Po wielu latach poszukiwań Jana Olejniczaka, jego wnuczka oddała mu hołd na cmentarzu w Bolimowie, gdzie podczas uroczystości sama podkreśliła, że jego szczątki znajdują się w tej wojskowej kwaterze na 90%.

Po wielu latach poszukiwań Jana Olejniczaka, jego wnuczka oddała mu hołd na cmentarzu w Bolimowie, gdzie podczas uroczystości sama podkreśliła, że jego szczątki znajdują się w tej wojskowej kwaterze na 90%. (fot. Beata Pierzchała)

Dziadek Haliny Piskorskiej, sierżant Jan Olejniczak, walczył w obronie Gór Borowskich. Poległ podczas odwrotu, trafiony odłamkami bomby lotniczej. Miejsce jego pochówku było nieznane, a pragnienie odnalezienia jego mogiły stało się celem życia wnuczki.

Opowieści o bohaterskim dziadku ukształtowały mała Halinę. Babci nie było dane zapalić znicz na jego mogile. Dla Haliny, a później jej męża, odnalezienie szczątków dziadka stało się celem życia. Gruntowne poszukiwania sprawiły, że Halina i Marian Piskorscy, przypadkowo dowiedzieli się o corocznych uroczystościach w Cirocholicach i w Borowskich Górach, gdzie walczył Jan Olejniczka. Postanowili oddać hołd poległym Żołnierzom 2 Pułku Piechoty Legionów, który był także macierzystym pułkiem Jana. Od tamtej chwili, uczestnictwo w uroczystości stało się obowiązkowe. Poszukiwania były trudne, a mąż pani Haliny wspierał ją całymi siłami.

– Tak bardzo zaangażowałem się w tę sprawę, że Jan Olejniczak stał się też moim dziadkiem – podkreśla Marian Piskorski. – Przez ostatnie 10 lat włożyliśmy wiele wysiłku w poszukiwanie śladów dziadka. Odwiedzaliśmy cmentarze, lasy, pola, łąki, rozmawialiśmy z ludźmi, którzy przeżyli kampanię wrześniową i mieszkali w okolicach. Szukaliśmy również w archiwach, PCK, urzędach i innych instytucjach. Chociaż znaleźliśmy kilka tropów, niestety żaden z nich nie był trafny.

Więcej o bohaterze w najnowszym wydaniu "Głosu" z 20 lipca.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Bolimów

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty

Stanisław Linart: „W powiecie też mam swoje...

Kołosowski: „Woda to dla gminy priorytet”

Słojewska: „Podejmę wszelkie środki, aby...

Gmina Bolimów: Wyniki wyborów do rady gminy

Tory potną wsie. Mieszkańcy przygotowują się do...

Zastawa w serialu „1670" pochodzą z Bolimowa

Bieg Wilczym Tropem w gminie Bolimów

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA