Projekt

(fot. Ewa Cieniak)

Pośród hal skupu mebli, staroci i antyków w Białyninie doszło do ukrzesłowienia. To nowa instalacja zrealizowana przez Ewę Cieniak, artystkę, która przedstawia swoje prace głównie technikami haftu.

Każdy z mieszkańców Białynina doskonale wie, gdzie znajduje się „tesco” w ich miejscowości. I wcale nie chodzi o supermarket popularnej sieci handlowej. Pod tą nazwą kryją się wielkie hale magazynowe, stworzone przez Zbigniewa Lesiaka, mieszkańca wsi, na których można znaleźć meble, w tym także antyki i wszystkie inne domowe szpargały.

– Wybrałam się tam, ponieważ poszukiwałam stołu. Kiedy weszłam do wnętrza hal to ten widok mnie zachwycił. W pierwszej chwili moją uwagę przykuły te hałdy krzeseł – mówi Ewa Cieniak, artystka specjalizująca się przede wszystkim w technikach haftowania.

Jak sama przyznaje sam pomysł „dojrzewał” przez pewien czas w jej głowie. Pojawiły się krzesła i one stanowiły główny motyw planowanej instalacji.
– Siłą rzeczy przy tych krzesłach musiał pojawić się człowiek. To było nieuniknione. Przy moich pracach bardzo mocno skupiam się na emocjach. Dlatego potrzebowałam, żeby także w tym projekcie widoczna była postać i twarz człowieka – tłumaczy artystka.

Do swojej pracy zaprosiła przyjaciółkę Jolantę Gęsicką.
– W moim zamyśle pojawiła się kobieta, która została osadzona, a wręcz przytłoczona liczbą krzeseł. Poprosiłam Jolę, ponieważ jest dla mnie bardzo bliską osobą – dodaje Ewa Cieniak. Jola, decydując się na udział w performansie – poddała także myśl o jego zakończeniu symbolicznym „zejściem z krzeseł”. To w moim odczuciu daje nadzieję, co uważam za bardzo cenne. 

Ukrzesłowienie może kojarzyć się z ukrzyżowaniem, dlatego zdaję sobie sprawę, że mogą pojawić się skojarzenia religijne. Ale to nie wszystko. Widzę w nim także metaforę „usadzenia” kobiet w rolach, które nie dają im satysfakcji i spełnienia. Widzę tu przywiązanie współczesnego człowieka, nie tylko kobiet, do przedmiotów, stanowisk i odgrywanych ról. I, że to niekoniecznie jest wygodne. Ostatnio także zobaczyłam w tym projekcie nawiązanie do wyroku Sądu Najwyższego w Stanach Zjednoczonych w sprawie Roe vs. Wade. Interpretacja jest sprawą indywidualną i otwartą. Nadrzędnym celem jest dla mnie inspirować do zadawania sobie pytań, czasem trudnych.

Ewa Cieniak, artystka

Przygotowanie hałdy krzeseł odbyło się dzień wcześniej przed samym wykonaniem sztuki projektu. Jak się okazało wielką pomocą wykazał się Zbigniew Lesiak, który pomógł w układaniu krzeseł. W pierwotnym zamyśle liczba mebli miała być zdecydowanie mniejsza.

– Z miłą chęcią pomogłem poukładać krzesła na wyższych partiach. Uważałem, że wtedy hałda wywoła jeszcze większe wrażenie – przyznaje Zbigniew Lesiak, właściciel hal z używanymi meblami w Białyninie.

W projekcie musiał pojawić się wątek tkaniny, bądź też nici, które znajdują się w każdym z projektów Ewy Cieniak. W tym przypadku artystka postanowiła wybrać czerwone nici, które również przywołują różne skojarzenia.

– Zapewne chodzi o krew, ból, cierpienie. Zauważyłam, że w tym roku prawie w każdej mojej pracy pojawiają się czerwone nici. To staje się znakiem rozpoznawczym – wyjaśnia Ewa Cieniak.

Po ukazaniu się fotografii w przestrzeni internetowej rozpoczęła się dyskusja, a także pojawiło się wiele różnych komentarzy.

Niewykluczone, że niedalekim czasie zostanie wykonana kolejna sztuka na terenie magazynów Zbigniewa Lesiaka. Artystka jednak na razie nie chce zdradzać szczegółów.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~ACD 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Litości! ARTYSTKO!!!! Niektórzy naprawdę się nudzą. Takiej sztuki nam potrzeba w obecnych trudnych czasach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec -1 ponad rok temuocena: 100% 

  Już nic głupszego chyba wymyśleć się nie da. Po prostu cyrk!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kuba -2 ponad rok temuocena: 100% 

  Trzeba być dobrze rąbniętym i próżnym, trzeba jeszcze narzygać tak jak u Picassa i dzieło gotowe.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA