Opłaty za żłobek od nowego roku w górę, a i tak w mieście najtaniej

W listopadzie (30.11) pod obrady rady miasta trafi projekt uchwały w sprawie podwyżki opłat za pobyt dzieci w miejskim żłobku. Zmienione stawki mają obowiązywać od nowego roku. Stawka zasadnicza za miesiąc wynosić będzie 679 zł (dodatkowa opłata za wydłużony pobyt dziecka w żłobku ponad 10 godz./dziennie wyniesie 20 zł za każdą rozpoczętą godzinę opieki).

W uzasadnieniu do projektu czytamy: „Konieczność podniesienia wysokości opłat za pobyt dziecka w żłobku miejskim i opłaty za wyżywienie dziecka, wynika z analizy istotnych czynników, w szczególności stałego wzrostu wydatków na żłobek, jaki występował w ostatnim roku, spowodowany m.in. wzrostem cen towarów i usług mającym wpływ na koszt mediów oraz produktów żywnościowych itp.”

Dziś miesięczna opłata za pobyt dziecka w miejskim żłobku wynosi 13 proc. minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, po podwyżce wyniesie 16 proc.

W 2023 roku minimalne wynagrodzenie za pracę brutto to 3 490 brutto zł (od 1 stycznia) i 3 600 zł brutto (od 1 lipca). W 2022 roku – 3 010 zł brutto. Urzędnicy tłumaczą – nawet gdyby opłat za pobyt dziecka w miejskim żłobku procentowo nie podnosić, stawka i tak uległaby zmianie, od 1 stycznia bowiem minimalne wynagrodzenie w kraju wzrośnie do 4 242 zł brutto.

Patryk Brytan ze Skierniewic napisał do redakcji: – Przypomnę tylko, że pracownikowi na minimalnej krajowej nie wpłynie na konto kwota brutto a netto, w wysokości trochę ponad 3 tys. zł. Jedną trzecią zarobków będzie musiał wpłacić na żłobek (…) Tak wiem, że zaraz będzie 800+, tylko to jest jakaś błędna spirala, której końca nie widać i nikt nie chce jej uciąć łba – skarży się ojciec.

Skierniewiczanin liczy, że łączny koszt pobytu dziecka w żłobku to niemal 900 zł (łącznie z opłatami za posiłki). Alert brzmi poważnie, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Teoretycznie dziś miesięczna opłata za pobyt dziecka w żłobku w Skierniewicach wynosi 468 zł. Teoretycznie, bo rodzice mogą złożyć do ZUS wniosek o świadczenie, które nazywa się „dopłatą do żłobka” i wynosi 400 zł. Wówczas rodzic faktycznie płaci 68 zł (bez opłaty za posiłki, o tym niżej). Ewentualnie jest możliwość skorzystania z tzw. kapitału opiekuńczego, który wynosi 12 tys. zł (wypłata rok po 1 tys. zł lub przez dwa lata po 500 zł) i znów obciążenie rodzica wcale faktycznie nie równa się 13 proc. najniższego wynagrodzenia brutto.

Nie jest również prawdą, że rodzic płaci za posiłki dziecka w żłobka, niezależnie od tego, czy maluch danego dnia jest w placówce, czy nie. Dyrektor „Iskierki” Marzena Krawczyk informuje – dzienna opłata za wyżywienie obecnie wynosi 8 zł (po nowym roku 10 zł) i obciążamy ją tylko, gdy dziecko przebywa danego dnia w placówce. Pytana o planowany wzrost opłat dyrektor odpowiada: – Nie prowadzimy działalności komercyjnej. Opłaty wnoszone przez rodziców są dochodem miasta, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, czy faktycznie pokrywają koszt funkcjonowania placówki.

Prezydent Krzysztof Jażdżyk mówi: – Jesteśmy zmuszeni do urealnienia stawek. Ostatecznie decyzja o podwyżce wynika wyłącznie z drastycznego wzrostu kosztów utrzymania żłobka w minionym roku. Chcę zwrócić uwagę, że instytucje takie, jak żłobek są w 100 proc. finansowane z budżetu miasta. Samorząd, podobnie, ja wszystkie rodziny, nie tylko w Skierniewicach, dotkliwie odczuł w tym roku wzrost kosztów – energii elektrycznej, ciepła, artykułów spożywczych, miasto musi również zabezpieczeń płace pracowników. Nie do przyjęcia rozwiązaniem byłoby obniżenie standardu funkcjonowania placówki. Rozumiem ewentualne niezadowolenie rodziców, ale chcę zwrócić uwagę, że w Skierniewicach utrzymujemy opłaty na nieporównanie niskim w stosunku do innych samorządów, poziomie.

Na pytanie o argument podnoszony przez skierniewiczanina, że w Warszawie rodzice w ogóle nie wnoszą opłat za pobyt dzieci w żłobkach, prezydent Jażdżyk odpowiada: – Na szczęście w Skierniewicach nie trzeba łączyć planu posiadania dziecka z zapisem planowanego potomka do żłobka. Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że miasto stołeczne jest jedynym w kraju, które wprowadziło tzw. bon żłobkowy, jedynym kosztem ponoszonym przez rodziców jest koszt wyżywienia. Żadnego innego samorządu w kraju na to nie stać. Nie jestem politykiem, jestem samorządowcem, który dba o interesy mieszkańców Skierniewic. Dziś nie możemy zrezygnować z opłat, robimy natomiast wszystko, by wszyscy rodzice mogli posłać dzieci do żłobka zapewniającego najlepszą opiekę.

Sprawdziliśmy opłaty w żłobkach w okolicy

Gminny Żłobek w Makowie
- opłata miesięczna (bez zniżek i bez wyżywienia) – 698 zł
- stawka za pobyt dziecka przekraczający 10 godzin dziennie – 10 zł za każdą godzinę
- opłata za wyżywienie (dzienna) – 9 zł
godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 7-17

Godzianowski Klub Malucha
- opłata miesięczna (bez zniżek i wyżywienia) – 648 zł
- opłata za wyżywienie (dzienna) – 15 zł
godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 7-17

Gminny Żłobek w Głuchowie
- opłata miesięczna (bez zniżek i bez wyżywienia) – 360 zł
- opłata za wyżywienie (dzienna) – 9 zł
godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 7-17

Niepubliczny Żłobek „Dębowe misie” w Dębowej Górze
- opłata miesięczna – 1 050 zł
- opłata za wyżywienie (dzienna) – 15 zł
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 7-17

Żłobek Miejski z Oddziałami Integracyjnymi „Tuptuś”
- opłata miesięczna (bez zniżek i bez wyżywienia) – 468 zł
- stawka za pobyt dziecka przekraczający 10 godzin dziennie – 20 zł za godzinę
- opłata za wyżywienie (dzienna) – 8 zł
godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 6.30-16.30

 

 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Mieszkaniec 0 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Żłobek za darmo/za symboliczne 100 zł, dla tych, którzy chociaż od kilku lat są zameldowani w mieście i płacą tutaj podatki. Walczcie z odpływem mieszkańców i przyciągajcie nowych młodych ludzi. Podobnie darmowa komunikacja mogła by być tylko dla mieszkańców, żeby wyeliminować korki i problemy z parkowaniem. Jak już mam płacić podatki, to nie na jakieś wymyślone inwestycje, tylko na poprawę życia swojego i najbliższych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Pościg ulicami Skierniewic

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Biblioteka ma swoją łąkę kwietną

Znamy gwiazdy. W tym roku scena Święta Kwiatów...

To będzie fantastyczny weekend w Skierniewicach

Sportowa rywalizacja integruje społeczność VEKA...

Połączyli kropki, żeby przełamać stereotypy i...