Szkoła Podstawowa w Żelaznej doczekała się sztandaru! Podczas oficjalnej uroczystości sztandar został poświęcony, a także przekazany szkolnej społeczności.

Pierwsze działania w sprawie nadania sztandaru szkole rozpoczęły się już w 2020 roku.

– Plany zniweczyła pandemia i realizację pomysłu musieliśmy odłożyć na inny termin – przyznaje Sylwia Furmańczyk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Żelaznej.

Cel jednak udało się osiągnąć i pod koniec obecnego roku szkolnego placówka ma już swój sztandar.

Sztandar jest w całości haftowany ręcznie. Kiedy zobaczyłam go pierwszy raz to z emocji napłynęły łzy do oczu.

Sylwia Furmańczyk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Żelaznej

Od tego momentu już wszystkie placówki w gminie mogą pochwalić się unikatowymi sztandarami. Szkoła Podstawowa w Żelaznej była przez dłuższy czas ostatnią w gminie Skierniewice, która nie posiadała chorągwi.

Podczas uroczystości już tradycyjnie miało miejsce wbijanie symbolicznych gwoździ. Wbicia dokonały osoby związane ze szkolną społecznością, a także wsią Żelazna.

Sztandar został oficjalnie odebrany przez szkolny poczet. Dokonano ślubowania.

W części artystycznej swój repertuar zaprezentowała szkolna brać. Występy były związane przede wszystkim z historią szkoły, przypomniano także sylwetkę Marii Rodziewiczówny, patronki szkoły.

– To bardzo ważna chwila w życiu szkoły, ale także lokalnej społeczności. Cieszę się, że udało się wszystko zrealizować zgodnie z planem. Sztandar to niezwykle ważny symbol, dlatego to ważne, że dziś szkoła z naszej gminy może przeżywać tak wyniosłą chwilę – mówi Czesław Pytlewski, wójt gminy Skierniewice.

SZTANDAR SZKOŁY TO UNIKATOWY HAFT.

Sztandar ma wymiary o długości 100x100 centymetrów. Awers jest koloru ecru. Na tle umieszczony jest portret Marii Rodziewiczówny. Wokół wizerunku patronki znajduje się napis: „Szkoła Podstawowa im. Marii Rodziewiczówny w Żelaznej”. W prawym i lewym rogu znajdują się liście dębu w odcieniach zieleni. W prawym i lewym dolnym płacie sztandaru wyhaftowane zostały daty: powstania szkoły i poświęcenia sztandaru.

Rewers jest w kolorze czerwonym. Znajduje się na nim godło państwowe i napis: „Bóg, honor, ojczyzna, nauka”, zwieńczone wieńcem laurowym w kolorze złotym.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA