Mieszkańcy pytają o schrony w Skierniewicach

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Temat organizacji schronów i przygotowania na czas wojny przestał interesować wyłącznie tzw. preppersów, czy miłośników historii o obronę cywilną pytają mieszkańcy podczas spotkań wyborczych w Skierniewicach.

– Gdy nastał konflikt w Ukrainie, mieliśmy bardzo dużo pytań o schrony, o stan syren. Dziś faktycznie znów odnotowujemy wzmożone zainteresowanie tematem – przyznaje Tomasz Józefiak z referatu zarządzania kryzowego urzędu miasta.

Inwentaryzacja to jedno, stan, w jakim znajdują się obiekty drugie. Odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe w mieście podkreślają – mamy to szczęście, że kiedyś Skierniewice były miastem garnizonowym. Obiekty będące spadkiem po czasach Układu Warszawskiego również znajdują się na mapie dostępnych w mieście schronów. Tomasz Józefiak, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych  przyznaje: – W tej chwili mamy małogabarytowych schronów, ale zewidencjonowane jest w sumie 368 miejsc ukrycia.

Pod koniec lutego wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz  poinformował, że prace nad rozporządzeniem dot. schronów są na końcowym etapie. Przyznał natomiast, że na ten moment „w sytuacji zagrożenia w schronach znajdzie się jednak miejsce jedynie dla 300 tys. mieszkańców Polski”. W miejscach ukrycia, czyli w wyposażonych w najprostszą instalację piwnicach, czy w Warszawie tunelach metra może schronić się 1,1 mln osób.

– Skierniewiczanie, przymierzając ogólnopolskie dane, znajdują się w dużo lepszej sytuacji. Na dzień dzisiejsze przyjmuje się, że 3,5 proc. mieszkańców kraju w razie np. ataku z powietrza ma zabezpieczone schronienie, w przypadku Skierniewic mówimy o 70-80 proc. – podkreśla Józefiak.

Urząd wystąpił do MSWiA o 10 mln zł na doprowadzenie wszystkich obiektów do wymaganych standardów – chodzi o modernizację choćby instalacji elektrycznych, czy wyposażenie obiektów w agregaty prądotwórcze.
Temat organizacji schronów, czy przygotowania na czas wojny przestał interesować wyłącznie tzw. preppersów, o obronę cywilną pytają mieszkańcy podczas spotkań wyborczych w Skierniewicach.
Do niedawna o „odświeżenie” obiektów wojskowych zabiegali miłośnicy historii. Warto przypomnieć choćby projekt muzeum historycznego rekonstrukcji schronu znajdującego się na terenie ogrodu. Na ten cel pozyskano 100 tysięcy zł z budżetu obywatelskiego. W sumie około 50 podobnych, żelbetonowych obiektów wybudowanych zostało w regionie. Były to miejsca zapasowe na wypadek trzeciej wojny światowej, spełniały funkcje schronienia atomowego. Dziś miasto chce je zrekonstruować.

– Gdy nastał konflikt w Ukrainie, mieliśmy bardzo dużo pytań o schrony, o stan syren. Dziś faktycznie znów odnotowujemy wzmożone zainteresowanie tematem – przyznaje Tomasz Józefiak. Kierownik zarządzania kryzysowego informuje, że zgodnie z wytycznymi prezydenta miasta urzędnicy zdecydowali się przeprowadzić kampanię informacyjną w placówkach oświatowych.

Uznaliśmy, że najlepszym takim nośnikiem informacji to są dzieciaki. Przeprowadziliśmy szkolenie kaskadowe dla dyrektorów szkół. Przygotowaliśmy materiały poglądowe – informuje ratusz. Urzędnicy wyszli, skądinąd słusznego założenia, że nawet starsi mieszkańcy nie pamiętają, znaczenia sygnałów ostrzegawczych, tę przekazują w przedszkolach i szkołach.
– Jeśli mówimy o konflikcie zbrojnym, musimy się szykować tak naprawdę na wojnę, która będzie, a niektóra była. Stąd część zaplanowanych wydatków chcemy przeznaczyć na tzw. cyberbezpieczeństwo – mówi Tomasz Jóżefiak. – Chcemy, by mieszkańcy mieli w swoich telefonach aplikację informującą o lokalnych zagrożeniach, wskazującą np. najbliższy schron.
Nasz rozmówca przywołuje słowa, które współcześnie znów nabierają znaczenia – chcesz mieć pokój, przygotuj się na wojnę. Zastrzega: – System bezpieczeństwa to nie tylko schrony, miejsca ukrycia, aplikacje w telefonie, to także pojęcie, które stworzyli Anglicy – rozśrodkowanie ludności, czyli w razie zagrożenia wyjechanie poza miasto.

Józefiak zapewnia – system ostrzegania w mieście działa bez zastrzeżeń, regularnie urządzenia są testowane.
Jeśli chodzi o przygotowanie do działania w praktyce, test został przeprowadzony jesienią 2022 r. W Skierniewicach powstało 20 punktów dystrybucji jodku potasu. Powstały w szkołach, szpitalu, ośrodkach zdrowia. W październiku 2022 roku decyzją MSWiA tabletki jodku potasu trafiły do wszystkich gmin w Polsce – potwierdza Tomasz Józefiak.

– W razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, tabletki będą przekazywane mieszkańcom. Tabletki, które mamy mają termin ważności do końca 2027 r.

Aplikacja „schrony”, czyli jak znaleźć najbliższą piwnicę

Jesienią 2022 roku strażacy PSP w kraju rozpoczęli inwentaryzację obiektów budowlanych, w których w razie potrzeby mogliby schronić się mieszkańcy. W całej Polsce doszukali się ponad 230 tysięcy takich budynków. Te zostały podzielone na budowle ochronne, czyli schrony, miejsca ukrycia i miejsca doraźnego schronienia.

Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Na mapie schronów nie ma piwnic pod prywatnymi budynkami.

Aplikacja dostępna jest pod adresem:http://schrony.straz.gov.pl. Można z niej skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Aplikacja w założeniu ma pozwalać na wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.

W Skierniewicach w samym głównym budynku urzędu miasta (Rynek 1) może się schronić 17 osób. Ratusz został sklasyfikowany jako miejsce doraźnego schronienia nie dla mieszkańców, a dla „załóg zakładów pracy”. Za to w budynku starostwa (wejście od ul. Konstytucji 3 Maja) przed wichurą czy gradobiciem może się schronić prawie 270 osób, także przypadkowych przechodniów.

 

 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 30

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 5
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 5
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 10
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Kobieta 0 miesiąc temuocena: 100% 

  Ja schowam się u sąsiada najbezpieczniej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Grzegorz Kotecki -1 miesiąc temuocena: 100% 

  Nasze miasto ma schrony, tylko nie do użytku. One są zdewastowane. Metalowe elementy rozkradzione na złom. Nie ma syren alarmowych na osiedlach. Skierniewice przez ostatnie 9 lat cofnęły się w rozwoju. Czas to zmienić. Zapraszam do zapoznania się z programem kandydata na prezydenta Waldemara Kiszczaka. Z wyrazami szacunku Grzegorz Kotecki Kandydat do Rady Miasta Skierniewice Okręg 2 miejsce 1 KWW Waldemara Kiszczaka FORUM

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~przesłanie! -2 miesiąc temuocena: 100% 

  Nawet dzieci w to wciągacie ? Najbardziej niebezpieczna jest decydencka głupota i przed nią trzeba postarać się uczyć , jak się uchronić .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Marek -3 miesiąc temuocena: 100% 

  Pod targowiskiem powinien powstaç parking podziemny i schron.Zaparkowac w sezonie letnim tam to koszmar.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Marek -4 miesiąc temuocena: 83% 

  W białym domu towarzysze wybudowali schron.Dzisiaj myszy tam ganiają.Misto powinno wykupić i zmodernizowac oraz udostępnić miskañcom.Przestañcie budowaç obiekty sportowe na schrony osiedlowe czas.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Obserwator -5 miesiąc temuocena: 75% 

  Brak odpowiedniej ilości schronów to jedno. Ich lokalizacja to drugie. Moim zdaniem powinny być zlokalizowane w miejscach powszechnie znanych. Do takich z pewnością należą plebanie. Budowa schronów pod plebanią, np. za pieniądze z Ministerstwa Kultury, to podwójna ochrona - materialna i duchowa. A i bliskość do posługi, na wypadek gdyby jednak ochrona zawiodła, dodatkowo przemawia za taką lokalizacją. A na poważnie, piwnica może ochronić przed wysoką temperaturą latem. Niestey nie chroni przed środkami współczesnego pola walki. Pozostaje mieć nadzieję, że tę oczywistą prawdę znają decydenci.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Skierek -6 miesiąc temuocena: 100% 

  Kościół już nie mało pieniędzy wyciągnął z ministerstw i środków publicznych. Ja dziękuję za duchową posługę, która nic nie pomoże jak pieniądze zostaną sprzeniewierzone, a schron zbudowany z kartonu. Jeśli plebanie tak chcą zadbać o swoich wiernych, to niech same wybudują schrony ze swoich środków - patrząc na kościelne bogactwo, nie będzie to stanowiło problemu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pytanie -7 miesiąc temuocena: 75% 

  Schron na prywatnym terenie za publiczne pieniądze, a w zasadzie na terenie obcego państwa?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~MichMED -8 miesiąc temuocena: 100% 

  Tak dla jasności, żadna piwnica, obojętnie gdzie by nie była,nie jest schronem a jedynie grobem. Przed niczym nie chroni, tym bardziej w bloku, kamienicy czy wierzowcu, ludzie jak walnie w taki budynek to idzie cały w piwnice -schron. Od 89 roku nikt nie budował nowych schronów,a te które istnieją nie są przystosowane na nową broń i niestety nie są przygotowane dla ludności, ludzie tam nie przeżyją 48h. Ponownie karmią nas kłamstwami,kraj nie jest gotowy do ochrony siebie, ludności i granic. Otwórzcie oczy w końcu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~MichMED -9 miesiąc temuocena: 100% 

  Tak dla jasności, żadna piwnica, obojętnie gdzie by nie była,nie jest schronem a jedynie grobem. Przed niczym nie chroni, tym bardziej w bloku, kamienicy czy wierzowcu, ludzie jak walnie w taki budynek to idzie cały w piwnice -schron. Od 89 roku nikt nie budował nowych schronów,a te które istnieją nie są przystosowane na nową broń i niestety nie są przygotowane dla ludności, ludzie tam nie przeżyją 48h. Ponownie karmią nas kłamstwami,kraj nie jest gotowy do ochrony siebie, ludności i granic. Otwórzcie oczy w końcu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kiler -10 miesiąc temuocena: 100% 

  Wg aplikacji schrony w skierniewicach nie ma ani jednego. Gdzie są? Konkretnie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~VV -11 miesiąc temuocena: 67% 

  Na kolei.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tyle -12 miesiąc temuocena: 100% 

  Nie dowiesz się

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Osoba obiektywna -13 miesiąc temuocena: 100% 

  Nie każdy ma piwnicę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gość -14 miesiąc temuocena: 100% 

  Obudzili się.W każdej gminie powinno być tyle schronów ile wiosek. Po wyborach może zaczną działać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w...

XVII Turniej Tańca „Tańczący Brzdąc 2024 -...

Uczniowie II i III klas zmierzyli się w konkursie...

Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w...

189 prac wpłynęło w tym roku na skierniewickie...

Projekt "Połącz Kropki" - twórcza integracja w...

Nowa przestrzeń dla młodych melomanów w...

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

DKF "Eroica" po raz kolejny łączy filmowe siły z...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA