Uroczyste otwarcie Targów Ogrodniczo-Rolnych (16.09).

Uroczyste otwarcie Targów Ogrodniczo-Rolnych (16.09). (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Smaczny souvenir ze święta w postaci wisienki skierniewickiej powstał specjalnie z okazji 46. edycji Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw. Swoją prapremierę przekąska miała podczas dorocznego Festiwalu Roślinożercy i zyskała uznanie chef’a kuchni Macieja Kuronia. Owoc spróbowało ok. 3 tys. skierniewiczan. Reklamacji nie było.

Czekamy, aż wisienka trafi na rynek, do sprzedaży, na razie serwują ją twórcy – naukowcy Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.

– Wisienka skierniewicka to suszony owoc, uszlachetniony sokiem z jabłek. Jestem przekonana, że trafi w gust poszukujących kulinarnych doznań – mówi prof. Dorota Konopacka, dyrektor ośrodka naukowego. Podczas otwarcia Targów Ogrodniczo-Rolnych (16.09) w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji prof. Konopacka poinformowała o produkcie. Dyrektor mówiła również: – Jestem dumna, że samorząd  miasta i województwa może wzmacniać region, czerpiąc z dorobku  i osiągnięć IO-PIB. W zeszłym roku, podczas święta osada pałacowa instytutu została przez pana marszałka Grzegorz Schreibera wyróżniona statuetką  Łódzkie Ogrody Polski. To zainspirowało  mnie i moich pracowników do tego, by otworzyć wnętrza zabytkowe dla skierniewiczan -- dyrektor IO zaprosiła do zwiedzenia  pałacu.

Wszak uroczystość otwarcia targów nie była najlepszą okazją, jednak warto w tym miejscu przypomnieć o projekcie IO-PIB. W osadzie pałacowej przy ul. Konstytucji 3 Maja ma powstać nowoczesne Centrum Rozwoju Nauk Ogrodniczych i Edukacji Ekologicznej, w skrócie nazywane skierniewickim Centrum Kopernik.

– Mamy ambitne plany wobec osady pałacowej. Chcemy, aby stała się miejscem wartościowym dla mieszkańców i przyciągającym gości z najważniejszych ośrodków naukowych w Europie – powiedziała w rozmowie z „Głosem” prof. Konopacka.

Idea projektu najbliższa jest instytucji, która już istnieje – Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, z tą różnicą, że skierniewicka ekspozycja dotyczyć będzie roślin i produkcji żywności oraz zasad poszanowania środowiska. Inwestycja ma być zrealizowana z regionalnych funduszy.

W CRNOEE mają być wykorzystane innowacyjne rozwiązania interaktywne. Na terenie osady pałacowej powstaną wystawy analogowe i multimedialne, ogrody i warzywniki prezentujący dorobek odmianowy IO. Osada ma się zamienić w miejsce wypoczynku i zdobywania wiedzy. Jej zasoby będą dostępne dla mieszkańców, wiedza – dla młodzieży, a infrastruktura – dla gości z kraju i zagranicy. To oni mają popularyzować wiedzę o zdrowym żywieniu i sprawić, że w do Skierniewic przyjadą młodzi ludzie, aby kształcić się w tej dziedzinie.

– Chcemy mówić m.in. o tym, że jedzenie owoców i warzyw ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Planujemy przekształcić poszczególne oficyny w interaktywne muzeum ogrodnictwa, poświęcone różnym gatunkom uprawowym – mówi Dorota Konopacka.

Budynek główny – wnętrza Pałacu Prymasowskiego mają być udostępniane zwiedzającym, część zostanie wykorzystana do celów konferencyjnych.

O doskonałej współpracy IO-PIB z samorządem regionu podczas uroczystości otwarcia Targów Ogrodniczo-Rolnych mówił w Skierniewicach marszałek Grzegorz Schreiber. Samorządowiec podziękował również, obecnym na uroczystości członkom rodziny twórcy polskiego sadownictwa, prof. Szczepana Pieniążka.

Samorządowiec ogłosił również realizację szczególnego projektu.

– Postanowiliśmy święto obdarzyć symbolem. W Ośrodku Elitarnego Materiału Szkółkarskiego (OEMS) w Prusach powstała nowa, specjalnie na nasze zlecenia, odmiana jabłoni. Jest dwukolorowa, dwuodmianowa. Szukamy nazwy dla naszego drzewka i owocu. Czekamy na propozycje ze strony mieszkańców – ogłosił w Skierniewicach marszałek.

Prezydent Krzysztof Jażdżyk, otwierając targi, podkreślał, że impreza jest nie tylko przestrzenią prezentacji tradycyjnych produktów i osiągnięć rolnictwa. „To także miejsce, gdzie prezentowane są najnowsze osiągnięcia i innowacje w dziedzinie ogrodnictwa i rolnictwa. Rolnicy i ogrodnicy mają okazję wymieniać się doświadczeniami, zapoznać się z nowymi technologiami oraz znaleźć inspirację do rozwoju swoich gospodarstw”.

W otwarciu targów udział wzięła m.in. Emilia Mroczkowska, córka prof. Szczepana Pieniążka z rodziną, parlamentarzyści — poseł Anita Sowińska, posłowie -- Antoni Macierewicz, Grzegorz Wojciechowski, senator Rafał Ambrozik, doradca Prezydenta RP, radny sejmiku Paweł Sałek, radna województwa Ewa Wendrowska, wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 14

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Rita 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Te Targi Ogrodnicze-Rolnicze odbywają się w Ukraini? Czy Instytut Sadownicta został tam przeniesiony? Czy Ci oficjele otwierający tradycyjną już uroczystość reprezentują inny kraj na naszej ziemi i rolnictwo innego kraju? Czy w związku z tym można tam nabyć polskie warzywa i owoce czy ukraińskie? Czy ci Państwo prezentują tam i zachwalają również do spożycia ukraińskie zboże techniczne, nie mieszczące się w żadnych normach? Czy w obliczu nałożenia embarga na polskie warzywa i owoce oraz pozwania Polski przez Złe-nskiego i Szmychala do Światowej Organizacji Handlu nie jest Państwu porostu wstyd, że reprezentujecie wrogie i konkurencyjne dla nas państwo na tradycyjnych polskich Targach Owocowo-Warzywnych? Nie czujecie Państwo w związku z tym niesmaku, jawnej niewdzięczności i bycia cynicznie wykorzystanym do promocji rolnictwa nieprzyjaznego nam kraju? Może warto nareszcie przejrzeć na oczy i nie brnąć jak głupiec i ślepiec dalej w tę rolę? Proszę reprezentować polską rację stanu, za

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kuba 0 2 miesiące temuocena: 100% 

  Motywy Ukraińskie na święcie wprowadził wybraniec narodu Duda. Następnie pojechał do większego miasta Nowego Yorku by tam reprezentować interesy obcego państwa ze wstydliwymi dla narodu skutkami. Rozdał uzbrojenie i kasę i został goły i wesoły.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~xxx -1 2 miesiące temuocena: 100% 

  gdzieś tam widziałem Razem Dla Sitwy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Wywołał fałszywy alarm w skierniewickim szpitalu

Mikołajkowy marsz coraz liczniejszy

Porwali kobietę. Po kilku godzinach zostali...

Łódzkie na plus

Tu się gra dla bezdomniaków

Biurowiec Zatry zostanie wyburzony

457 podpisów pod petycją przeciwko budowie wieży...

Morsowali i "przełamywali lody", żeby zachęcić...

ŁÓDZKIE NA PLUS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA