W Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Skierniewicach maturę zdaje 156 uczniów, w tym 4 absolwentów z ubiegłych lat, którzy poprawiają egzamin. Piszą w sześciu salach.

W Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Skierniewicach maturę zdaje 156 uczniów, w tym 4 absolwentów z ubiegłych lat, którzy poprawiają egzamin. Piszą w sześciu salach. (fot. Joanna Młynarczyk)

Maturalny maraton najstarsi uczniowie szkół średnich rozpoczęli (4.05) od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Matura odbywa się bez rygoru sanitarnego. W Skierniewicach podeszło do niej 640 uczniów miejskich szkół oraz 49 uczniów Klasyka.

Dostałam informacje, że spora grupa młodzieży choruje, ale mimo przeziębienia, nie najlepszego samopoczucia przyszli na egzamin – mówi Anna Janus, dyrektor LO im. B. Prusa. – Z jednej strony dobrze, że przyszli, bo będą mieli z głowy, ale z drugiej martwię się, by nie pozarażali się i w kolejnych dniach, by nie doszło do trudnej sytuacji – dodaje dyrektor.

Dyrektor przyznaje, że nie obawia się o stan wiedzy młodzieży.

Próbne matury, spotkania przed maturą pokazały, że młodzież jest nieźle przygotowana, nie mniej jednak mamy sporą grupę uczniów, dużo większą niż w latach poprzednich, zmagających się z depresjami. Młodzież jest psychicznie dużo słabsza, bardziej wyalienowana w czasie pandemii, z drugiej zaś spragniona kontaktu, ale mająca trudności z pokonaniem bariery ponownego zaistnienia w dużej grupie, odnalezienia się. Do tego dochodzi kontekst nie najlepszy, bo ważny egzamin

– przyznaje Anna Janus.

Tegoroczny maturzysta, podobnie jak w latach ubiegłych, musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na tym poziomie. Po raz pierwszy w 2022 r. absolwenci 4-letniego technikum (z lat 2006–2022) oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia jako absolwenci gimnazjum (z 2022 r.), nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Podobnie jak w zeszłym roku i dwa lata temu abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Skierniewicki browar Strakacza ożyje w piwnicy

Przypadkowi kompani pobili go i okradli

Sprowadźmy Darka do Polski. Ruszyła zbiórka

Skierniewicki Klasyk w dziesiątce najlepszych...

Kolędowanie w skierniewickim starostwie [ZDJĘCIA]

Dużo zawiniątek z amfetaminą

Nietrzeźwy kierowca potrącił księdza

Wicestarosta skierniewicki apeluje o pomoc dla...

Ratusz oszczędza na miejskim sylwestrze. Szampana...