Skierniewice w Obywatelskim Parlamencie Seniorów

(fot. Tomasz Grala)

Województwo łódzkie ma swoją delegaturę w Obywatelskim Parlamencie Seniorów. – To ogólnopolskie przedstawicielstwo osób 60+, którego celem jest integrowanie środowiska, aktywizowanie oraz doradztwo w zakresie polityki senioralnej w Polsce – wyjaśnia Krystyna Ozga pierwsza wiceprzewodnicząca OPS (na zdj.).

Uroczysta sesja inaugurująca powstanie regionalnych struktur OPS odbyła się w Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi (14.04). Spotkanie rozpoczęło się od złożenia ślubowania przez 25 delegatów – przedstawicieli środowisk senioralnych z całego województwa: klubów i akademii seniora, stowarzyszeń, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, rad senioralnych czy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jak podkreśla Krystyna Ozga, pierwsza wiceprzewodnicząca OPS, to ludzie aktywni społecznie, którzy teraz chcą się dzielić swoim doświadczeniem, doradzając w kwestiach związanych z polityką państwa wobec osób 60+.

– Jest to dobry sposób na to, aby było mniej czasu na myślenie o upływie czasu i niedogodnościach z racji przybywających lat – mówiła do delegatów. – Seniorzy zasługują na to, aby wyrażać swoje poglądy, opiniować projekty wdrażane przez rząd i organy samorządowe, zasługują na to, aby ich głos był słyszalny i aby mogli podejmować na każdym szczeblu dialog w sprawach dotyczących ich interesów.

Ten głos, jak z kolei zapewnił marszałek Grzegorz Schreiber, jest bardzo ważny dla władz samorządu województwa. Gratulował też delegatom stworzenia wspólnej reprezentacji seniorów z Łódzkiego. Regionalna delegatura OPS swoją siedzibę będzie miała w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi. Tam delegaci będą się spotykać, żeby rozmawiać o sprawach seniorów, którzy stanowią niemal jedną trzecią mieszkańców Łódzkiego. Jak podkreślali sami delegaci, obecnie największym wyzwaniem dla ich grupy, jest aktywizacja najstarszych mieszkańców regionu i zachęcenie ich do wychodzenia z domu.
 

Obywatelski Parlament Seniorów to ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych, pełniące funkcję rzecznika interesów ok. 9-milionowej grupy osób 60+. OPS, które zgodnie z rekomendacją Parlamentu Europejskiego ma wpływać na politykę państwa wobec seniorów, w Polsce działa od 2015 roku, a w 2022 roku rozpoczęła się czwarta kadencja parlamentu (każda trwa 3 lata). Łącznie w OPS, tak jak w sejmie, zasiada 460 osób.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Inspiracje

Niezbędnik Świętego Mikołaja

maliciekawscy.pl - sklep, który pomaga...

Jak dobrać idealne buty na mokrą i zimną jesień...

Jeden sklep odzieżowy, mnóstwo stylizacji. Czy to...

Twój styl dzięki dodatkom

Biały ideał

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA