106-latka z powiatu skierniewickiego jest jedną z trzech najstarszych kobiet w województwie

(fot.stock)

Świadczenia honorowe odbiera 175 seniorów. 5,5 tys. zł brutto – tyle otrzymają z ZUS-u osoby, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat i w związku z tym będą miały przyznane świadczenie honorowe. W województwie łódzkim może być 128 takich osób.

Wśród osób, które już skończyły 100 lat przeważają kobiety – jest ich 152, mężczyzn natomiast 23.

Kobieta w najbardziej zaawansowanym wieku, pobierająca świadczenia z ZUS w województwie łódzkim, pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Pabianicach i ma 106 lat i 9 miesięcy, natomiast najstarszy mężczyzna pochodzi z Łodzi, ma 104 lata i 2 miesiące.

Po ukończeniu 100 lat seniorzy mogą liczyć na dodatkową gratyfikację za wiek, czyli świadczenie honorowe.

Wysokość świadczenia honorowego zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. – Dla osób, które kończą ten wiek w różnych latach, kwota bazowa będzie więc inna, ponieważ co roku ulega zmianie i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku.

Wysokość przyznanego świadczenia honorowego nie jest waloryzowana i nie ulega zmianie. Jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. Od 1 marca 2023 r. dla nowych stulatków to ponad 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. Jeszcze do końca lutego br. było to ponad 4,9 tys. zł brutto, a w 2021 r. ok. 4,3 tys. zł brutto.

Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczasową pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy sto lat. Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas należy złożyć wniosek do ZUS-u o to świadczenie wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

W tomaszowskim oddziale ZUS-u obecnie świadczenie honorowe pobierają 22 osoby, w tym 19 kobiet i 3 mężczyzn. Najstarsza świadczeniobiorczyni ma 106 lat i pochodzi z terenu działania Inspektoratu w Skierniewicach, a najstarszy mężczyzna pobierający świadczenie honorowe ma 102 lata i 7 miesięcy, a pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Radomsku.

W I oddziale w Łodzi świadczenie honorowe pobiera 88 osób, w tym 74 kobiety i 14 mężczyzn. Najstarsza kobieta ma 106 lat i 3 miesiące i pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Zgierzu. Najstarszy świadczeniobiorca ma 104 lata i 2 miesiące, pochodzi z Łodzi. Natomiast w II oddziale ZUS w Łodzi świadczenie przyznawane 100-latkom pobiera 65 osób, w tym 59 kobiet i 6 mężczyzn. Najstarsza kobieta ma 106 lat i 9 miesięcy i pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Pabianicach. Najstarszy mężczyzna także pochodzi z tego terenu i ma skończone 101 lat.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

społeczeństwo

Młodzi chcą rządzić

Podziękuj wolontariuszowi

Doceń koordynatora wolontariatu

Łódzkie na PLUS Drogi w centrum i poza

Prace przy budowie stadionu miejskiego na ostatniej...

Ira i Ania Dąbrowska na świątecznej scenie

Skierniewicka wisienka, czyli souvenir ze święta

Instytut Ogrodnictwa –PIB wraca z wystawami do...

Mazowsze nagrodzi najlepszych wolontariuszy!

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA