Rondo burmistrza Franciszka Hipolita Filipskiego w Skierniewicach

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Rada miasta podjęła uchwałę w sprawie nadaniu imienia rondu u zbiegu ulic Kozietulskiego i Piłsudskiego Franciszka Filipskiego. Tym samym imię ikony i największego autorytetu w historii skierniewickiego samorządu znajdzie się w przestrzeni publicznej miasta.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy m.in. „Nadanie nazwy »Rondo Franciszka Filipskiego« ma na celu upamiętnienie postaci Filipskiego w uznaniu Jego zasług na rzecz Miasta Skierniewice”.

Franciszek Filipski w latach 1931-1944 był burmistrzem Skierniewic. Trwałym jego dziedzictwem jest budynek Szkoły Podstawowej nr 2 (ul. 1 Maja), 369 domów, rozbudowa gimnazjum i liceum im. B. Prusa, budowa remizy strażackiej przy ul. Floriana (w rekordowym tempie 40 dni). To dzięki jego wyobraźni i zdolnością zarządczym park miejski został udostępniony dla zwiedzających. Teren rekreacyjny został poszerzony o działki należące do SGGW.  Do listy inwestycji należy dodać – budowę plebani, unowocześnienie Huty Szkła i tzw. "Dykty", budowa stadionu miejskiego w 1938 r. (przy ul. Szerokiej). W 1938 r. zdecydował o wypuszczeniu weksli na organizację opieki społecznej w mieście. To za jego kadencji przebudowane zostały ulice i położone wzdłuż nich chodniki –  Sienkiewicza, Lelewela, Warszawska, 1 Maja, rozbudowana elektrownia miejska.

Burmistrz Filipski zlecił opracowanie dokumentacji i budowę wiaduktu nad torami oraz planu kanalizacji miasta. Był członkiem Rady Powiatowej i Sejmiku Powiatowego, współzałożycielem i wiceprzewodniczącym Związku Gmin RP. Zasiadał w zarządzie głównym Związku Zawodowego Pracowników Samorządu Terytorialnego RP (również tajnego w czasie okupacji), wiceprezesem Związku Gmin Wiejskich, członkiem Rady Nadzorczej PZU, wiceprezesem Ogólnopolskiego Komitetu Pomocy Zimowej. Działał politycznie w Bezpartyjnym Bloku Współpracy z Rządem, przewodnicząc jego radzie powiatowej i w Obozie Zjednoczenia Narodowego, zasiadając w jego radzie obwodowej.

W okresie sprawowania władzy samorządowej w Skierniewicach był jednocześnie posłem na sejm z woj. warszawskiego (pow. skierniewicki, grójecki i rawski). Mandat sprawował w latach 1938–1939. W czasie okupacji niemieckiej piastował stanowisko burmistrza. Działał w Radzie Głównej Opiekuńczej, zachowując związki z polskim podziemiem.

We wrześniu 1939 r. na apel władz krajowych udał się wraz ze skierniewickimi strażakami samochodem „Iskra” do Warszawy, aby gasić pożary. W Warszawie przy ul. Hożej zorganizował punkt informacji i pomocy dla Skierniewiczan.

W AK pod pseudonimem „Snop” prowadził sprawy bezpieczeństwa miasta, korzystając z dobrych kontaktów z Niemcami.

Dzięki interwencji burmistrza wielu Skierniewiczan zostało uwolnionych z więzienia, uniknęło obozu czy zostało ostrzeżonych o grożącym im ze strony Niemców niebezpieczeństwie.

Za wymienione dokonania, a także rozwiązanie kwestii opieki społecznej i pomocy dla biednych i bezrobotnych Filipski został dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Był do końca oddany miastu i jego mieszkańcom, o czym świadczą słowa które, wypowiedział na kilka dni przed śmiercią:

Niech Skierniewice wiedzą, że miały burmistrza katolika.

Franciszek Filipski zmarł w 1944 roku a jego pogrzeb dał sposobność do politycznej manifestacji. Uczestniczyła w nim cała skierniewicka straż pożarna oraz wielu mieszkańców Skierniewic. Spoczywa obok żony na cmentarzu parafialnym św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 10

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Andi851 1 10 miesięcy temu

  Polsko jezyczny byrmistrz Skierniewic w latach okupacji uważacie za bohatera i patrona waszych ulic i placów wydający przeciwników politycznych ale wspolrodakow na śmierć okupantowi napewno też je,dzacy z okupantem po wsiach po kontygenty aby uniknąć po wojnie czapy pomógł paru AK-owca

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

samorząd

To się nazywa podwyżka! Powiatowi radni nie...

Łódzkie na PLUS

Posiedzenie rady budowy. MIRBUD wybuduje baseny w...

Powyborcza układanka w Skierniewicach. Są...

Mirosław Belina rozpoczyna czwartą kadencję na...

20 lat w Unii Europejskiej

Jak skierniewicki ratusz z bonapartystami rozmawia

Jeśli nie europejskie centrum ortopedii to co?...

W pierwszym podejściu nie udało się wskazać...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA