Rondo burmistrza Franciszka Hipolita Filipskiego w Skierniewicach

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Rada miasta podjęła uchwałę w sprawie nadaniu imienia rondu u zbiegu ulic Kozietulskiego i Piłsudskiego Franciszka Filipskiego. Tym samym imię ikony i największego autorytetu w historii skierniewickiego samorządu znajdzie się w przestrzeni publicznej miasta.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy m.in. „Nadanie nazwy »Rondo Franciszka Filipskiego« ma na celu upamiętnienie postaci Filipskiego w uznaniu Jego zasług na rzecz Miasta Skierniewice”.

Franciszek Filipski w latach 1931-1944 był burmistrzem Skierniewic. Trwałym jego dziedzictwem jest budynek Szkoły Podstawowej nr 2 (ul. 1 Maja), 369 domów, rozbudowa gimnazjum i liceum im. B. Prusa, budowa remizy strażackiej przy ul. Floriana (w rekordowym tempie 40 dni). To dzięki jego wyobraźni i zdolnością zarządczym park miejski został udostępniony dla zwiedzających. Teren rekreacyjny został poszerzony o działki należące do SGGW.  Do listy inwestycji należy dodać – budowę plebani, unowocześnienie Huty Szkła i tzw. "Dykty", budowa stadionu miejskiego w 1938 r. (przy ul. Szerokiej). W 1938 r. zdecydował o wypuszczeniu weksli na organizację opieki społecznej w mieście. To za jego kadencji przebudowane zostały ulice i położone wzdłuż nich chodniki –  Sienkiewicza, Lelewela, Warszawska, 1 Maja, rozbudowana elektrownia miejska.

Burmistrz Filipski zlecił opracowanie dokumentacji i budowę wiaduktu nad torami oraz planu kanalizacji miasta. Był członkiem Rady Powiatowej i Sejmiku Powiatowego, współzałożycielem i wiceprzewodniczącym Związku Gmin RP. Zasiadał w zarządzie głównym Związku Zawodowego Pracowników Samorządu Terytorialnego RP (również tajnego w czasie okupacji), wiceprezesem Związku Gmin Wiejskich, członkiem Rady Nadzorczej PZU, wiceprezesem Ogólnopolskiego Komitetu Pomocy Zimowej. Działał politycznie w Bezpartyjnym Bloku Współpracy z Rządem, przewodnicząc jego radzie powiatowej i w Obozie Zjednoczenia Narodowego, zasiadając w jego radzie obwodowej.

W okresie sprawowania władzy samorządowej w Skierniewicach był jednocześnie posłem na sejm z woj. warszawskiego (pow. skierniewicki, grójecki i rawski). Mandat sprawował w latach 1938–1939. W czasie okupacji niemieckiej piastował stanowisko burmistrza. Działał w Radzie Głównej Opiekuńczej, zachowując związki z polskim podziemiem.

We wrześniu 1939 r. na apel władz krajowych udał się wraz ze skierniewickimi strażakami samochodem „Iskra” do Warszawy, aby gasić pożary. W Warszawie przy ul. Hożej zorganizował punkt informacji i pomocy dla Skierniewiczan.

W AK pod pseudonimem „Snop” prowadził sprawy bezpieczeństwa miasta, korzystając z dobrych kontaktów z Niemcami.

Dzięki interwencji burmistrza wielu Skierniewiczan zostało uwolnionych z więzienia, uniknęło obozu czy zostało ostrzeżonych o grożącym im ze strony Niemców niebezpieczeństwie.

Za wymienione dokonania, a także rozwiązanie kwestii opieki społecznej i pomocy dla biednych i bezrobotnych Filipski został dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Był do końca oddany miastu i jego mieszkańcom, o czym świadczą słowa które, wypowiedział na kilka dni przed śmiercią:

Niech Skierniewice wiedzą, że miały burmistrza katolika.

Franciszek Filipski zmarł w 1944 roku a jego pogrzeb dał sposobność do politycznej manifestacji. Uczestniczyła w nim cała skierniewicka straż pożarna oraz wielu mieszkańców Skierniewic. Spoczywa obok żony na cmentarzu parafialnym św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

samorząd

Skierniewicki Klasyk w dziesiątce najlepszych...

Wicestarosta skierniewicki apeluje o pomoc dla...

Ratusz oszczędza na miejskim sylwestrze. Szampana...

Powiat ma budżet na 2023 rok. Deficyt załatają...

Na Łowickiej kierowcy jeszcze postoją....

Forum spełnionych oczekiwań

Rajem podatkowym nie jesteśmy. Stawki podatku od...

Zalewani rankingami. Czy od tego przybędzie miejsc...

Łódzkie na plus. Forum spełnionych oczekiwań.

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA