Łódzkie na PLUS

Tłumy oglądały inscenizację bitwy

Nad Wartą znów zadrżała ziemia. Tym razem była to inscenizacja bitwy, jaką wojska polskie stoczyły
z niemieckim najeźdźcą w 1939 roku. W wydarzeniu wzięło udział kilkuset rekonstruktorów
i wystrzelono kilka tysięcy sztuk amunicji. Były wybuchy, a całości towarzyszyły niesamowite emocje.

Inscenizacji na polach pomiędzy Beleniem, a Strońskiem pod Zduńską Wolą przyglądało się kilka tysięcy widzów.

To budujące, że tylu z nas kocha Polskę, kocha historię i chce tu być – mówił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. - To, na co chcemy zwrócić szczególną uwagę tym widowiskiem, to cierpienie ludności cywilnej. To bestialstwo, barbarzyństwo wobec cywilów, zabijanie dzieci trwa dziś w Ukrainie.

Przed bitwą mieszkańcy województwa uczestniczyli w pikniku militarno-historycznym i oglądali sprzęt bojowy znajdujący się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Były też widowiskowe pokazy lotnicze.

Widowisko zakończyło się nocnym upamiętnieniem ofiar bitwy. W hołdzie zmarłym zapalono znicze symbolizujące śmierć ok. 260 polskich żołnierzy.

Obrady w zabytku, zabytki z dotacjami

Budynek przy ul. Roosevelta 15 na stałe wpisał się w historię Łodzi. Należy do najpiękniejszych budynków rewitalizowanych w Śródmieściu. Jest architektoniczną perłą. To dawna siedziba banków.

Właśnie zakończyła się jego rewitalizacja, na którą samorząd województwa przeznaczył blisko 22 miliony złotych, z czego prawie połowa to dofinansowanie unijne projektu „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6”.

Renowacji poddane zostały m.in. sztukaterie, ściany, drewniane elementy wystroju wnętrz. Niektóre pomieszczenia zyskały dekoracje malarskie przygotowane na podstawie fragmentów zdobień odkrytych pod warstwami farb i tynku. Odnowiono historyczne tapety, a nowe nawiązują do tych oryginalnych.

Teraz będą się w tutaj odbywać m.in. obrady Sejmiku Województwa Łódzkiego. Na pierwszej po rewitalizacji sesji radni podjęli m.in. uchwałę o… dofinansowaniu zabytków w Łódzkiem. W drugiej w tym roku edycji konkursu „Łódzkie Ratuje Zabytki” rozdzielono ponad 4,1 mln zł na ratowanie 45 historycznych obiektów, w tym ołtarza w kościele pw. św. Mikołaja w Tumie, ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu czy młyna w Wilamowie.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze na start!

Ruszył nabór wniosków w trzecim konkursie na wsparcie dla strażaków-ochotników w Łódzkiem. Tym razem o dofinansowanie mogą ubiegać się Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Na ten cel w budżecie województwa jest okrągły milion złotych!

Każda jednostka może otrzymać do 5 tysięcy złotych, które będzie mogła przeznaczyć m.in. na szkolenia z zakresu zapobiegania pożarom, udział w zawodach oraz obozach sportowych i sportowo-pożarniczych, organizację wycieczek, a także na takie działania, jak prowadzenie kącika pamięci czy uczestnictwo w uroczystościach strażackich. Na wnioski czekamy do 10 października.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

ARTYKUŁ PARTNERA

ARTYKUŁ PARTNERA

ostatnie aktualności ‹

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

samorząd

To się nazywa podwyżka! Powiatowi radni nie...

Łódzkie na PLUS

Posiedzenie rady budowy. MIRBUD wybuduje baseny w...

Powyborcza układanka w Skierniewicach. Są...

Mirosław Belina rozpoczyna czwartą kadencję na...

20 lat w Unii Europejskiej

Jak skierniewicki ratusz z bonapartystami rozmawia

Jeśli nie europejskie centrum ortopedii to co?...

W pierwszym podejściu nie udało się wskazać...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA