Ulica Pomologiczna wymaga inwestycji, martwi pomysł „przesadzania rajskich jabłoni

Ulica Pomologiczna wymaga inwestycji, martwi pomysł „przesadzania rajskich jabłoni". Bo niby gdzie? I jak? (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

„Nie mówimy o katastrofie, o trudnościach wiemy” – sytuację na ulicy Pomologicznej komentuje ratusz. Kosztorys inwestorski przebudowy ulicy oszacowano na ponad 20 mln złotych. W efekcie wzdłuż drogi ma zostać zabezpieczonych 200 miejsc parkingowych. Pobudowane wyspy spowalniające ruch, skrzyżowania o ruchu okrężnym... Zmotoryzowani nie tracą czujności – gdzie miejsce na rajskie jabłonki?

4,5 mln złotych dofinansowania – pieniądze na przebudowę jednej z głównych arterii miasta  samorząd pozyskał ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2023 r. Stanowczo za mało, by liczyć, że miasto rozpocznie prace w tym roku.

– Mamy na ulicę Pomologiczną opracowaną dokumentację  techniczną i kosztorysową. Wartość tej inwestycji ze względy na  zbiorniki retencyjne na rurach plus rondo z ulicą Rybickiego, plus około 200 miejsc postojowych wzdłuż ulicy, daje niemałą kwotę –  21 mln 300 tys. zł – informuje zastępca prezydenta miasta, Eugeniusz Góraj. – Gdyby udało się pozyskać jeszcze 30 mln zł, np. z Polskiego Ładu, prace rozpoczęlibyśmy w tym roku – zapewnia urzędnik.

Szkopuł w tym, że miasto zabiega o uznanie ośmiu zadań za inwestycje strategiczne dla kraju i wsparcie z rządowego funduszu „Polski Ład”. Samorządowcy nie mają złudzeń – wysokości dotychczasowych transferów funduszy rząd nie będzie w stanie utrzymać. Choć, kto wie…

Przebudowa ulicy Pomologicznej to po modernizacji ul. Reymonta czy Batorego bardziej wyczekiwana inwestycja drogowa w mieście. Brak miejsc parkingowych w tej części miasta powoduje, ze po obu stronach ulicy parkują samochody. Wyjazdy z osiedla, spod szkół, czy przedszkola to dziś prawdziwa ruletka.

„W końcu dojdzie tu do tragedii” – powtarzają nasi Czytelnicy.

W ramach zadania ulica ma zostać poszerzona. Wzdłuż, po obu stronach zorganizowane zatoki parkingowe. Drzewa, jak słyszymy – mają zostać przesadzone, pasy zielone zostaną zwyczajnie zwężone. Przebudowy wymaga również infrastruktura podziemna na odcinku od ul. Mszczonowskiej do skrzyżowania z ul. Rybickiego, które docelowo ma być rondem. Wyspa spowalniająca ruch powstanie z kolei na skrzyżowaniu z ulicą Mazowiecką.

W tym roku

 1. Modernizacja ulicy Poniatowskiego – prace ruszą w tym roku. Na realizację zadania miasto pozyskało pieniądze z programu inwestycji strategicznych „Polski Ład”. Tradycyjnie, przed 1 listopada ratusz odda drogową inwestycję, pozwalającą bardziej komfortowo dojechać na największą skierniewicką nekropolię. W kolejce czeka modernizacja ulicy Kozietulskiego.
 2. Ratusz zapowiada, że w tym roku przystąpi do modernizacji ścieżki rowerowej w ulicy Mszczonowskiej.
 3. Rada miasta zdecydowała o zabezpieczeniu pół miliona złotych na remont wiaduktu nad torami, z uwzględnieniem schodów przy ul. Dworcowej.
 4. Z planu drogowych inwestycji zniknęło natomiast przedsięwzięcie – przebudowy ul. Plantowej, prace związane z budową przebitki od ul. Trzcińskiej do Mszczonowskiej, rozbudowa ul. Łącznej.
Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Podziękuj wolontariuszowi

Doceń koordynatora wolontariatu

Łódzkie na PLUS Drogi w centrum i poza

Nie ustąpił pierwszeństwa. Jedna osoba w...

Sztuka tworzenia garderoby

Gminy powiatu skierniewickiego także były na...

Ulice Skierniewic tętniły świątecznym życiem

Skierniewicka wisienka, czyli souvenir ze święta

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w paradzie...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA