Ogród jest jak klocki. Zacznij układać!

Swobodne ogrody naturalne, gdzie wymuskane trawniki zamienia się na kwietne łąki a strzyżone żywopłoty zastępuje swobodnymi grupami krzewów. Coraz większym uznaniem cieszą się duże rabaty z wykorzystaniem bylin oraz traw.

By dobrze przygotować grunt pod przyszły ogród, tak aby w ziemi nie pozostały skupiska gruzu i śmieci. Warto też pomyśleć o zainwestowaniu w system nawadniania. W przypadku małego ogrodu będzie to stosunkowo niewielki wydatek. Duży ogród też trzeba podlewać, a niewiele osób będzie miało ochotę i czas by rozwijać węże i przestawiać zraszacze.

Coraz częściej stosowane są też siatki przeciw kretom. To jednorazowy wydatek a rozwiązuje sprawę niszczenia trawników przez te stworzenia. Należy jednak pamiętać, aby siatki nie zakopywać zbyt głęboko. Powinna być położona około 5-7 centymetrów pod powierzchnią trawnika.

W budownictwie wielkomiejskim modne stały się ogrody wertykalne i zielone dachy. Do ich w wykonania potrzeba jednak specjalnych technologii.

Jakie błędy najczęściej popełniamy urządzając ogród na własną rękę?

Kupowane są zwykle małe krzewy i sadzone blisko siebie, by dać na starcie ładny efekt . Po trzech, czterech latach roślinom zaczyna być za ciasno, w konsekwencji czego marnieją. Zdarzają się też przypadki sadzenia tuj lub innych krzewów pod koronami dużych drzew.

Ważne, by pamiętać – nie ma czegoś takiego jak ogród bezobsługowy. Wiele osób myśli, że trawnik jest najprostszą formą przydomowej zieleni, ale utrzymanie go w dobrej kondycji wymaga bardzo wiele czasu i wysiłku. To jak z akwarium – nie wystarczy kupić, nalać wody, wpuścić rybki i dawać im jeść. Ogród wymaga pracy, a wszystko zależy od tego co w nim rośnie.

Jeśli nie mamy pieniędzy na urządzenie ogrodu jednego roku, zainwestujmy w podstawy - nawodnienie, przygotowanie terenu. To będzie procentować w przyszłości. Po założeniu ogrodu trudno już będzie to zrobić. Przy ograniczonych funduszach na początek można założyć trawnik i tylko wytyczyć miejsca na rabaty, a nasadzenia i inne pomysły realizować w kolejnych sezonach.

Red.

 

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kolejne warsztaty w ramach bibliotecznego projektu...

Veka zaprasza studentów i uczniów

SPEŁNIAMY TWOJE MARZENIA O WŁASNYM MIESZKANIU

Pomysł na Dzień Kobiet!

"Przesilenie zimowe" w Dyskusyjnym Klubie Filmowym...

Jubileuszowe "Kino dla Kobiet - Scarlett" w...

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Estera Karp"

Ciekawa praca dla AUTOMATYKA

Klasyka polskiego kina w Dyskusyjnym Klubie...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA