Osady z oczyszczalni ścieków wykorzystywane w rolnictwie

Osad może być stosowany na polach zamiast tradycyjnego nawożenia. Mariusz Słoma z Błędowa prowadzi małe gospodarstwo. Pola, na których rośnie zboże nawozi produktem z Mokrej Prawej. – Znajomi nawóz przywożą z Warszawy, zdecydowanie rekomenduję nasz lokalny produkt, dobrze wysuszony o konsystencji torfu pozwala uniknąć uciążliwości, gdy ten trafi na pole – mówi.

Pytany o tę formę nawożenia ziemi przyznaje, że o współpracy z komunalnym przedsiębiorstwem zdecydowały dwa czynniki. Po pierwsze – efektywność dobrej jakości produktu, po drugie – ekonomia.

Jakość osadu z Mokrej Prawej od wielu lat jest systematycznie monitorowana, zarówno gdy chodzi o właściwości ważne dla rolnictwa, jak i pod względem zawartości metali ciężkich oraz stanu sanitarnego. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości - produkt posiada cechy nawozu organiczno-mineralnego i świetnie nadaje się do nawożenia gleb, szczególnie pod uprawy zbożowe.

- Zanim zastosowałem nawóz, sprawdziłem. Z dostępnych danych wynika, że nawóz zawiera niewielkie ilości metali ciężkich i nie powoduje skażenia gleb pod względem sanitarnym - mówi rolnik z Błędowa. – Dawka osadu ustalana jest na konkretne pole i pod konkretną uprawę po przeprowadzeniu badań przez akredytowane laboratorium. 

W pierwszym roku stosowania osad zaspakaja potrzeby nawozowe roślin pod względem ilości azotu i fosforu, jak również powoduje odkwaszanie gleby. Rośliny następcze potrzebują jedynie ograniczonego nawożenia azotowo-potasowego, gdyż osad wzbogaca glebę w dostępny fosfor, wapń, magnez, mikroelementy na okres co najmniej 3 lat – wyjaśniają eksperci WOD-KAN.

Rolnik zainteresowany podjęciem współpracy i odbiorem osadu z oczyszczalni, musi właścicielem pola lub jego dzierżawcą, wpisanym do ewidencji gruntów.

Korzyści z zastosowania osadów

 • poprawa struktury gleby: porowatość, przepuszczalność,

 • poprawa zdolności do zatrzymywania aplikowanych nawozów mineralnych,

 • poprawa zdolności do zatrzymywania wody,

 • wzbogacenie humusowej struktury gleby o składniki biomasy i substancje pokarmowe: azot, fosfor, potas, wapń, magnez i mikroelementy,

 • poprawa plonowania roślin,

 • zastąpienie nawożenie nawozami mineralnymi oraz wapnowanie gleby.

W przyszłości…?

Uczciwie rzecz ujmując, osad to produkt pozostający po procesie oczyszczania ścieków. Unia, której dyrektywy regulują kwestie związane z gospodarką osadami, zachęca do maksymalnego ich wykorzystania. Jednym z odbiorców, jak udowodniliśmy powyżej, jest rolnictwo.

Od 1 stycznia 2016 r. osadów nie można już składować - trzeba je wszystkie zagospodarować. Część produktu w kraju trafia do spalarni, naukowcy wychodzą zatem z założenia, że osad powinien być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Odpowiednio wysuszony produkt mógł zostać zamieniony w brykiety. Modelowa instalacja powstać ma na Śląsku. Być może w przyszłości również skierniewicki WOD-KAN będzie wykorzystywał osad na potrzeby energetyczne.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Karkówka w sosie własnym

Unia lepsza od Świtu. Grad bramek przy...

Żaczki Ósemki z ligowym brązem

Makaron z kurczakiem

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty

Wernisaż fotografii "Impresja ruchu"

Nowa przestrzeń dla młodych melomanów w...

Patryk Hurynowicz ponownie będzie trenował z...

Tiramisu

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA