Kolumbijski węgiel dotarł do Skierniewic. Miasto rusza ze sprzedażą

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

 • Węgiel miasto chce sprzedawać nawet po 1 850 zł za tonę. Prezydent Krzysztof Jażdżyk przekonuje: – Surowiec, który dzięki PKP Cargo już jest w Skierniewicach, jest bardzo dobrej jakości.
 • Skierniewice są pierwszym w regionie miastem, którego prezydent odpowiedział na zachęty rządu, by sprzedawać węgiel i pierwszym, do którego w Łódzkiem kolumbijski węgiel dotarł. W sobotę (5.11) na bocznicę kolejową podjechał pociąg PKP Cargo, który przywiózł ponad 1 000 ton węgla.

Surowiec trafił do Skierniewic bezpośrednio z portu w Gdańsku – poinformował nas prezes Energetyki Cieplnej, Mateusz Jarczyński.

Służby wojewody poinformowały, że dziś po południu (7.11) wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński oraz prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk oficjalnie poinformują o dystrybucji kolumbijskiego węgla dla mieszkańców. Konferencja prasowa ma się odbyć na terenie spółki EC, gdzie usypano w sobotę hałdy.

Mamy gwarancję od dystrybutora, że zakupiony węgiel nadaje się do spalenia w piecach domowych, a jego wartość energetyczna jest określona – podkreśla prezes EC, Mateusz Jarczyński. Szef skierniewickiej elektrociepłowni przekonuje, że surowiec jest mu znany, przed wybuchem kryzysu trafiał na polski rynek.

Oczywiście istnieje wątpliwości, czy cała partia będzie tej samej, dobrej jakości, ale na to samorząd wpływu nie ma.

Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych miasto sprzedawać będzie węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. „Po odliczeniu dodatku węglowego, który wynosi tysiąc złotych za tonę, mieszkańcy zapłacą w efekcie maksymalnie 1 000 zł za tonę węgla" – słyszymy w ratuszu. Jak informuje prezydent Jażdżyk, miasto podjęło współpracę w sprawie sprzedaży opału z gminami: Maków, Kowiesy, Lipce Reymontowskie. W sumie zapotrzebowanie samorządów to ok. 1,5 tys. ton węgla. Prowadzone są rozmowy z samorządem wiejskim gminy Skierniewice na temat sprzedaży surowca mieszkańcom wsi wokół miasta.

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba będzie złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Mieszkańcy gmin powiatu, z którymi miasto porozumiało się w sprawie dystrybucji, węgiel będą mogli kupić w EC po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, o tym, że otrzymali dodatek węglowy.

– W samym mieście mamy bardzo dużo zapytań, jeśli chodzi o sprzedaż węgla. Starczy przywołać liczby – w Skierniewicach mamy uprawnionych do zakupu 9 000 ton – mówi prezydent Krzysztof Jażdżyk.

Dysponujący zaświadczeniem z urzędu mają prawo kupić do końca tego roku 1,5 tony węgla i kolejne 1,5 do kwietnia 2023 roku. Prezydent mówi – sprzedawać będziemy ekogroszek i orzech. Dyskusja na temat jakości jest o tyle nie uprawniona, że do miasta trafi węgiel z Kolumbii. To opał, który przed kryzysem był dostępny na polskim rynku, EC po niego nie sięgał, by był stosunkowo drogi – wyjaśnia prezydent miasta.

– To nie jest indonezyjski węgiel, o którym zdążyliśmy wiele złego usłyszeć, czy przeczytać – zastrzega.

Pewną obawą co do ceny ostatecznej budzi kwestia rozkruszu, czy naturalnego efektu przeładowania opału. Eksperci szacują, że tego może być nawet ok. 100 ton. Pyłu sprzedać nie można, ale cena uwzględniać będzie odpad.

Kwestia transportu węglu do mieszkańców – spółka za dodatkową opłatą jest w stanie dostarczyć opał pod wskazany adres.

Pytanie ile ostatecznie osób zdecyduje się kupić opał. Jasne jest, że część zainteresowanych kupiła na rynku węgiel, nie czekała decyzji rządu.

Zaświadczenie umożliwiające zakupienie węgla od samorządu wydawane jest w urzędzie miasta (w gminach). W Skierniewicach w urzędzie przy ul. Senatorskiej 12 zostało utworzone stanowisko pracy, osoba zajmuje się wyłącznie tą kwestią.

Kiedy ruszy sprzedaż węgla, który od soboty jest w Skierniewicach? „W najbliższych dniach. Pozostaje kwestia formalności i przygotowania opału do sprzedaży” – słyszymy w ratuszu.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 13

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 2
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 3
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~nil 0 ponad rok temu

  to jest węgiel dziady przywiozły mi sam miał tragedia gorszego badziewia nie widziałem i jak tym palić chyba muszę to nagłośnić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Czytelnik -1 ponad rok temuocena: 83% 

  Brawo za działanie ! . Szczególnie po tym jak pan Mateusz Jarczyński z E.C Skierniewice aby utrzymać wysoką cenę węgla już w kwietniu 2022 sprzedawał węgiel po 3 tysiące. Oczywiście że mieszkańcy sąsiednich gmin też mają prawo składać wniosek o preferencyjny zakup węgla na podstawie zaświadczenia ze swojej gminy ale w pierwszej kolejności gmina miasto Skierniewice powinna zadbać o swoich mieszkańców miasta skoro na składzie jest tylko 1 tysiąc ton węgla a w mieście Skierniewice jest 9 tysięcy osób uprawnionych do zakupu 1,5 tony węgla. Po to aby nie było zamieszania jak w sklepie PGE Katowice , który ciągle sprzedaje na eksport węgiel aby zrealizować zaległe kontrakty a na miejscu w sklepie ciągle węgla brak.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kuba -2 ponad rok temuocena: 75% 

  Nie dawno pisałem w komentarzach iż Panowie Prezydenci Jażdżyk i Góraj to obrotni i ludzie czynu, ile było wtedy jazgotu. Panowie Prezydenci ta trzymać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~paw -3 ponad rok temuocena: 45% 

  Jeszcze niedawno na wiochach i na Zadębiu śmiecie i opony palili, a teraz węgiel nie pasuje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~nituP -4 ponad rok temuocena: 63% 

  jak wprowadzali embargo na ruski węgiel to nikt nie protestował

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~zibi -5 ponad rok temuocena: 50% 

  Brak informacji o kaloryczności węgla, określenia typu węgla. sortymentu, itp . Sezon grzewczy już trwa od 2 tygodni trzeba palić. Może dobre i takie działanie? Nie jestem pewien jeśli ten węgiel okaże się słabej jakości to kto zwróci kasę? Samorząd?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Adam -6 ponad rok temuocena: 67% 

  S"pis"ił się nasz Prezydent. Żeby tylko nie strzelił sobie w stopę tym włażeniem w d... władzy centralnej. Zaraz się może okazać, że ten kolumbijski węgiel jest g... wart, i jak wtedy spojrzy w oczy mieszkańcom ? Do tego jeszcze podejrzanie niska cena 1850 zł za tonę. Czy miasto, aby nie będzie dopłacać do tego interesu ? PS. Wiem, że miejska EC od dawna handlowała już węglem, więc logistyka w tym zakresie jest przećwiczona. Niemniej jednak, na miejscu naszych włodarzy, dobrze bym się przemyślał robienie tego typu "interesów" z obecną władzą centralną.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

samorząd

Rower rządzi!

Łódzkie na plus

Łódzkie na plus

Rzadziej chorujemy

Łódzkie na Plus

Hanna Gill-Piątek: "Odbudowanie wspólnoty to...

W skardze twierdzi, że urzędnicy nie znają...

Łódzkie na Plus

Rowerem przez Mazowsze