Złota sztafeta UKS Nawa. Dla podopiecznych Marcina Sarny i Artura Zakrzewskiego to czwarte złoto mistrzostw Polski w ciągu trzech ostatnich lat, pierwsze wywalczone w krótkim basenie. (fot. UKS Nawa)

Za nami ostatnie juniorskie mistrzostwa Polski w pływaniu. W dwóch arenach w weekend (15-17.12) trwały krajowe czempionaty, 16-latkowie startowali w Bydgoszczy, a 17-18-latkowie w Olsztynie. Już pierwszego dnia reprezentanci UKS Nawa zdobyli 2 medale. Łącznie zgromadzili ich 6., dominując w stylu grzbietowym.

W Bydgoszczy podczas Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich znakomicie na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym wypadła Zuzanna Denisiewicz. Podopieczna trenerów Marcina Sarny i Artura Zakrzewskiego wygrała poranne eliminacje z czasem 2:16.33. W finale rekord życiowy 2:12.70 dał Zuzi złoto, a wyścig był jej popisem. Prowadziła po kilkudziesięciu metrach, z każdą długością powiększając przewagę nad rywalkami. Medale najlepszym wręczali trenerzy najszybszej grzbiecistki w Polsce wśród 15-latek Marcin Sarna i Artur Zakrzewski.

Drugi medal, trochę niespodziewanie, wywalczyła sztafeta dziewcząt na dystansie 4x200 metrów stylem dowolnym. Płynące na skrajnym torze reprezentantki UKS Nawa stoczyły pasjonującą walkę o brąz z UKP Unią Oświęcim. Drużyna w składzie: Hanna Pietrzyk, Pola Drążkiewicz, Zuzanna Denisiewicz i Oliwia Zakrzewska mogła cieszyć się z wywalczonego medalu. Czas brązowej drużyny to 8:38.87. Zwyciężczynie z Lublina przepłynęły dystans w 8:30.98, wicemistrzynie z Wrocławia w 8:37.16.

Drugiego dnia mistrzostw spełniły się marzenia Inez Sarny, która zdobyła swój pierwszy, indywidualny medal mistrzostw Polski. Już w eliminacjach na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym skierniewiczanka zanotowała drugi czas. W finale potwierdziła formę, a srebro zapewnił wynik 28.97 sek. Poza zasięgiem rywalem była krakowianka Flawia Kamzol (27.78). W finale pływała także Zuzia Denisiewicz, która zajęła 5. miejsce (29.47 sek.).

UKS Nawa w finale 100 metrów stylem klasycznym miał dwie reprezentantki, Hannę Pietrzyk i Pol Drążkiewicz. Hania awansowała do wyścigu o medale z najlepszym czasem eliminacji, ostatecznie zajęła 4. miejsce (czas 1:11.20). Pola była 7. z wynikiem 1:12.68.

Blisko medalu była sztafeta 4x100 metrów stylem dowolnym, w składzie: Hanna Pietrzyk, Oliwia Zakrzewska, Zuzanna Denisiewicz i Inez Sarna. Po trzech zmianach skierniewiczanki plasowały się na 3. pozycji, ostatecznie finiszowały tuż za podium.

Trzeciego dnia mistrzostw skierniewicka ekipa mocno dała znać o sobie. Podopieczni Marcina Sarny i Artura Zakrzewskiego zdobyli trzy kolejne medale. Na najwyższym stopniu podium stanęła Zuzanna Denisiewicz, która bój o złoto w konkurencji 100 metrów stylem grzbietowym stoczyła z klubową koleżanką, przyjaciółką, Inez Sarną. Zwyciężczyni uzyskała czas 1:02.57, srebrna medalistka 1:02.88.

Złoto na dystansie 4x100 metrów stylem zmiennym wywalczyła sztafeta w składzie: Zuzanna Denisiewicz, Pola Drążkiewicz, Oliwia Zakrzewska i Inez Sarna. Czas zwyciężczyń to 4:19.80. Zuzia na pierwszej zmianie popłynęła w tempie na rekord Polski.

Uczniowski Klub Sportowy Nawa w finale na dystansie 200 metrów stylem klasycznym miał dwie reprezentantki, popłynęła Hanna Pietrzyk i Pola Drążkiewicz. Blisko medalu była Hania, która ostatecznie zakończyła start na 4. pozycji z wynikiem 2:34.40 (brąz dał czas 2:34.31). Pola finiszowała na 7. miejscu z rezultatem 2:38.35. Hanna Pietrzyk płynęła także w finale na 100 metrów stylem zmiennym i ukończyła zmagania na 7. miejscu (1:06.95).

W finale A pływała także Oliwia Zakrzewska, która rywalizację na dystansie 200 metrów stylem motylkowym ukończyła na 7. pozycji z wynikiem 2:29.38.

W finale B pływał na 200 metrów stylem klasycznym pływał Sebastian Głowacki, który ostatecznie został 18. żabkarzem w Polsce z wynikiem 2:28.17. W zawodach startował także Michał Brodowski.

W Olsztynie rywalizowali 17. i 18-latkowie z UKS Nawa.

Więcej o startach skierniewickich pływaków w Bydgoszczy i Olsztynie w najnowszym wydaniu (21.12) tygodnika "Głos Skierniewic i Okolicy".