Antyszczepionkowcy w formie. Rodzice ze Skierniewic coraz częściej nie szczepią dzieci

(fot.stock)

W ciągu trzech lat w powiecie skierniewickim podwoiła się liczba dzieci, których rodzice uchylają się od obowiązkowych szczepień. W ubiegłym roku szczepieniami nie zostało objętych 114 dzieci. Czterdzieści postępowań prowadzonych w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skierniewicach zakończyło się wystawieniem wniosków do wojewody o egzekucję administracyjną obowiązku szczepień. Nałożone na rodziców grzywny wahały się od 200 do 2000 złotych.

Wyszczepialność w zakresie szczepień obowiązkowych objętych Programem Szczepień Ochronnych w ubiegłym roku w powiecie skierniewickim w zależności od rodzaju szczepionki, wahała się od 86,8 procent. do niemal 100 procent. Z roku na rok, tak jak w całym kraju zwiększa się liczba dzieci, które nie zostały zaszczepione. W 2019 roku w statystykach PSSE zarejestrowano 54 dzieci, których rodzice bądź opiekunowie nie zgłosili ich na obowiązkowe szczepienia ochronne. W ubiegłym roku odnotowano już ponad 110 takich przypadków.

Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej u znacznej części nieszczepionych dzieci odroczenie szczepienia uwarunkowane było wskazaniami lekarskimi, ze względu na zły stan zdrowia dziecka. W grupie 114 dzieci, które nie zostały zaszczepione zgodnie z kalendarzem znaleźli się jednak i tacy rodzice, którzy świadomie uchylali się od obowiązku podjęcia szczepień. Swoją decyzję motywowali m.in. odrębnością kulturową, religijną lub etniczną oraz przekonaniem o szkodliwym oddziaływaniu szczepionek na organizm ich dziecka.

– Jeśli mamy pewność, że nie ma przeciwwskazań medycznych, które utrudniałyby zaszczepienie dziecka, wysyłamy do opiekunów pisma ponaglające – mówi Justyna Łukasik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skierniewicach. – Jeśli to nie pomaga, kolejne są upomnienia. Kolejnym krokiem jest postępowanie o wszczęcie egzekucji, wystawiamy tytuł wykonawczy.

Ten jest przekazywany do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi do dalszego procedowania. Na opornych opiekunów nakładane są kary finansowe, które w zamyśle ustawodawców mają ich zmotywować do zaszczepienia dziecka. W ubiegłym roku skierniewicki sanepid wystawił 40 wniosków do wojewody o egzekucję administracyjną obowiązku szczepień. Grzywny nie zmobilizowały jednak części rodziców do wizyty z dzieckiem w punkcie szczepień.

– Ze skutecznością kar finansowych bywa różnie – przyznaje Justyna Łukasik. – Większość rodziców płaci grzywny albo nie płaci i muszą się nimi zająć inne organa. Mogą zdarzyć się też przypadki, że opiekun zapłaci karę, a przy kolejnych obowiązkowych szczepieniach znów się uchyla. Zdarzają się i takie przypadki, że rodzice jednak zaszczepią dzieci i proszą o anulowanie kary, co jest możliwe.

Eksperci ostrzegają – grozi nam powrót chorób, które zdarzały się już bardzo rzadko, jak odra czy krztusiec. Już trzy lata temu UNICEF bił na alarm, że w przypadku szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce odsetek dzieci zaszczepionych w Polsce spadł z 98 proc. w 2010 roku do 93 proc. w roku 2018.

Niestety województwo łódzkie jest jednym z dwóch regionów w Polsce – obok Małopolski, z największym przyrostem odsetka dzieci nieszczepionych w następstwie uchylania się rodziców od obowiązku (wzrost o 20,5 proc.) – informuje Szymon Cienki, rzecznik GIS.

114 (54 w 2019 roku) – liczba dzieci, których rodzice uchylali się od szczepień ochronnych,

65 – liczba upomnień,

40 – liczba wystawionych wniosków do wojewody o egzekucję administracyjną obowiązku szczepień wraz z wystawionymi tytułami wykonawczymi,

7 – liczba dzieci poddanych obowiązkowym szczepieniom ochronnym,

4 – liczba odroczeń szczepień ochronnych.

(dane PSSE w Skierniewicach za 2022 rok)

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~MAMA 0 11 miesięcy temuocena: 50% 

  Mega smutne. Polecam jednak zapoznać się z kalendarzem i zobaczyć jakie choroby dzięki nim już praktycznie nie występują... Strona Zaszczep się wiedzą jest spoko

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS