Inwestor: „To będzie perełka, za chwilę przykryjemy budynek dachem”

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Dwie kamienicy w Rynku pod numerem 4 i 5 – jak przekonuje inwestor – będą ozdobą głównego placu miasta. Młodszy, z 1920 roku już (pozytywnie) wyróżnia się na tle zabytków. „Piątka” – czyli narożna kamienica  też będzie perełką – podkreśla Czesław Dobrzyński. Spękania widoczne na budynku nie stwarzają zagrożenia – zapewnia nasz rozmówca.

Wszak do wyboru koloru elewacji modernizowanej kamienicy jeszcze minie trochę czasu, to inwestor zapewnia – konstrukcja została wzmocniona, stropy wylane na nowo. Prowadzony monitoring pokazał, nic się nie dzieje. Zapewniam mamy doświadczenie w modernizacji zabytków – mówi w rozmowie z „Głosem” inwestor.

Czesław Dobrzyński przyznaje: – Naturalnie, najatrakcyjniejszą opcją było wyburzyć budynek i postawić od nowa, ale to nie wchodziło w grę. Nasza kamienica znajduje się pod ochroną konserwatorską.
Jeśli chodzi o spękania widoczne na ścianach, właściciel nieruchomości podkreśla – te widoczne istniały, zanim przystąpiliśmy do prac. Prawdą jest, że modernizacja nieruchomości stanowiła wyzwanie – dodaje.

Kamienice w Rynku pod numerem 5 i 4 właściciela zmieniły w 2016 roku. Nieruchomości położone w strefie ochrony konserwatorskiej zostały sprzedane w sumie za ponad 1,2 mln złotych.

Właściciela budynków – Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie było stać na zmierzenie się z remontem ruin. Projekt zabudowy pierzei przy ulicy Rynek oraz zagospodarowanie terenu przy ulicy Okurzałego na potrzeby lokalnej administracji, dawno zginął z planów samorządu. Na ratusz z prawdziwego zdarzenia miasto poczeka na lepsze czasy – komentowali urzędnicy.

Narożny budynek pod numerem 5 pochodzi z 1890 roku. Zanim rada miasta wyraziła zgodę (2015 r.) na sprzedaż, na piętrze nikt już nie mieszkał – lokatorzy zostali wykwaterowani. Przestrzeń na parterze była wynajmowana.

Ratusz zabezpieczył interesy miasta, inwestorowi dał pięć lat na remont i zagospodarowanie nieruchomości. Pozwolenie na prace developerskie przedsiębiorca otrzymał trzy lata temu – informuje ratusz. Inwestor przedłożył ekspertyzę – prace mogą być prowadzone.

Pozwolenie prócz rewaloryzacji zabytków przewidywał zamknięcie nieruchomości od ulicy Okrzei. Uporządkowanie kolejnego fragmentu w centrum Skierniewic.

– Stawiamy, że nie tyle prace wewnątrz kamienicy, wylanie stropu, sprawiły, że konstrukcja budynku mogła zostać nadwyrężona, ile prace ziemne w bezpośrednim sąsiedztwie, mogły wpłynąć na jego stan – mówi Jaromir Grabowski, inspektor nadzoru budowlanego. Kierownik PINB w Skierniewicach pytany o widoczne spękania na całym budynku, możliwe zagrożenie zawaleniem kamienicy poinformował: – Nie mamy oficjalnego zgłoszenia, nie wszczęliśmy postępowania z urzędu. Faktem jest, że mamy na uwadze, obserwujemy, sytuację.

Naczelnik wydziału architektury i budownictwa miejskiego ratusza pytany o inwestycję mówi: – Chcę zwrócić uwagę, że jedynym uprawnionym do kontroli podmiotem jest nadzór budowlany. Przebudowa i nadbudowa kamienicy, śmiem twierdzić, odbywa się z zachowaniem sztuki. Inwestor nie ryzykuje katastrofy budowlanej – dodaje urzędnik.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 20

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Gość 0 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Wynik będzie można ocenić w ciągu kilku najbliższych lat zimą pod czas robót ziemnych przy awariach ciepłociągu , gazu , wodociągu a szczególnie w czasie pracy młota krusząco-burzącego czy to jest turecki budynek , czy normalny , miejski w Europie wytrzymujący 6 stopni skali Richtera.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Bolek -1 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Inwestor zdewastował drogę dojazdową do działek od ul. Mazowieckiej budując blok. W chwili obecnej dobija tę drogę Mirbud budując stadion; podobieństwo w dewastacji już widać w tej inwestycji, chodnik i asfalt w jezdni do wymiany. Może jest to nieuniknione ale prosimy o naprawę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~1a -2 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Zamieściłeś na naszym portalu komentarz, który został usunięty, z uwagi na niezgodność z regulaminem świadczenia usług przez eglos.pl (zapoznaj się tutaj)

  • użyłeś słów wulgarnych
  • treść komentarza jest rasistowska, antysemicka, propagująca przemoc i nienawiść, raniąca lub godząca w czyjś system wartości, poczucie estetyki i dobrego smaku, uczucia, a także uczucia religijne lub w inny sposób łamiąca prawo,
  • komentarz ma charakter kryptoreklamy lub zawiera dane osobowe.

  odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Podziękuj wolontariuszowi

Doceń koordynatora wolontariatu

Łódzkie na PLUS Drogi w centrum i poza

Nie ustąpił pierwszeństwa. Jedna osoba w...

Sztuka tworzenia garderoby

Gminy powiatu skierniewickiego także były na...

Ulice Skierniewic tętniły świątecznym życiem

Skierniewicka wisienka, czyli souvenir ze święta

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w paradzie...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA