z miasta

Skierniewice

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 lipca 2022 | 11:58 komentarzy 21
Prezentujemy koncepcje zazielenienia miejskiego rynku

Udostępnione nam projekty to scenariusze realizacji oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Pierwsza jest w zasięgu finansowym miasta, na realizację nie będzie trzeba czekać długo. Druga to projekt-marzenie, zakładający również zmianę stworzenie nowej fontanny w sercu miasta, alei drzew poprowadzonych wzdłuż kamienic. Decydując się na realizację tego projektu, samorząd odsunie zieloną rewolucję o przynajmniej kilka lat.

Urząd Miasta Skierniewice ma do dyspozycji dwie koncepcje przygotowane przez projektantów. Zakładają one zwiększenie funkcjonalności i atrakcyjności rynku poprzez stworzenie zielonych przestrzeni z drzewami, nasadzeniami i elementami małej architektury. Plany wymagały uzgodnień z konserwatorem zabytków. Założenie z jednej strony koresponduje z historycznym charakterem miejsca, z drugiej pozwala na funkcjonalne jego wykorzystanie - jako przestrzeni do organizowania kulturalnego i społecznego życia miasta – informuje ratusz.

Wykonano koncepcje w dwóch wariantach A i B. Wariant A jest rozwiązaniem kompletnym natomiast wariant B ze względu na skalę przedsięwzięcia jest podzielony na dwa etapy B ‘pośredni’ i B ‘docelowy’. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w programie funkcjonalno-użytkowym w chwili obecnej możliwa jest realizacja Wariantu A lub B ‘pośredniego’. Wariant B ‘docelowy’ jest kontynuacją wariantu B ‘pośredniego’ i może być zrealizowany w późniejszym terminie.

00000000000

WARIANT B (docelowy)

Wariant B (docelowy)

Wariant B (docelowy)

To rozwiązanie umożliwia podzielenie całej inwestycji na etapy. W pierwszej kolejności koncepcja zakłada pozostawienie istniejącej fontanny wraz z przylegającym placem oraz zaprojektowanie okalającej z trzech stron zieleni niskiej i wysokiej. Zasadniczą różnicą w stosunku do wariantu A jest sposób rozwiązania komunikacji pieszej poprzez poprowadzenie jej w formie alei z drzewami po obu stronach, co zwiększy poczucie kameralności oraz zapewni odpowiednio dużo cienia w upalne dni. Wariant ten posiada też więcej powierzchni zielonych, co przekłada się na liczbę drzew.

Koncepcja ta jest przystosowana do dalszej rozbudowy w późniejszym etapie. Realizacja tej wersji zakłada, że ponad 800 mkw. rynku będzie można przekształcić w przestrzeń zieloną, na której posadzonych zostanie w sumie 47 drzew.

00000000000

WARIANT A

Wariant A

Wariant A

Koncepcja zakłada częściową rozbiórkę istniejącej nawierzchni placu z kostki kamiennej w celu zagospodarowania tej przestrzeni zielenią średnią i wysoką oraz nowymi wygodnymi posadzkami z płyt granitowych. Wzdłuż projektowanych ciągów pieszych planowane jest ustawienie ławeczek, stojaków rowerowych oraz niskich donic z roślinnością sezonową. Powyższe plany zakładają utrzymanie istniejącej fontanny wraz z przylegającą posadzką oraz ich częściowy remont. W ramach proponowanego rozwiązania ponad 630 mkw. rynku zostanie przekształconych w przestrzeń zieloną, a na głównej płycie zasadzone zostaną ponadto 34 drzewa.

00000000000

WARIANT B (pośredni)

Wariant B (pośredni)

Wariant B (pośredni)

Rozwiązania zawarte w wariancie B znacząco różnią się od założeń zawartych w wariancie A, dlatego podzielono go na dwa etapy realizacji. Pierwszy etap zwany wariantem B ‘pośrednim’ podobnie jak wariant A przewiduje pozostawienie istniejącej fontanny wraz z przylegającym placem oraz doprojektowanie okalającej z trzech stron zieleni niskiej i wysokiej. Zasadniczą różnicą w stosunku do wariantu A jest sposób rozwiązania komunikacji pieszej a mianowicie poprowadzenie jej w formie alei z drzewami po obu stronach co zwiększy poczucie kameralności oraz da większą ilość cienia w upalne dni. Wariant ten posiada też więcej powierzchni zielonych co przekłada się na większą ilość drzew.

W wariancie B przewiduje się wyniesienie płyty rynku wzdłuż ulic równoległych do elewacji południowej i północnej przy zastosowaniu wysokiego krawężnika uniemożliwiającego parkowanie z lokalnymi obniżeniami dla ruchu pieszego. Wariant jest przystosowany do dalszej rozbudowy w późniejszym etapie. Forma placu i wynikająca z niej lokalizacja chodników oraz głównych nasadzeń umożliwia dalszą rozbudowę w sposób kontrolowany i zamierzony bez konieczności rozbiórki wcześniej wykonanych elementów założenia – zastrzega przygotowujący opracowanie.

00000000000

Stan aktualny vs przedstawione warianty w liczbach

Co mamy dziś:
48 – miejsca postojowe
0 m kw. – zieleń istniejąca
15 szt. – drzewa istniejące
2 872 m kw. – posadzka placu

Wariant A zakłada:
41 – miejsc postojowych
631 m kw. – pow. projektowanej zieleni
15 szt. – drzewa istniejące
34 szt. – drzewa (nasadzenia) projektowane
1 173 m
kw. – projektowana posadzka placu

Wariant B zakłada:
38 – miejsca postojowe
857 m kw. – pow. projektowanej zieleni
15 szt. – drzewa istniejące
65 szt. – drzewa (nasadzenia) projektowane
3 813 m kw. – projektowana posadzka placu

Tzw. wariant B pośredni:
42 – miejsca postojowe
804 m kw. – pow. projektowanej zieleni
15 szt. – drzewa istniejące
47szt. – drzewa (nasadzenia) projektowane
995 m kw. – projektowana posadzka placu

00000000000

Prezentacja to także wyjście do dyskusji na temat projektu. Czekamy na Państwa spostrzeżenia, uwagi, komentarze. Najciekawsze opublikujemy na naszych łamach i nagrodzimy. Oczywiście przekażemy je również do ratusza. Korespondencję proszę kierować na adres: a.wojcik@glossk.pl. Uwagi można kierować wykorzystując tradycyjną korespondencję. Nasz adres pocztowy:

Redakcja „Głosu Skierniewic i Okolicy”. Ul. Reymonta 31/u15, 96-100 Skierniewice.

Obie koncepcje wraz ze szczegółowymi slajdami dostępne są na stronie internetowej skierniewickiego ratusza: www.skierniewice.eu.

00000000000

SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI

12 lipca o godz. 18.00 w holu Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach odbędzie się otwarte spotkanie z mieszkańcami, podczas którego będzie można szczegółowo zapoznać się z obiema koncepcjami oraz porozmawiać o proponowanych rozwiązaniach z projektantami.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 26

 • 16
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 4
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Pytanie 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Będzie normalna fontanna?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Rozczarowany 0 2 miesiące temuocena: 100% 

  Ktoś wziął kasę za narysowanie kilku drzew w paintcie, bo uslyszał, że motyw przewodni zmian to WIĘCEJ ZIELENI w rynku? Ambitnie, proszę podać z którego przedszkola dziecko wygrało. I co mieszkańcy będą robić, chować się pod tymi roślinami, czy chodzić w kółko, bo tam jest cień? Może w urzędzie ktoś pomyśli, bo za to bierze w końcu nasze pieniądze, by ten rynek zachęcał mieszkańców do wyjścia z domu i spędzenia miło czasu. Chlubimy się instytutami - przyjezdni mają szansę się dowiedzieć poza Świętem Krzaka? Może jakiś lokalny akcent, ławki z zadaszeniem w kształcie owoców itp, ogródki z muzyką, coś ciekawego do jedzenia. Na chwilę obecną rynek: w ciągu dnia to sauna latem, klepisko zimą, a wieczorami miejsce spotkań amatorów napojów wyskokowych i młodzieży dorzynającej auta rodziców - gdzie jest straz miejska? Aaa, parkingowi sprawdzają tylko bileciki za dnia. I tak dobrze, że w ramach projektu nie powstanie rondo w rynku, bo już tam jest namiastka ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~ktoś -1 2 miesiące temuocena: 100% 

  A kiedyś był piękny rynek.. poza tym to zero cienia będzie z tego, a kiedyś z wierzb był cień. Tragedia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gość -2 2 miesiące temuocena: 100% 

  Projekt tragedia, a już myślałam , że rynek będzie piękny jak kiedyś .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~ja -3 2 miesiące temuocena: 11% 

  Jaki piękny kiedyś? Wierzby korzeniami rozrywające chodniki z lumpami rzygającymi na około? Nie dzięki. Rynek jest taki jak rynki w każdym mieście i jak kiedyś. Obok jest park 5 minut piechotą :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kaz -4 2 miesiące temuocena: 100% 

  Te nowe koncepcje zawierają założenie placu zebrań przed ratuszem. Dla utrzymania tych wszystkich głośnych imprez.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Nick -5 2 miesiące temuocena: 100% 

  Porażka, najpierw wszystko wycieli, a teraz chcą na nowo sadzić. A były takie cztery duże wierzby i co one komu przeszkadzały.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~betonoza -6 2 miesiące temuocena: 100% 

  Dramat. Przypomnijcie mi, kto głosował wtedy za wycięciem drzew i wybetonowaniem rynku?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~lila -7 2 miesiące temuocena: 100% 

  Bogusz i Jaźdźyk

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kaz -8 2 miesiące temuocena: 100% 

  Śp. Prezydent Bogusz parł do tego projektu. Miało być nowocześnie!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Viki -9 2 miesiące temuocena: 100% 

  Mnie to jedna rzecz interesuje, ile urząd zapłacił za te dwie "koncepcje", z których jedna przewiduje, że drzewa posadzić w jednym rzędzie, a druga, że w dwóch. Trzeba łebskiego architekta, żeby takie cuda wymyślić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ja -10 2 miesiące temuocena: 100% 

  Widzisz, nie dowiesz się. Współczesne dziennikarstwo nie pyta, nie drąży.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Nika -11 2 miesiące temuocena: 100% 

  Nic nie przywróci uroku dawnego rynku z trawą , wysokimi wierzbami dającymi ogrom cienia, klombami róż i urokliwa fontanna...za te betonowy powinno być więzienie!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ziutek -12 2 miesiące temuocena: 100% 

  Cały ten plac powinien być obsadzony drzewami i tam dopiero alejki z ławeczkami gdzie będzie można posiedzieć w cieniu a nie kwadrat betonu ogrodzony drzewami. O jej masakra.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Roma -13 2 miesiące temuocena: 95% 

  Wariant C Zmiana zarządzających miastem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wojciech -14 2 miesiące temuocena: 100% 

  Przydałyby się jakieś ławki, by posiedzieć w cieniu patrząc na oświetlony rynek. Ciekawe też jak się to sprawdzi w przypadku ewentualnych wydarzeń kulturalnych w środku miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wojciech -15 2 miesiące temuocena: 100% 

  Z drugiej strony od siedzenia w większym cieniu dłuższy czas jest park

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Megi -16 2 miesiące temuocena: 100% 

  Uwierzę jak zobaczę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pytanie -17 2 miesiące temuocena: 100% 

  Czyli cała "koncepcja" polega na tym, że zamiast niektórych "kwadratów" z kostki będą wstawione drzewa?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pytanie -18 2 miesiące temuocena: 100% 

  Do Igor: Spodziewałem się koncepcji

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Igor -19 2 miesiące temuocena: 15% 

  A czego się spodziewałeś? Że drzewa w doniczkach będą lewitować?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Pieniądze z Programu „1 Grosz” powędrowały...

Tak drogo jeszcze nie było

Ekonomik i Prus najlepsze w lekkoatletycznej...

Grzegorz Schreiber Marszałek Województwa...

Zaczęło się od tego, że chciała być aktorką

Reprezentacja Piątki imponuje podczas Czwartków...

Czwarta edycja Porankowego Półmaratonu Leśnego...

Lokalni artyści pochwalili się swoimi dziełami

Symboliczny Dąb Pamięci dla Feliksa Salamona

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA