W tym roku już 2 lutego Żaneta Byczkowska zaczęła ustawiać makietę ze scenami biblijnymi z życia Jezusa, Jego męką, ukrzyżowaniem i Zmartwychwstaniem. Efekt pracy artystki można oglądać w skierniewickim muzeum do 28 kwietnia.

W tym roku już 2 lutego Żaneta Byczkowska zaczęła ustawiać makietę ze scenami biblijnymi z życia Jezusa, Jego męką, ukrzyżowaniem i Zmartwychwstaniem. Efekt pracy artystki można oglądać w skierniewickim muzeum do 28 kwietnia.

Gdy tylko rozpoczyna się 40-dniowy post, ustawia w swoim mieszkaniu konstrukcję groty. W tym roku już 2 lutego w domu skierniewiczanki Żanety Byczkowskiej ruszyły przygotowania do Wielkanocy. Wtedy bowiem zaczęła ustawiać makietę ze scenami biblijnymi z życia Jezusa.

Ponad 70 postaci w kilkunastu scenach biblijnych z życia Jezusa – począwszy od chrztu Jezusa w Jordanie aż do męki, śmierci na krzyżu i Zmartwychwstania, można zaobserwować na makiecie, jaką od kilku lat przed Wielkanocą ustawia w swoim mieszkaniu skierniewiczanka.

Dom mam już posprzątany, gdy tylko rozpoczyna się post i mogę ustawiać konstrukcję z grotą – mówi Żaneta Byczkowska. – Składa się na nią kilkanaście scen, zaaranżowanych według własnego pomysłu i własnoręcznie wykonanych, a prezentujących historię życia Pana Jezusa aż do ukrzyżowania i śmierci – podkreśla.

Jak zwraca uwagę, z gotowych elementów są tylko figury, reszta to jej autorski pomysł i wykonanie. Makieta ustawiona zostaje w lutym, ale figury do niej skierniewiczanka dokłada na początku marca. Całość ustawiona zostaje na 3-metrowym stole. Instalację uatrakcyjniają specjalne świetlne efekty.

Jest Chrzest Pański, cud w Galilei, następnie wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Dalej modlitwa Jezusa w Ogrójcu, ostatnia wieczerza i skazanie na śmierć. Dalej widzimy tłum zgromadzony przed bazyliką, jest też Barabasz. Kolejne sceny to biczowanie Pana Jezusa, ukoronowanie i droga krzyżowa – pojawiają się też Święta Weronika, ocierająca twarz Jezusowi chustą i w kolejnej scenie Szymon Cyrenejczyk, pomagający Mu w niesieniu krzyża. Dalej jest scena odarcia z szat Jezusa, ukrzyżowanie, śmierć i zdjęcie z krzyża. W kolejnej scenie widzimy grotę, w której złożone zostało ciało Jezusa. Ostatnia scena to Zmartwychwstanie – Pan Jezus w obłokach, jako zwycięzca, trzymający w dłoni chorągiew.

Skierniewiczanka instalację nawiązującą do historii życia i ukrzyżowania Chrystusa budowała przez trzy lata.

W tej chwili można powiedzieć, że jest skończona, a rozstawienie całości zajmuje mi około 2 godzin – przyznaje Żaneta Byczkowska. – Najwięcej czasu pochłania ustawienie samych figur i tylko ja to potrafię zrobić – podkreśla.

Do budowy makiety wykorzystywała różnorodne materiały, m. in. gąbkę florystyczną, styropian, korek, dykty drewniane, beton kreatywny i sztuczną trawę.

Skierniewiczanka przyznaje, że od kiedy przed Wielkanocą w jej mieszkaniu pojawia się makieta, święta w jej rodzinie są pełniej przeżywane.

Analizujemy z rodziną sceny z życia Pana Jezusa – od chrztu pańskiego po Zmartwychwstanie. To dla wszystkich nie tylko lekcja, ale okazja do refleksji nad życiem – zwraca uwagę.

Projekt pani Żanety jest już skończony, jednak jak przyznaje, gdyby miała więcej miejsca w mieszkaniu, prawdopodobnie scen z życia Pana Jezusa byłoby jeszcze więcej.

Zilustrowałabym opowieść o Samarytance czy kazanie na górze, wygłoszone przez Pana Jezusa, bo mam figury do tych scen, ale niestety brak jest miejsca, by je ustawić – słyszymy.

Skierniewiczanka nie powiedziała jednak ostatniego słowa. W jej głowie rodzą się kolejne projekty.

Może zrobię makietę bajki i zrealizuję baśniowe sceny – zastanawia się pani Żaneta. – Mam kolekcję elfów do baśni o elfach, którą zachowałam z dzieciństwa, a którą przywiozłam z Austrii, gdzie 10 lat mieszkałam – planuje po cichu pani Żaneta.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Podziękuj wolontariuszowi

Doceń koordynatora wolontariatu

Łódzkie na PLUS Drogi w centrum i poza

Nie ustąpił pierwszeństwa. Jedna osoba w...

Sztuka tworzenia garderoby

Gminy powiatu skierniewickiego także były na...

Ulice Skierniewic tętniły świątecznym życiem

Skierniewicka wisienka, czyli souvenir ze święta

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w paradzie...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA