Sport

Pływanie

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 lutego 2023 | 10:03 komentarzy 1
W Skierniewicach zadanie w ramach programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” będą realizowały dwa stowarzyszenia sportowe, UKS Nawa i WOPR oddział w Skierniewicach.

W Skierniewicach zadanie w ramach programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” będą realizowały dwa stowarzyszenia sportowe, UKS Nawa i WOPR oddział w Skierniewicach. (fot. Adam Michalski)

Ministerstwo Sportu i Turystyki rozstrzygnęło konkurs wniosków na dofinansowanie realizacji w 2023 roku zadania w ramach programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”. Na wsparcie dla samorządów i stowarzyszeń sportowych przewidziano 15,85 mln złotych. Wśród beneficjentów znalazły się dwa stowarzyszenia ze Skierniewic. Z udziału w programie zrezygnował ratusz.

– Skierniewice są jednym z ośrodków, w których dosyć mocno rozpowszechniona jest nauka pływania. Także nasza szkoła znana jest z tego, że wszyscy jej absolwenci umieją pływać – mówi Marcin Sarna, trener pływania.

Na liście 156 stowarzyszeń, które zostaną dofinansowane w ramach programu znalazły się skierniewickie kluby, UKS Nawa oraz WOPR Oddział w Skierniewicach. Pływacy otrzymają 25 tysięcy, ratownicy 20 tysięcy. W okolicznych miastach 25 tysięcy otrzyma Klub Sportowy Triathlon Rawa Mazowiecka oraz aż trzy stowarzyszenia w Żyrardowie (Żyrardowskie Powiatowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, 50 tys., Żyrardowskie Stowarzyszenie Pływaków i Ratowników 50 tys. i Stowarzyszenie Sport Life Żyrardów, 40 tys.).

Program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” jest adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych w całej Polsce, a jego głównym celem jest aktywizacja fizyczna dzieci szkolnych, nabycie podstawowych umiejętności pływania, profilaktyka wad postawy oraz nadwagi i otyłości. Program zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych.

Dofinansowanie do zajęć pływania otrzymały jednostki samorządu terytorialnego oraz stowarzyszenia sportowe.

Na liście miast, które otrzymały środki brakuje Skierniewic, które o pieniądze na 2023 rok nie wnioskowały, a w minionym roku zrezygnowały ze wsparcia w wysokości 20 tysięcy.

– Wówczas zdecydował czynnik ekonomiczny – twierdzi Jarosław Chęcielewski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny za sport. – Złożyliśmy wniosek, w którym liczyliśmy na 57 tysięcy dotacji z ministerstwa. Nasz wkład własny miał wynosić 70 tys. – opowiada. Ministerstwo zaproponowało 20 tys., co skomplikowało udział samorządu w programie.

– Taka sytuacja spowodowała, że chcąc zrealizować program w wariancie, który zakładaliśmy, wkład własny miasta byłby znacznie wyższy niż pierwotnie zakładano (nie 70, a 107 tysięcy), zrezygnowaliśmy z udziału w programie i nie podpisaliśmy umowy z ministerstwem – zaznacza zastępca prezydenta.

W 2023 roku władze miasta pomne ubiegłorocznego rozczarowania związanego z zaproponowaną kwotą dofinansowania nie podjęły próby ubiegania się o wsparcie w ramach programu. Na liście beneficjentów znalazło się 112 jednostek samorządu terytorialnego.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~obserwator 0 ponad rok temuocena: 67% 

  No pewnie, po co pozyskiwać pieniądze, żeby dzieci uczyć pływać???!!! Miał być stadion, buduje się stadion, będzie stadion!!! To najważniejsze!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Sport

Młodzicy UKS Nawa w konfrontacji z najlepszymi w...

Pływackie medale w Żyrardowie

Otwarte Mistrzostwa Skierneiwic w tenisie ziemnym

Ignacy Andrzejczak i Jan Gołębiowski zadebiutują...

Ósemka najlepsza w Basketball Prague Games 2024

To już 25 lat aqua aerobiku w Skierniewicach

Zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w...

Unia z pucharem wojewódzkim!

Festiwal Koszykówki oficjalnie zakończył sezon...