z powiatu

Bolimów

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 września 2023 | 14:01 komentarzy 1
Prawie 36 hektarów gminnego gruntu nie przyniesie w tym roku plonów, ani zysków dla gminy, bo 12,5 tysiąca złotych raczej trudno nazwać poważnym zyskiem.

Prawie 36 hektarów gminnego gruntu nie przyniesie w tym roku plonów, ani zysków dla gminy, bo 12,5 tysiąca złotych raczej trudno nazwać poważnym zyskiem. (fot. Beata Pierzchała)

Burmistrz twierdzi, że grunty nie leżą odłogiem, bo dzierżawca w tym roku dwukrotnie zasiewał gminne pole. Uprawy nie przyniosą jednak plonów, bo po prostu nic nie urosło. Może dlatego, że obecny dzierżawca to biuro projektowe, a nie rolnik.

Facelia, którą posiał dzierżawca jest rośliną na poplon, ale nawet użyźnienie gleby raczej nie wyjdzie. Spółka Electrum Ventures z Białegostoku wygrała przetarg nieograniczony na dzierżawę prawie 36 hektarów, ale raczej nie planuje tam upraw rolnych. Firma prowadzi swoją działalność w ramach branży „biura projektowe”. W rocznym sprawozdaniu z działalności czytamy, że „zajmuje się rozwojem projektów OZE, dostarcza optymalne rozwiązania technologiczno-ekonomiczne zaspokajające potrzeby energetyczne biznesu oraz przemysłu”, jasnym jest więc, że pola raczej uprawiać nie będzie.

– Wydzierżawiliśmy tę nieruchomość na cele rolnicze na okres do 3 lat, trudno im cokolwiek zarzucić, bo w tym roku zasiewali pole dwa razy, ale susza zrobiła swoje i nic nie urosło – tłumaczy Stanisław Linart, burmistrz Bolimowa. – To są gleby IV i V klasy, więc i plonów dużych nikt się nie spodziewa. A poza tym trzeba też dać glebie odpocząć, po latach siewu na zbiory. Odłogowanie gleby nie jest niczym nadzwyczajnym.

Choć miała tam być facelia, która jest jedną z najbardziej niezawodnych roślin poplonowych uprawianych na wszystkich rodzajach gleb, nawet na tych najmniej urodzajnych. Na polu nie rośnie nic. Ziemia stoi odłogiem. Żeby choć były zyski z tej dzierżawy…

– Rocznie dzierżawca płaci dokładnie 12 575 złotych – informuje Renata Jagura, skarbnik Miasta i Gminy Bolimów.

Mimo słabej klasy gleby czynsz dzierżawny jest rażąco niski. Według danych GUS, średni roczny czynsz dzierżawny dla nowo zawartych umów dzierżaw gruntów rolnych, uzyskany w I kw. 2023 r., wynosi 13,4 dt pszenicy za 1 ha, czyli 2046,40 zł. A tymczasem spółka Electrum Veritas płaci 349 zł za hektar.

Więcej na ten temat w bieżącym wydaniu "Głosu" z 15 września.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Henryk 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Grunty (ziemia) stoją odłogiem. Wydaje mi się, że ziemia leży (grunty leżą) odłogiem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Bolimów

Dzień Dziecka: Młodzi opanowali miasto [ZDJĘCIA]

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty

Stanisław Linart: „W powiecie też mam swoje...

Kołosowski: „Woda to dla gminy priorytet”

Słojewska: „Podejmę wszelkie środki, aby...

Gmina Bolimów: Wyniki wyborów do rady gminy

Tory potną wsie. Mieszkańcy przygotowują się do...