– Najwyższy czas wprowadzić Instytut w erę nowoczesności – podsumowuje jego dyrektor, prof. Dorota Konopacka. Interdyscyplinarne zespoły naukowe będą zajmować się zagadnieniami z obszaru roślina-gleba-woda, opracowując rozwiązania dla najistotniejszych problemów gospodarczych o podłożu środowiskowym, co doskonale wpisuje się w założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

– Najwyższy czas wprowadzić Instytut w erę nowoczesności – podsumowuje jego dyrektor, prof. Dorota Konopacka. Interdyscyplinarne zespoły naukowe będą zajmować się zagadnieniami z obszaru roślina-gleba-woda, opracowując rozwiązania dla najistotniejszych problemów gospodarczych o podłożu środowiskowym, co doskonale wpisuje się w założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu. (fot. Karolina Sałkowska)

W bibliotece Pałacu Prymasowskiego w Skierniewicach podpisana została umowa na budowę Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych (CiZTO). Nowatorskie przedsięwzięcie warte jest ponad 40 milionów złotych.

Centrum zostało zaplanowane w strukturze Instytutu Ogrodnictwa − Państwowego Instytutu Badawczego jako miejsce funkcjonowania interdyscyplinarnych zespołów naukowych pracujących na rzecz rozwiązywania najbardziej istotnych i kluczowych dla produkcji ogrodniczej problemów gospodarczych o podłożu środowiskowym, takich jak susza hydrologiczna, zanieczyszczenia i erozja gleb, zwalczanie chorób i szkodników roślin oraz hodowla nowych odmian roślin ogrodniczych. Planowane w ramach opracowanej agendy badania wpisują się w założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

Projekt zakłada budowę nowoczesnego kompleksu laboratoryjnego o powierzchni użytkowej około 2 600 mkw. oraz budynku technicznego o powierzchni 250 mkw.

Prace nad przygotowaniem projektu koordynowanego przez profesor IO Agnieszkę Marasek-Ciołakowską rozpoczęły się jeszcze w marcu 2020 roku. Wykonawcą inwestycji będzie grupa Ekoenergia, specjalizująca się w budownictwie nowoczesnych, wysoko zaawansowanych technicznie obiektów użyteczności publicznej. Wiceprezes zarządu firmy Ekoenergia Łukasz Król podkreśla, że koncepcja inwestora została dobrze przemyślana, wyraził nadzieję, że inwestycję uda się zakończyć zgodnie z założonym planem. A to może okazać się nie lada wyzwaniem, bo koniec prac zaplanowano na IV kwartał 2023 roku.

Kompleks laboratoryjny ma pełnić funkcję komfortowego, zaawansowanego technologicznie miejsca pracy o europejskim standardzie.

– Najwyższy czas wprowadzić Instytut w erę nowoczesności – podsumowuje jego dyrektor, prof. Dorota Konopacka. Interdyscyplinarne zespoły naukowe będą zajmować się zagadnieniami z obszaru roślina-gleba-woda, opracowując rozwiązania dla najistotniejszych problemów gospodarczych o podłożu środowiskowym, co doskonale wpisuje się  w założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Unikatowym w skali kraju elementem organizacji struktury budynku będzie wydzielona przestrzeń, przygotowana na podstawie ideę „living lab” tj. „żywego laboratorium”, oferująca możliwość spotkań przedsiębiorców z zespołami naukowców, które umożliwiają płynną współpracę oraz sprzyjają powstawaniu nowych inicjatyw. Na projekcie zyska więc nie tylko instytut, ale także miasto, które – jako stolica nauk ogrodniczych – będzie miało szansę na przyciągnięcie kolejnych, młodych naukowców.

Całkowity koszt inwestycji brutto szacowany jest na ok. 48 mln 880 tys. zł, w tym 32 mln 956 tys. zł będzie stanowiła dotacja netto. Inwestycja będzie realizowana w latach 2022-2023.

W budynku głównym, składającym się z dwóch kondygnacji, na poszczególnych piętrach znajdować się będą laboratoria zorganizowane według ciągów technologicznych charakterystycznych dla głównych metodologii oznaczeń specyficznych w poszczególnych obszarach takich jak: Laboratorium Kultur In vitro, Laboratorium Ekofizjologii, Laboratorium Analiz Fizycznych i Chemicznych, Laboratorium Mikrobiologii i Ryzosfery oraz Laboratorium Molekularne. Planowana inwestycja uzupełni infrastrukturę Instytutu, pozwoli na konsolidację aktualnie rozproszonych zespołów naukowych oraz zapewni odpowiednie warunki do prowadzenia badań naukowych we współpracy z podmiotami zewnętrznymi, realizowanymi w zespołach badawczych zdefiniowanych ze względu na aktualne problemy środowiskowe.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Skierniewicki sezon biegowy rozpoczęty

Pierwsza Komunia Święta w parafii pw....

Pierwsza Komunia Święta w kościele świętego...

Wernisaż fotografii "Impresja ruchu"

Nowa przestrzeń dla młodych melomanów w...

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

Kolejna szansa na pozbycie się elektrośmieci. W...

Uczniowie "Piątki" najlepsi. Zwyciężyli w X...

Koncert gitarowy Kuby Dudka w Muzeum Historycznym...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA