z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 września 2023 | 17:25
Zaprezentują lokalny folklor. Gminy w świątecznej paradzie

(fot. arch)

Kolorowe reprezentacje w barwach natury, ale również zespoły pieśni i tańca, przedstawiające regionalny folklor już tradycyjnie wezmą udział w paradzie, która otworzy skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw.  

Już od ponad roku w Dębowej Górze na terenie szkoły podstawowej dostępny jest sensoryczny ogród, który w głównej mierze został wykonany z wierzb. Innowacyjny projekt został zainicjowany przez lokalną społeczność i jest jedyny w regionie.

Gmina Skierniewice mocno stawia na promocję tego niezwykłego miejsca, dlatego podczas tegorocznego Świętka Kwiatów, Owoców i Warzyw w korowodzie zaprezentuje się przede wszystkim młodzież z Dębowej Góry ze specjalnym programem.

– Motywem przewodnim będą „Dębowe Ogrody” i jest to bezpośrednie odniesienie do naszego innowacyjnego miejsca. Obok uczniów w paradzie udział weźmie reprezentacja samorządu oraz Paweł Koźbiał, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębowej Górze – mówi w rozmowie z „Głosem” Izabela Żaczkiewicz, zastępca wójta gminy Skierniewice.

Specjalny motyw pod hasłem „Barwy natury” szykuje gmina Nowy Kawęczyn. Za przeróżne rodzaje kwiatów, owoców i warzyw przebiorą się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze.

Niespodziankę szykują uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kowiesach, którzy nie chcą zdradzać swojego przewodniego motywu.

– Jak co roku w korowodzie w reprezentacji gminy Kowiesy może pójść również każdy mieszkaniec – mówi Janina Powązka z urzędu gminy w Kowiesach.

Liczną reprezentację na sobotnią paradę szykuje za to gmina Głuchów. Wystąpią między innymi mieszkańcy z MDP Głuchów oraz MDP Wysokienice, która w tym roku została wicemistrzem Polski i w przyszłym roku wystąpi na europejskich arenach w Trentino.

W korowodzie znajdą się również artyści z Młodzieżowego Zespołu Tańca i Śpiewu „Głuchowiacy”. Po wielu latach reprezentację zasili również Gminna Orkiestra Dęta prowadzona przez kapelmistrza Marcina Zarzyckiego.

Młodzieżowa drużyna pożarnicza będzie również reprezentować gminę Lipce Reymontowskie. W tym roku wystąpią młodzi mieszkańcy z Woli Drzewieckiej. Już tradycyjnie w barwnych strojach zaprezentuje się również Amatorski Zespół Regionalny im. Władysława Reymonta.

– Idziemy w paradzie już od wielu lat, dlatego nie mogło nas zabraknąć również i w tym roku – mówi Sławomir Supera, prezes Szkółki Piłkarskiej GOKSiR w Lipcach Reymontowskich.

Gminę Maków reprezentować będzie wyśmienita Makowska Orkiestra Dęta, reaktywowana grupa paradna towarzysząca orkiestrze oraz przedstawiciele samorządu. Ich obecność na paradzie to dowód na to, jak ważna jest tradycja regionu.

Gminę Godzianów również reprezentować będzie wyjątkowa grupa – szkolna młodzież z Lnisna i Godzianowa. Przyłączą się do nich również przedstawiciele samorządu. Nie zabraknie również ekologicznego akcentu – na paradzie pojedzie jedyny w powiecie elektryczny autobus, który służy do szkolnych przewozów w gminie Godzianów.

Gminę Słupia reprezentować będą uczniowie szkół w Winnej Górze i Słupi, a także Zespół Ludowy Ziemia Słupiecka, który w tym roku święci triumfy na wielu konkursach oraz przedstawiciele samorządu. To doskonała okazja do zaprezentowania bogactwa tradycji kulturowych oraz zaangażowania społeczności lokalnej.

Gminę Bolimów reprezentować będą uczniowie Zespołu Szkół, którzy tego dnia wystąpią w galowych mundurach, to szkoła mundurowa, która w tym roku może się pochwalić znakomitym poziomem naboru. Oprócz uczniów w paradzie zobaczymy orkiestrę dętą, która przygotowała niezapomniany występ. Również przedstawiciele samorządu Bolimowa wezmą udział w paradzie, co pokazuje, że wspólnota jest sercem naszej gminy.

Bartosz Nowakowski, Beata Pierzchała

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Dawnego dworku już nie ma. Pozostało kilka ścian

Pewna wygrana Unii z Mszczonowianką

Skierniewicki Plener Filmowy: kino objazdowe...

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Duże sukcesy pływaków UKS Nawa podczas...

Pościg ulicami Skierniewic

Ochłoda w cieniu tropików

Ważą się losy Dariusza Guzka. Kiedy będą...

Gospodarz stratowany przez byka nie żyje