Parowozownia na liście inwestycji strategicznych dla kraju?

(fot. PSMK)

W zabytkowej parowozowni w Skierniewicach jeszcze w tym roku zostanie wykonany remont świetlika hali wachlarzowej. Do zadania dorzuci się ministerstwo kultury i wojewódzki konserwator zabytków. Wolontariusze liczą też na rządowe dofinansowanie z Polskiego Ładu do odbudowy dachu budynku łaźni z XIX w.

Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei – Parowozownia Skierniewice, jako jedyne w powiecie skierniewickim uzyskało dotację z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego w pierwszym w tym roku rozdaniu w programie „Ochrona zabytków”. Resortowe dofinansowanie to 50 tys. złotych  z przeznaczeniem na remont świetlika hali wachlarzowej nad kanałem nr 9. Na to samo zadanie wolontariuszom udał się też uzyskać dotację z wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków w Łodzi (26,5 tys. złotych).

„Liczymy, że jeszcze latem, będziemy mogli dzięki tym działaniom, udostępnić do zwiedzania kolejny fragment głównego budynku kompleksu naszej Parowozowni” – informują wolontariusze.
Warto zwrócić uwagę, że po zakończeniu tego remontu, do pełnego pokrycia szkłem połowy hali wachlarzowej zostaną już tylko dwa kanały.

Na obszernej liście projektów zgłoszonych do ministerialnego programu był jeszcze jeden wniosek Parowozowni. Tym razem dotyczący remontu dachu budynku zabytkowej łaźni. Na to zadanie nie udało się jednak uzyskać dotacji z MKiN.

Jest jednak jeszcze jedna szansa na dodatkowe pieniądze na odbudowę zniszczonego dachu łaźni. Projekt jest jednym z pięciu, jakie urzędnicy skierniewickiego ratusza złożyli do kolejnej edycji Polskiego Ładu, który tym razem dotyczył odbudowy zabytków.

– Staramy się wykorzystywać wszystkie szanse, jakie pojawiają się na dofinansowanie – mówi Judyta Kurowska-Ciechańska, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

 

Projekt dotyczy remontu dachu budynku łaźni z 1858 roku. To najstarszy obiekt na terenie kompleksu parowozowni i jeden z najstarszych w Skierniewicach. Do tej pory udało nam się odbudować jedną trzecią dachu. Teraz chcemy wyremontować pozostałą część.

Judyta Kurowska-Ciechańska, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

 

Wartość robót oszacowano na 130 tys. złotych.Na dofinansowanie z Polskiego Ładu liczą też dwie skierniewickie parafie – św. Jakuba i św. Stanisława. Na 300 tys. złotych oszacowano remont dachu na kościele pw. św. Jakuba. Zakres planowanych robót to remont pokrycia dachowego z obróbkami blacharskimi, ławami kominiarskimi, orynnowaniem i instalacją odgromową. Parafia stara się też o dotację na generalny remont organów wraz z pracami rekonstrukcyjno-konserwatorskimi. Wniosek oszacowano na 500 tys. złotych. Na 2,1 mln złotych wstępnie wyliczono natomiast wartość projektu złożonego przez parafię pw. św. Stanisława. Złożony wniosek dotyczy m.in. remontu elewacji kościoła i dawnego szpitala oraz robót malarskich wewnątrz obiektów.

Najdroższym okazał się jednak wniosek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Stanisława Rybickiego. Na 3,5 mln złotych oszacowano remont zabytkowego budynku przychodni lekarskiej przy ul. Wita Stwosza 1.

– Projekt zakłada m.in. wymianę konstrukcji dachu wraz z pokryciem i obróbkami blacharskimi, odnowienie tynków zewnętrznych i gzymsów, odtworzenie opaski żwirowej po wykonaniu izolacji ścian fundamentowych, modernizację instalacji elektrycznej i odgromowej, a także wykonanie elementów zagospodarowania terenu, remont pomieszczeń wewnątrz budynku oraz zakup materiałów budowlanych – wylicza Monika Słomska, z biura planowania przestrzennego i planowania inwestycji w skierniewickim ratuszu.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~można? 0 ponad rok temuocena: 63% 

  Za PO nie było pieniędzy i nigdy miało nie być. A tu proszę!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Pościg ulicami Skierniewic

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Biblioteka ma swoją łąkę kwietną

Znamy gwiazdy. W tym roku scena Święta Kwiatów...

To będzie fantastyczny weekend w Skierniewicach

Sportowa rywalizacja integruje społeczność VEKA...

Połączyli kropki, żeby przełamać stereotypy i...