Opaski telemedyczne dla seniorów. Skierniewice przygotowują pilotaż programu

Urządzenia monitorujące funkcje życiowe to standard opieki nad seniorami w Europie, coraz więcej polskich miast sięga po rozwiązanie. Prezydent Krzysztof Jażdżyk zapowiada – ruszamy z pilotażem programu. Samorządowiec przekonuje, że największym problemem we wdrażaniu programu w Polsce jest wykluczenie elektroniczne części seniorów. Osoby starsze nie korzystają za smartfonów, nie wszystkie radzą sobie w pracy z komputerem.

– W ostatnich latach postawiliśmy na szkolenie tej grupy. Pamiętam żart na temat szkoleń z obsługi smartfonów, ale to dało nam pewien obraz, jak skutecznie dotrzeć do tego środowiska, jak celować programy, by faktycznie pomagać – mówi prezydent Skierniewic.

Opaski mają zapewnić seniorom bezpieczeństwo i możliwość pozostania w swoim środowisku, bez konieczności przeprowadzania się do placówki opiekuńczej. Certyfikowane opaski dają ogromne możliwości m.in. wykrywa upadek użytkownika opaski, lokalizuje jego położenie, a przycisk SOS wysyła natychmiastowe powiadomienie o sytuacji zagrożenia.

Jak zapowiada ratusz, projekt uchwały w sprawie wprowadzenia opasek do życia skierniewickich seniorów trafi pod obrady sesji rady miasta w maju.

Doświadczenia innych samorządów pokazują, że program poprawi bezpieczeństwo naszych mieszkańców – przekonują urzędnicy.

Wystarczy przypomnieć sytuację z Rawy Mazowieckiej, gdzie szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 74-letniego mężczyzny, który późnym popołudniem wyszedł z domu. Seniora udało się odnaleźć po dwóch godzinach. W jego zlokalizowaniu pomogła opaska z GPS-em monitorująca funkcje życiowe.

Opaski monitorujące funkcje życiowe sprawdzają się w codziennym życiu. Gdy opaska jednej z seniorek objętych programem wykazywała podejrzane parametry, szybko ustalono, że pacjentka przewróciła się w łazience i zraniła w rękę. Szpital zawiadomił służby ratownicze, natychmiast udzielono jej pomocy.

Opaski pracują non stop. Monitorują podstawowe funkcje życiowe pacjenta m.in. tętno czy saturację. Posiadają także detektory upadku. Wszystkie dane medyczne są na bieżąco przekazywane do specjalnego centrum dowodzenia w szpitalu, gdzie na okrągło, całą dobę obserwują je ratownicy medyczni.

W razie najmniejszych odchyleń od normy w przekazywanych przez opaskę parametrach ratownicy mogą skontaktować się z właścicielem opaski lub błyskawicznie zorganizować pomoc.

Opaski przeznaczone są dla osób w podeszłym wieku, a także samotnych, schorowanych, niepełnosprawnych, podopiecznych ośrodków opieki społecznej, osób o ograniczonych dochodach.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 11

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Szanowni Klienci SIME Polska

Łódzkie na plus.Transport bardziej publiczny

Wędrujemy po regionie

Mazowieckie Pożyczki na założenie lub rozwój...

Kolumbijski węgiel dotarł do Skierniewic. Miasto...

Książki o psach, które warto przeczytać

Onkospacer rozpoczął akcję "Jak dbam tak mam"

Łódzkie na plus

Pożegnano asp. sztab. Jana Biernata

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA