Miasto kobiet, czyli dziwne te Skierniewice

„Tylko jedna chwila” Sylwii Markiewicz to powieść na jedno popołudnie. Czyta się lekko, historia kobiet z rodziny Jasińskich potrafi wciągnąć. To kryminał z fałszerstwem dzieł sztuki w tle, momentami romans… ale przede wszystkim zgrabnie opowiedziana, z pomysłem, propozycja dla miłośniczek relaksu przy lekturze.

Wydaną przez Pascala książkę trudno uczynić przewodnikiem po mieście. Można ją natomiast potraktować jako jedną z lepszych reklam dorocznego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.

To historia o kobietach – siostrach: 34-letniej ponętnej, acz przy kości nauczycielce Joannie Jasińskiej i Aleksandrze – wampirycznej, pięknej, uznanej malarce. Jest też Danuta, depresyjna matka kobiet, która stanowczo za często zagląda do kieliszka oraz barwna postać – siostra Danuty – ciotka Franciszka. Ich świat wywraca się do góry nogami, gdy w wypadku ginie Aleksandra, a jej mąż podrzuca do Skierniewic córkę, pięcioletnią Anastazję. W historii pojawiają się mniej i bardziej dojrzali mężczyźni, wielka niespełniona, młodzieńcza miłość Joanny, handlarze sztuką, przestępcy, marszandzi, muzycy rockowi… Przede wszystkim są wielkie tajemnice, traumy z przeszłości i rozczarowania. Jest też nadzieja… A Skierniewice? To czyste, słoneczne miasteczko, idealne tło akcji. Dom Joanny najprawdopodobniej znajduje się gdzieś pod adresem  – ul. Jasna. Mogą się natomiast rozczarować czytelnicy, zachęceni do sięgnięcia po lekturę informacją, że akcja dzieje się w Skierniewicach. Do ulicy Tetmajera prowadzi „droga przez malownicze tereny”, w mieście „duże firmy zadbały, by zamienić skwery w miejsca parkingowe”, jest rondo Wyszyńskiego i stragany kwietne przed cmentarzem św. Rocha, na który prowadzi „mosiężna brama”.

Wydaną przez Pascala książkę trudno uczynić przewodnikiem po mieście. Można ją natomiast potraktować jako jedną z lepszych reklam dorocznego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw. Gotowe zaproszenie na imprezę ucieszy każdego czytelnika ze Skierniewic. „Tylko jedna chwila” to barwna historia, także w tym sensie, że autorka chętnie sięga po kolory, bo opisać świat kobiet. Nie odbierając przyjemności lektury, jako ciekawostkę, wspomnę, że wyraźnie – najmodniejsza nadchodzącej wiosny i lata – barwa: kolor beżowy na kartach powieści pojawia się piętnaście razy…

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Młodzi chcą rządzić

Podziękuj wolontariuszowi

Doceń koordynatora wolontariatu

Aż 350 uczestników cyklu Czwartki Lekkoatletyczne

95-lecie OSP w Łasiecznikach

Łódzkie na PLUS Drogi w centrum i poza

Skierniewicki Rajd Jesieni 2023 przeszedł do...

Indywidualne biegi przełajowe rozpoczęły sezon

Licealiada w drużynowej lekkiej atletyce

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA