Skierniewice pomagają walczącym Ukraińcom

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Całodobowy punkt koordynujący miejską akcję wsparcia, uruchomienie specjalnych numerów oraz zbiórka darów akcja pomocy całodobowo koordynowana jest przez sztab kryzysowy, zorganizowany w budynku urzędu przy ulicy Senatorskiej 12. Do dyspozycji są dwa numery telefonów, pod które można zgłaszać zarówno formy oferowanej pomocy, jak i alarmowo informować o uchodźcach potrzebujących zakwaterowania.

Oczywiście, że dostarczyliśmy kobietom środki higieniczne. Mają podpaski, tampony, pieluchy dla dzieci – tłumaczy cierpliwie komuś po drugiej stronie słuchawki urzędniczka. – Dziękuję za zainteresowanie.

Dyżur telefoniczny w biurze kryzysowym w urzędzie miasta pełni m.in. radna Dorota Bogatko. Między kolejnym połączeniami udaje nam się zamienić kilka słów…

Przepraszam, tłumaczyłam pani, co zrobić, gdy chce przyjąć do swojego domu rodzinę z Ukrainy. Dopytywała o koszty utrzymania uchodźców oraz, czy może liczyć na pomoc ze strony urzędu miasta. Może – wyjaśnia.

Uchodźcy z Ukrainy to kobiety z dziećmi. Mężczyźni w wieku 16 - 60 lat od dnia wybuchu wojny mają zakaz opuszczania Ukrainy, mają obowiązek zaciągnąć się do armii. Część z tych, którzy do tej pory pracowali w Skierniewicach, zadbała, by ich rodziny bezpiecznie pokonały granicę, dotarły do miasta, wtedy ruszyli do kraju, na wojnę.

Putin nie wziął pod uwagę niesamowitego bohaterstwa naszego narodu, krwawimy, ale mamy godność i zadajemy rany – mówi drobna blondynka w korytarzu hotelu Start w Skierniewicach. To tu miasto w pierwszej kolejności kwateruje uchodźców.

Rząd przygotowuje specjalną ustawę, która ma uregulować kwestie związane z leczeniem, opieką socjalną i edukacją dla Ukraińców. Lekarze w Skierniewicach już przyjmują ich za darmo, ale recepty muszą wypisywać na 100 proc. W mieście nie czekano na wytyczne z góry, skierniewicki samorząd jako jeden z pierwszych w kraju ruszył z kompleksową pomocą uchodźcom.

Problemem systemowym jest posłanie do szkół dzieci. Matki, które uciekły przed wojną mówią: – Mają kanikuły, może zdążymy wrócić do Ukrainy?

Konsultowaliśmy sytuację z kuratorium oświaty, dyrektorzy naszych szkół przygotują zajęcia, organizacje pozarządowe mają zaopiekować się małymi uchodźcami. Na treningi dzieci i młodzież z Ukrainy już zaprosiły klub lekkoatletyczny VIS, Unia Skierniewice oraz MKS Judo. Jestem przekonany, że w najbliższych dniach ta oferta będzie dużo bogatsza – mówi prezydent Krzysztof Jażdżyk. – Widzimy problemy, ale szukamy optymalnych rozwiązań. Ci ludzie pomocy potrzebują dziś, nie mogą czekać – dodaje samorządowiec.

Pierwszą grupa, która dotarła do miasta to 20 Ukraińców, sześć mam i czternaścioro dzieci w różnym wieku. Potem jeszcze dojechały kolejne rodziny. W grupie, którą mamy pod swoją opieką są kobiety w ciąży oraz naprawdę małe dzieci. Trzymiesięczny maluch wymagał pomocy lekarskiej, okazało się bowiem, że jest zakażony koronawirusem. Rozmawiałam z młodą dziewczyną w zaawansowanej ciąży, zaopiekował się nią lekarz, bo bardzo niepokoiła się o maleństwo, z którym uciekała przed wojną – opowiada Dorota Bogatko.

Edyta Cieślak, sekretarz miasta: – W samym hotelu Start mamy zakwaterowane 60 osób, ale wiele osób jest już na kwaterach prywatnych. Cały czas spływają oferty pomocy. Uruchomiony  adres mejlowy pięknie zafunkcjonował w świadomości mieszkańców naszego miasta, ale również okolicznych miejscowości. Dostajemy oferty pomocy z terenu powiatu skierniewickiego, ale również powiatu żyrardowskiego oraz rawskiego. To bardzo buduje.

Skierniewice pomagają Ukrainie. Telefony alarmowe

 • 885 909 902 – sprawy migrantów, zgłaszanie pilnych spraw kwaterunkowych, numer interwencyjny
 • 885 605 999 – numer informacyjny, zgłaszanie chęci wsparcia, udostępnianie lokali, wolontariat, pytania
 • poczta elektroniczna: ukraina@um.skierniewice.pl
 • profil społecznościowy: www.fb.com/SKIERNIEWICEDLAUKRAINY

W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Pomologicznej urząd zorganizował główny magazyn zbiórki. Wolontariusze segregują i przygotowują dary.

СКЄРНЄВІЦЬКА ПІДТРИМКА ДЛЯ УКРАЇНИ

Цілодобовий номер телефону +48 885 909 902

Цілодобовий номер телефону. Під ним можна повідомити про необхідність розміщення військових мігрантів які прибудуть з України до м. Скєрнєвіце

WIĘCEJ CZYTAJ W WYDANIU GŁOSU

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~aaa 0 ponad rok temuocena: 100% 

  A kto za to wszystko zapłaci?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Podziękuj wolontariuszowi

Doceń koordynatora wolontariatu

Łódzkie na PLUS Drogi w centrum i poza

Nie ustąpił pierwszeństwa. Jedna osoba w...

Sztuka tworzenia garderoby

Gminy powiatu skierniewickiego także były na...

Ulice Skierniewic tętniły świątecznym życiem

Skierniewicka wisienka, czyli souvenir ze święta

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w paradzie...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA