W Skierniewicach uczczono rocznicę wybuchu powstania styczniowego

(Łukasz Saptura)

W poniedziałek (22 stycznia) w Skierniewicach uczczono rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, dyrekcja skierniewickiego szpitala oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Skierniewicach.

Co roku rocznica wybuchu powstania styczniowego obchodzony jest w Skierniewicach pod pomnikiem upamiętniającym ten zryw niepodległościowy i znajdującym się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Lokalizacja kamienia nie jest przypadkowa. W okolicach tego miejsca carskie żołnierze dokonali egzekucji trzynastu powstańców. Partyzanci zostali pojmani po potyczce pod Strzygobą. Jak podkreśla Piotr Paradowski z Muzeum Historycznego Skierniewic okolice miasta zwłaszcza teren leśny po północnej i południowej stronie miasta sprzyjał powstańcom.

- Umożliwiał skryte przeprowadzenie koncentracji oddziałów, przemieszczanie i wyprowadzenie niespodziewanych ataków. Koło Radziwiłłowa organizował się oddział pod dowództwem pułkownika Antoniego Jeziorańskiego. Oddział ten składał się głównie z warszawskiej młodzieży. W szczytowym momencie oddział liczył 375 powstańców uzbrojonych głównie w kosy. Tak uzbrojony brał udział w zdobywaniu Rawy Mazowieckiej.

Następnie uroczystości sprzed pomnika przeniosły się na dwie najstarsze skierniewickie nekropolie, gdzie pochowanych w sumie jest piętnaści osób, które brały udział w powstaniu z 1863 roku.

Na cmentarzu święto Józefa są to: Michał Brzostek, Józef Gogólski, Mateusz Lisiecki, Józef Brzeziński, Józef Gołębiowski, Michał Berkman, Tomasz Budzałek, Antoni Paradowski oraz Leopold Gansner. Na cmentarzu przy kościele świętego Stanisława zostali pochowani: Karol Skarbek-Kozietulski, Henryk Kuszkowski, Ludwik Telesfor Tabaczyński, Karol Saxe. Henryk Krajewski oraz Franciszek Ksawery Binder.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

historia

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

Dzień Zwycięstwa: obchody na cmentarzu świętego...

Genealodzy ze Skierniewic pomagają szukać korzeni

Jak skierniewicki ratusz z bonapartystami rozmawia

U genealogów w poszukiwaniu miłości

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA