Starbacicha na finiszu. Mieszkańcy odetchną

Na jakim etapie jesteśmy, ile to jeszcze potrwa i jakiego efektu można się spodziewać? To trzy pytania, które zadają mieszkańcy ul. Starbacicha. Naczelnik wydziału dróg Zbigniew Zagawa mówi: – Kierownik robót zadeklarował, że za dwa tygodnie wykonawca położy ostatnią warstwę nawierzchni na ul. Starbacicha. Do 20 października zostaną również skończone prace przy budowie chodników wzdłuż ulicy (odc. Do ul. Sybiraków).

Ruszyły prace na Starbacisze, na odcinku za ulicą Sybiraków. Tu nawierzchnia będzie położona z kostki betonowej. Boczne uliczki, odchodzące od ul. Starbacicha nie są objęte projektem modernizacji. Właściciele nieruchomości intensywnie rozbudowującego się osiedla  będą musieli na inwestycje jeszcze poczekać. Najważniejsze, jak podkreślają urzędnicy, jest to, że w głównej drodze znajdują się już media. Dobiegają końca prace związaną z kanalizacją deszczową i sanitarną.

– Sieć główna został położona tak głęboko, by w przyszłości nie było problemu z podłączeniem się nowych sieci. Niestety przez dłuższy czas mieszkańcy po każdym większym deszczu sygnalizowali, że ulica zamienia w błoto. Prosiliśmy o cierpliwość, mówiliśmy o trudnościach związanymi z prowadzonymi tu pracami – tłumaczy prezydent Krzysztof Jażdżyk.

– Koło 20 października planujemy  położyć warstwę ścieralną na odcinku  od Sybiraków do Armii Krajowej. W późniejszy terminie rozpoczniemy nasadzenia. Zarówno drzewa, jak i rośliny niskie zostaną posadzone wzdłuż chodników – mówi  Michał Potocki, kierownik budowy PRDiM Piotrków Trybunalski. – Na czas układania  warstwy bitumicznej, ten jeden dzień,  droga będzie zamknięta. Mieszkańcy zostaną poinformowani z wyprzedzeniem o utrudnieniach z wyprzedzeniem. Dotychczas mieszkańcy ul. Starbacicha ze zrozumieniem odnosili się do naszych próśb, dziękowali za dobrą komunikację – dodaje Michał Potocki.

Urzędnicy podkreślają – w tej części miasta w ostatnich miesiącach prowadzone są równocześnie dwie inwestycje – jedna związana z budową kanalizacji sanitarnej i deszczowej na osiedlu. Inwestorem jest spółka Wodociągów i Kanalizacji Wod-Kan i druga – drogowa, której realizację nadzoruje i fundusze na ten cel wykłada urząd miasta.

– 3 sierpnia miasto przejęło tę drogę i w ciągu dwóch miesięcy zaawansowanie prac jest naprawdę więcej niż dobre – podkreśla naczelnik Zagawa.

Spółka Wod-Kan ma jeszcze dwie przepompownie  do zakończenia. Będą umieszczone w pasie zieleni przy ul. Armii Krajowej, zatem kierowcy nie odczują niedogodności.

– Nie będziemy rozkopywać drogi. Prace nie utrudnią życia mieszkańców osiedla ani zmotoryzowanych – zastrzega Jacek Pełka, prezes spółki Wod-Kan.

Trudności związane z częścią „mokrą” projektu najlepiej pokazują zdjęcia, wciąż niezaktualizowane na geoportalu. Osiedle przy ul. Starbacicha oraz budynki przy drogach wzdłuż tej ulicy powstały na terenie podmokłym.

Funkcja w mapach Google, która umożliwia przeglądanie poszczególnych miejsc z poziomu ulicy – Street View (zdjęcia są z lipca 2012 r.) pokazuje, że na ściernisku pobudowano w ostatniej dekadzie kilkadziesiąt domów. Odwodnienie terenu było wyzwaniem dla prywatnych inwestorów, okazało się również dużym problemem dla kopiących kanalizację. Rury ułożono w wykopach niemal 10 metrów – mówi prezes komunalnej spółki Wod-Kan.

Zgodnie z umową na zakończenie prac drogowych w czterech ulicach w mieście – Miedniewicka, Działkowa, Sybiraków oraz Starbacicha firma PRDiM z Piotrkowa Trybunalskiego ma czas do końca marca.

– Oczywiście, że plac budowy oddamy dużo wcześniej – zastrzega Potocki.

Po zakończeniu inwestycji ulice zyskają infrastrukturę podziemną, nowe asfaltowe jezdnie, chodniki, zjazdy do posesji, rowy odwadniające oraz oświetlenie. Na każdej z nich planowane są również zieleńce, zostanie wykonane stosowne oznakowanie drogowe. Zlecono przebudowę wodociągów, sieci gazowej, elektroenergetycznej, teletechnicznej, które kolidują z realizowanym projektem.

Dodatkowo na ulicy Miedniewickiej, Działkowej i Starbacicha pojawią się wyniesione, zbudowane z kostki betonowej skrzyżowania. Przy Miedniewickiej powstaną perony autobusowe i zatoki postojowe. Tam także oraz na ulicy Działkowej, wybudowana zostanie asfaltowa ścieżka pieszo-rowerowa z – zgodnie z życzeniem mieszkańców – wjazdami na posesji z betonowej kostki.

– To rozwiązanie, zdaniem mieszkańców, spowolni ruch zwłaszcza właścicieli elektrycznych hulajnóg – słyszymy w ratuszu.

Całkowity koszt zadania to ponad 33,5 mln zł, z czego rządowe dofinansowanie wynosi 28,5 mln. Inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. z Piotrkowa Trybunalskiego. Według umowy zawartej z wykonawcą całe zadanie powinno zostać ukończone do końca marca przyszłego roku.

 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~wyborca 0 6 miesięcy temu

  A co z nielegalnym wysypiskiem odpadów budowlanych, które zostało Panu Jażdżykowi zgłoszone? Jakieś kroki?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Działkowiec -1 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Na ulicy Działkowej już dawno leży warstwa ścieralna. I co...? Same muldy! Przy studzienkach asfalt sfalowany, że najlepiej jechać drugą stroną jezdni gdzie jest jako tako.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kevi -2 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Do Samiec Alfa Firma PRD-M która realizuję część drogową, jest na ulicy Starbacicha od sierpnia 2023. To jak hałasuję od roku???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Samiec Alfa -3 8 miesięcy temu

  Mnie nie interesuje, która firma jest od kiedy. Z całym remontem ******** się od zeszłej zimy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Samiec Alfa -4 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Nie tylko mieszkańcy ul. Starbacicha odetchną. Wykonawca tej inwestycji od roku raczy nas mieszkańców bloków znajdujących się w bliskiej odległości od tej zacnej inwestycji hałasem. Praca koparek, zagęszczarek, szlifierek. Takiej dawki hałasu mieszkańcy już dawno nie dostali. A to wszystko dla dobra mieszkańców i podwyższenia cen działek na ul. Starbacicha. Ale już wiemy dlaczego prezydent o to nie zadbał. Jażdżyk zbyt mocno był zajęty skręcaniem w stronę PiSu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Tańsze bilety do kina. Miasto dofinasowało...

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na kolejną...

XIII Plażowy Piknik Rodzinny "Zalewaya":...

Nad Zalewem Zadębie w Skierniewicach odbędzie...

Rodzinny Poranek w Kinie: „Wielka przygoda...

Ponad 8 tysięcy skierniewickich uczniów w piątek...

Po intensywnym weekendzie harcerze udają się na...

Premiera spektaklu grupy teatralnej Com.pl.ex

Dyskusyjny Klub Filmowy: film dokumentalny "Cztery...