Miejsce: Skierniewice

Data rozpoczęcia: 15.10.2023

Data zakończenia: 12.11.2023

Na początek wiedeńskie klimaty. Gdzie potrzebny bilet

(fot. arch)

Organizatorzy jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w roku Festiwalu Muzyki Romantycznej, coraz wyżej stawiają sobie poprzeczkę. Festiwal rozpocznie się 15 października. Jak zdradzają organizatorzy imprezy –  „jedynym powodem jest to, że muzycy z Wiednia (Vienna Classic Trio), którzy wystąpią na koncercie inauguracyjnym, nie mogą przyjechać do nas w listopadzie”.

Koncert 15 października – otwierający festiwal – wymaga kupienia biletu, odbędzie się w pięknej pałacowej sali biblioteki Instytutu Ogrodnictwa-PIB, która znakomicie nadaje się do słuchania muzyki Mozarta i węgierskiego kompozytora Ernsta Dohnanyiego.

– Program Festiwalu jest bardzo zróżnicowany. Staramy się, żeby przynajmniej jeden z koncertów miał lżejszy charakter, stąd ponowne zaproszenie muzyków Filharmonii Narodowej, tym razem z programem Bach i Wodecki. Pamiętamy, że Zbigniew Wodecki śpiewał „Zacznij od Bacha”, ale może nie wszyscy wiedzą, że był znakomitym skrzypkiem, który przez kilka lat grał w orkiestrze symfonicznej i kameralnej – mówi Izabela Przecherska-Banaszczyk, dyrektor artystyczna festiwalu. – Bach to barok, ale kompozytorzy romantyczni też zaczynali od Bacha. Chopin go uwielbiał, znał na pamięć wszystkie preludia i fugi mistrza z Lipska. Warto podkreślić, że w tym koncercie wystąpią też wokaliści: sopranistka Elwira Siedlecka-Kosińska i tenor Marcin Jajkiewicz.

Inauguracja listopadowej części imprezy odbędzie się w Dworku Konstancji. Zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina w jazzowym opracowaniu na skrzypce, gitarę i kontrabas. Koncertowi towarzyszyć będzie prelekcja Agnieszki Jelonkiewicz, historyczki sztuki oraz ekspertki od historii mody. Prelekcja zatytułowana jest "Chopin, miłość, muzyka i moda".

W tym roku przypada 190 rocznica urodzin Johannesa Brahmsa i stąd na festiwalu koncert poświęcony twórczości jego oraz jego starszego przyjaciela Roberta Schumanna. Dyrektor artystyczna festiwalu składa rekomendacje: – Godny uwagi jest udział w koncercie Marcina Zdunika (9.11, bilety, przyp. red.), jednego z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów, zwycięzcy niezwykle renomowanego konkursu im. Witolda Lutosławskiego oraz Międzynarodowego Forum Młodych Wykonawców w Bratysławie organizowanego przez Europejską Unię Radiową. Myślę też, że wielu zachwyci śpiew sopranistki Joanny Nawrot, która wykona pieśni Brahmsa i Schumanna.

W tegorocznym Festiwalu nie zabraknie oczywiście koncertu młodych artystów ze szkół muzycznych regionu łódzkiego.  11 listopada w Muzeum Historycznym zagra pianistka Joanna Sochacka, laureatka międzynarodowych konkursów, związana zawodowo z Łodzią i Wiedniem, która wykona utwory m.in. Chopina, Ravela i — co wydaje mi się szczególnie ciekawe — Fanny Mendelssohn-Hensel, czyli siostry słynnego kompozytora Feliksa Mendelssohna. Koncert jest biletowany.

W niedzielę 12 listopada odbędą się dwa koncerty – „Bach i Wodecki” (biletowany) oraz koncert zespołu Atom String Quartet i młodych muzyków z Filharmonii Szczecińskiej (wymagane bilety).

– Jestem ogromnie zadowolona, że udało się zorganizować ten koncert. Projekt muzyczny zrodził się w pandemii. Są to pieśni Mieczysława Karłowicza przekomponowane przez muzyków z Atom String Quartet i pięknie zaaranżowane na oktet, czyli zespół ośmioosobowy złożony w tym wypadku z kwartetu smyczkowego i kwartetu instrumentów dętych drewnianych. Współpraca zaowocowała powstaniem płyty „Karłowicz Recomposed”.

Festiwal Muzyki Romantycznej został ponownie objęty patronatem Prezydenta RP.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Tańsze bilety do kina. Miasto dofinasowało...

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na kolejną...

Wygraj VOUCHER na FESTIWAL SZTUKI ILUZJI!

Łódzkie na plus

Sobótkowa noc w Batorówce

Noc Świętojańska w Makowie

XIII Plażowy Piknik Rodzinny "Zalewaya":...

Nad Zalewem Zadębie w Skierniewicach odbędzie...

Rodzinny Poranek w Kinie: „Wielka przygoda...