Do wiosny lekkoatleci w Skierniewicach dostaną zmodernizowany obiekt

(fot. Mariusz Jaworski)

Prezydent Krzysztof Jażdżyk zapowiedział – na początku roku ruszy remont obiektów lekkoatletycznych na osiedlu Widok.

Koszt inwestycji – wpisane do planu wydatków na rok przyszły  to 3 mln zł, termin realizacji – „przed rozpoczęciem wiosennej rundy zawodów sportowych” – odpowiadają na pytania o szczegóły inwestycji urzędnicy.

– Naturalnie, jestem zwolennikiem budowy nowego (pełnowymiarowego, przyp. red.) obiektu lekkoatletycznego w Skierniewicach. Mam natomiast świadomość, że w tej chwili miasto  nie ma odpowiedniej nieruchomości, na której mógłby powstać  stadion – mówi Jolanta Barska, prezes Klubu Sportowego VIS.

Ratusz oszczędnie wypowiada się na temat scenariusza budowy nowego obiektu. Prezydent miasta potwierdza natomiast: – Najlepszym rozwiązaniem byłaby  inwestycja w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu sportowego (basen, lodowisko, korty, zaplecze sportowe) przy ulicy Sobieskiego. Inwestycja została wpisana do budżetu na rok przyszły.

Bezpośrednie sąsiedztwo, o którym mówi samorządowiec, jak zajrzeć na geoportal, to ziemia należąca do instytutu Ogrodnictwa-PIB.

– To byłoby optymalne rozwiązanie. Sportowcy mogliby korzystać z infrastruktury, która zostanie stworzona przy okazji budowy basenu – szatnie, siłownie, odnowa. Obiekt dysponowałby pełną infrastrukturą, umożliwiająca w przyszłości organizację imprez sportowych. Chodzi o dojazdy, parkingi. Dodatkowym argumentem, po które sięgamy z prezydentem to choćby fakt infrastruktury, zostanie zbudowana, bo obsłużyć kompleks basenów, podłączenie do niej obiektu lekkoatletycznego nie byłoby problemem, przede wszystkim – w porównaniu do lokalizacji w innej części miasta pozwoliłoby to znacznie obniżyć koszt i czas realizacji zadania – nie ukrywa zadowolenia z rozmów Jolanta Barska.

Jolanta Barska przyznaje: –  Zarząd naszego klubu, jak inne stowarzyszenia sprzeciwiliśmy się projektowi budowy bieżni 400 m  (po skosie) przy szkole, ale projekt modernizacji jest optymalnym rozwiązaniem, które bardzo nas cieczy.

–  Uzgodniliśmy plan działania na najbliższe miesiące. Obiekt przy ulicy Tetmajera zostanie wyremontowany  – wymieniona nawierzchnia na nowy tartan, będą zrobione nowe skocznie, tory wyposażone zostaną w elektronikę, zasilaną z sieci  – mówi Barska.

Do argumentów przemawiających za pilności realizacji zadania w ostatnim czasie doszedł jeszcze jeden – prestiżowy.  Rzecz nie w tym, że miasto zakończyło inwestycję przy ul. Pomologicznej (nowoczesny stadion piłkarski, który w przyszłości ma również służyć za arenę widowiskową), ale wydarzenie, które gospodarzy tegorocznej Licealiady w Skierniewicach przygarbiło – młodzież startująca w zawodach z Łowicza i Kutna, co najmniej z drwiną wypowiadała się na temat nawierzchni, która nosi ślady „ruchów tektonicznych”, a głębokość tartanu kazała zawodnikom odkręcić kolce w butach. Żeby tego było mało – mistrz Europy ze Skierniewic, choć po powrocie do Skierniewic przyjął gratulacje prezydenta miasta i z radością odebrał nowoczesne buty, to wykorzystać ich na bieżni w Skierniewicach nie może.

Dosyć złośliwości, czy jak kto woli – argumentów na rzecz kolejnej inwestycji w mieście, tym razem w lekkoatletów.

Urzędnicy mówią – projekt zostanie skonsultowany przez środowisko. Nie podejmiemy decyzji odnośnie do remontu (dziś) i budowy (w przyszłości) obiektu lekkoatletycznego bez opinii i uwag ze strony środowiska – przyszłych użytkowników obiektu.

– Znam obiekty lekkoatletyczne w Polsce, wiem, co się w Polsce i na świecie buduje i nie widzę powodu, by miasto,  nie dysponowało bezpiecznym dla zawodników, profesjonalnym torem – mówi Barska. – Mam w ratuszu partnera, mamy jako środowisko deklarację, że modernizację samorząd skończy na wiosnę.

Dziś sąsiedni Maków stał się wyrzutem sumienia dla miasta – tam na treningi jeżdżą nasi członkowie kadry narodowej. Na obiekcie w Skierniewicach dziś nie mogą trenować.

Środowisko przypomina – budowa obiektu nie oznacza wyłącznie wydatków. Dziś właściciele nowoczesnych stadionów lekkoatletycznych zarabiają. Wszystko to kwestia przyjętego modelu biznesowego. Miasto nie może zapominać o kapitale, który dostało w prezencie – położenie między Łodzią a Warszawą. Wynajęcie stadionu na treningi to minimum kilka tysięcy złotych, w przypadku organizacji zawodów sportowych budżet udaje się zwielokrotnić. Warunek – miasto musi mieć obiekt pełnowymiarowy z certyfikatem Polskiego Związku Lekkoatletycznego – słyszymy.

Prezydent Jażdżyk odpowiada – przestajemy dyskutować, działamy.

A CO Z BASENEM?  Budowa kompleksu basenów przy ul. Sobieskiego wpisana do planu finansowego miasta na 2024 rok

Koszt budowy kompleksu przy ulicy Sobieskiego  to w sumie ok. 90 mln zł. Inwestycja podzielona zostanie na etapy. Zgodnie z przyjętym harmonogramem – czas realizacji zadania to 3 lata.

30 mln zł przed wyborami trafiło do miasta na realizację tego zadania z rządowych funduszy. 30 mln zł z BGK pozwolą rozpocząć inwestycję – zapewnia rartusz.

Koncepcja budowy przy ul. Sobieskiego centrum sportu zakładała budowę 25-metrowej pływalni, 10 torów, 8 sportowych i 2 treningowe oraz duża strefa rekreacyjna. Kompleks uzupełni lodowisko dzielone sezonowo z kortami tenisowymi. Budowa miała trwać 3 lata. Prezydent miasta ogłosił – chcemy w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu postawić stadion lekkoatletyczny.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Antek 0 3 miesiące temu

  To świetna inwestycja dla naszego miasta. Cieszę się, że włodarze podjęli decyzję o modernizacji obiektów lekkoatletycznych na osiedlu Widok. To krok w dobrym kierunku i dowód na to, że obecny prezydent aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w Skierniewicach. Mam nadzieję, że ta modernizacja przyczyni się do poprawy warunków treningowych dla lokalnych lekkoatletów i zwiększy prestiż naszego miasta w świecie sportu. Oczekuję, że ten remont zostanie zakończony przed wiosenną rundą zawodów sportowych, co pozytywnie wpłynie na naszych sportowców. Działamy razem!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Robert -1 5 miesięcy temuocena: 100% 

  A czy w ramach takiej inwestycji pomyślał ktoś o miejscach parkingowych? Teraz to każda impreza na tym obiekcie powoduje to, że mieszkańcy okolicznych bloków nie mają możliwości zaparkować pod swoim mieszkaniem. Wszystkie okoliczne parkingi i drogi dojazdowe stają się publicznym parkingiem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~WP -2 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Ja proponuje aby taki kompleks sportowo - rekreacyjny wybudować na obecnym poligonie a nie jakieś magazyny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pawlo -3 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Ma Pan rację

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Matczyne historie z Klubu Seniora "Ustronie": od...

Skierniewickie Juwenalia: miasto w rękach...

Druga edycja akcji „Badamy nie tylko mamy” w...

Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w...

XVII Turniej Tańca „Tańczący Brzdąc 2024 -...

Uczniowie II i III klas zmierzyli się w konkursie...

Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w...

189 prac wpłynęło w tym roku na skierniewickie...

Projekt "Połącz Kropki" - twórcza integracja w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA