicznej urząd zorganizował główny magazyn zbiórki. Wolontariusze segregują i przygotowują dary.

СКЄРНЄВІЦЬКА ПІДТРИМКА ДЛЯ УКРАЇНИ

Цілодобовий номер телефону +48 885 909 902

Цілодобовий номер телефону. Під ним можна повідомити про необхідність розміщення військових мігрантів які прибудуть з України до м. Скєрнєвіце

WIĘCEJ CZYTAJ W WYDANIU GŁOSU

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~aaa 0 ponad rok temuocena: 100% 

  A kto za to wszystko zapłaci?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Pościg ulicami Skierniewic

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Biblioteka ma swoją łąkę kwietną

Znamy gwiazdy. W tym roku scena Święta Kwiatów...

To będzie fantastyczny weekend w Skierniewicach

Sportowa rywalizacja integruje społeczność VEKA...

Połączyli kropki, żeby przełamać stereotypy i...