Rząd da pieniądze na odrestaurowanie biurka starosty?

Na nieco ponad milion złotych urzędnicy skierniewickiego starostwa oszacowali koszty kolejnych remontów siedziby urzędu. Liczą na dofinansowania modernizacji zabytkowego budynku z rządowego Polskiego Ładu.

Samorządy mają więcej czasu na złożenie wniosków do nowego naboru w ramach Polskiego Ładu. Tym razem dodatkowe pieniądze mają zostać przeznaczone na ochronę zabytków. W pierwszej wersji wnioski miały być przyjmowane do końca stycznia. Termin został wysłużony do 17 marca.

Z Rządowego Programu Ochrony Zabytków chce skorzystać powiat skierniewicki. Urzędnicy starostwa przygotowali cztery wnioski o łącznej szacunkowej wartości 1 050 000 zł. Wszystkie projekty dotyczą modernizacji budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja 6. Zgodnie z założeniami programu dofinansowanie może sięgnąć 98 procent kosztów inwestycji.

– Mamy swój zabytkowy obiekt, który wciąż wymaga remontów, dlatego koncentrujemy się na nim – mówi Tadeusz Grotkowski, wicestarosta skierniewicki. – Program trafił się w odpowiednim momencie, bo zastanawialiśmy się, skąd wziąć środki na kolejne prace remontowe, które są potrzebne do wykonania w budynku.

Samorządy mogą składać do programu po 10 wniosków w trzech limitach: do 150 tys. złotych, do 500 tys. złotych i do 3,5 mln złotych. Dwa projekty starostwa mieszczą się w najniższych limicie, a dwa kolejne w tym do pół miliona złotych.

– Wszystkie projekty dotyczą modernizacji pomieszczeń w skrzydle od ulicy Jagiellońskiej, w części górnej, gdzie kiedyś był wydział paszportowy, zarządzanie kryzysowe – wyjaśnia wicestarosta. – Remont w górnym korytarzu to najdroższe zadanie, oszacowane na prawie 450 tys. złotych. Prawe skrzydło budynku mamy praktycznie wyremontowane w całości. Natomiast w lewym praktycznie żadnej prace nie były prowadzone.

W limicie do 500 tys. złotych mieści się też remont pomieszczeń geodezji. Na mniej niż 150 tys. złotych to szacunkowy koszt odnowienie gabinetu starosty i sekretarza oraz poddanie pracom konserwatorskim wyposażenia urzędu, które ma założone karty ochrony konserwatorskiej. W planach jest renowacja m.in. prawie stuletniego biurka (z 1924 roku) znajdującego się w gabinecie starosty, szafy, serwantki i komody (z 1926 roku) oraz żyrandola w sali koncertowej.

– Jeśli uda nam się zrealizować te wszystkie prace, które zawarliśmy we wnioskach to do zrobienia pozostaną jeszcze schody, zarówno główne, jak i boczne – wylicza Tadeusz Grotkowski. – Mogliśmy złożyć też wniosek na schody, ale nie chcemy przesadzać. Poza tym najpierw chcemy wyremontować pomieszczenia.

Modernizacja prawego skrzydła zabytkowego budynku zakończyła się w 2021 roku. W ubiegłym roku natomiast za 400 tys. złotych odrestaurowano główny hol.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~LOL 0 ponad rok temu

  Szorujemy po dnie panie redaktorze. To już nie jest dziennikarstwo ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

samorząd

Rzadziej chorujemy

Łódzkie na Plus

Hanna Gill-Piątek: "Odbudowanie wspólnoty to...

W skardze twierdzi, że urzędnicy nie znają...

Łódzkie na Plus

Rowerem przez Mazowsze

To się nazywa podwyżka! Powiatowi radni nie...

Łódzkie na PLUS

Posiedzenie rady budowy. MIRBUD wybuduje baseny w...